האבא סמי עופר תרם לשייטת, הבן אייל תרם 1.5 מיליון שקל לימ"מ

הכסף נועד למתקן אימונים ליחידה המשטרתית. זו הפעם הראשונה שעופר תורם לעמותת ימ"מ לדורותיה ■ משפחתו נוהגת לתרום לשייטת 13

שוקי שדה
שוקי שדה
שוטרי ימ"מ בירושלים
שוטרי ימ"מ בירושליםצילום: מוטי קמחי
שוקי שדה
שוקי שדה

איש העסקים אייל עופר תרם באחרונה 1.5 מיליון שקל לימ"מ, היחידה המשטרתית ללוחמה בטרור, הפועלת תחת משמר הגבול. הכסף נועד להקמת מתקן אימונים בבסיס היחידה ליד משמר איילון, שייעודו חקר ביצועים והפקת לקחים. התרומה הועברה באמצעות עמותת בוגרי הימ"מ, ואושרה בממשלה.

לפי חוק המתנות ונוהלי המשטרה, איש עסקים אינו יכול לתרום כסף למשטרה, אלא באישור מיוחד של הממשלה, ובמקרה כזה, יש להעביר את הכסף דרך עמותה. גם בצה"ל תרומות מאנשי עסקים עוברות דרך האגודה למען החייל או דרך הקרן לביטחון ישראל.

אייל עופר
אייל עופרצילום: אלון רון

העמותה שדרכה הועברה התרומה של עופר לימ"מ נקראת ימ"מ לדורותיה, והיא הוקמה ב–2007 על ידי כמה בוגרי ימ"מ. אחד מהמקימים והפעילים בעמותה הוא עמוס גולן, שהיה קצין בכיר בימ"מ ומפקד יחידת דובדבן. כיום גולן הוא הבעלים של חברת הנשק סילבר שאדו.

העמותה אינה מפרסמת את שמות התורמים שלה. בעבר תרם לה איש העסקים איתי שטרום, שהורשע לצד נוחי דנקנר בהרצת מניית איי.די.בי. בגזר הדין מדצמבר 2016, שבו נשלח לשנת מאסר, נכתב כי שטרום "תרם כספים רבים לעמותת הימ"מ, מכספו הפרטי ולא מכספי ציבור". הדברים נמסרו בהקשר לבקשתו של שטרום להתחשב בפועלו למען החברה.

משפחת עופר - האב המנוח סמי והאחים עידן ואייל - מזוהה עם תמיכה ארוכת שנים בשייטת 13 של חיל הים. כך למשל, בבסיס השייטת בעתלית יש מתקנים שנבנו במימון המשפחה. בשנות ה–90 החל סמי עופר לתמוך בעמותת עטלף של בוגרי השייטת. בנוסף, הקימה המשפחה קרן עבור בוגרי היחידה, המממנת מלגת לימודים מלאה לתואר ראשון ללוחמי השייטת. לפי אתר האינטרנט של עמותת עטלף, קרן המלגות של אייל עופר הרחיבה באחרונה את פעילותה, והיא מממנת כעת גם תואר שני ולימודים עבור תומכי לחימה של השייטת.

זו הפעם הראשונה שאייל עופר, המתגורר במונקו, תורם לעמותת ימ"מ לדורותיה. עופר תרם סכום גדול ביחס לתקציב השוטף של העמותה. ב-2015 היה מחזור הפעילות שלה 1.5 מיליון שקל, וב-2016 הסתכם מחזור הפעילות במיליון שקל.

לפי הדו"חות שמפרסמת העמותה, חלק גדול מתקציבה מופנה למימון ציוד מבצעי עבור לוחמי הימ"מ. ב-2015 הזרימה העמותה 1.1 מיליון שקל עבור ציוד מבצעי ללוחמי היחידה, ואילו ב-2016 העבירה 818 אלף שקל לשם כך. לפי הדו"חות, חדר ההדרכה וקיר הטיפוס שבבסיס הימ"מ הם רכוש העמותת ימ"מ לדורותיה.

בעבר נמתחה ביקורת ציבורית על כך שעמותות שונות מממנות רכישת ציוד מבצעי עבור יחידות בצה"ל (כמעט לכל יחידה קרבית בצה"ל יש עמותת בוגרים). הנושא אף זכה להתייחסות גם בדו"ח מבקר המדינה ממארס 2016, שעסק בתופעות התרומות לצה"ל. בדו"ח נכתב: "ציוד לחימה ופריטים הנדרשים לפעילות ליבה של הצבא צריכים להיות מסופקים על ידי צה"ל".

לדברי מקור המקורב לימ"מ, מעולם לא נרכש ציוד מבצעי ליחידה על ידי העמותה. מהעמותה נמסר: "בדו"ח העמותה סווג בטעות ציוד שנקנה כמבצעי. בין היתר נרכשו מכשירי ריצה ממוחשבים, שעוני כושר, נעלי הרים, שולחן טניס, מסך ומקרר לאולם הספורט, ומכשיר לחימום פלזמה".

צילום: חיים צח / לע"מ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker