ההצעה להעלאת קצבאות הנכים עברה בוועדת הרווחה - הנכים התבצרו בכנסת

ועדת העבודה והרווחה הצביעה בעד העלאת הקצבאות הנכים, למרות שאף אחד מארגוני הנכים אינו תומך בה ■ על פי ההצעה, הקצבה תועלה ל-3,700 שקל ולא ל-4,050 כפי שהוסכם ■ ארגוני הנכים מאיימים לפנות לבית המשפט העליון

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הנכים מתבצרים בכנסת
צילום: דובר קבוצת הנכים הופכים לפנתרים

הלובי של בניין הכנסת הפך היום (ב') אחר הצהריים לזירת הפגנה, כשכ-30 נכים בכסאות גלגלים התבצרו בו וסירבו לעזוב. המחאה הזו הבהירה יותר מכל את העובדה שחקיקת העלאת קצבאות הנכים שעברה בהצבעה שנערכה בוועדת העבודה והרווחה - הועברה לכנסת למרות שאף ארגון מהארגונים המייצגים את הנכים אינו סומך את ידו על החוק המוצע. ארגוני הנכים הודיעו שהם יקראו לחברי הכנסת שלא להצביע בעד החוק, הבהירו כי הם ימשיכו במאבק האזרחי שלהם ואמרו כי יעתרו לבית המשפט העליון כנגד המתווה המסתמן.

העימות הזה נובע מכך שהנכים ממשיכים להתעקש על מתווה העלאת קצבאות דומה לזה עליו הם סכמו בחודש ספמבר עם יור ההסתדרות אבי ניסנקורן, יור הקואליציה לשעבר דוד ביטן ויור המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון – בעוד שהחוק הנוכחי נוסח על ידי משרד האוצר ומשרד הרווחה – שמעורבותם במתווה של ספטמבר היתה זניחה.

ההתנגדות של ארגוני הנכים מגיעה למרות שהסכום בו יועלו הקצבאות צפוי להגיע לכ-4.2 מיליארד שקל בתוך 4 שנים. אותו סכום שחלק מארגוני הנכים כבר הסכימו עימו. אלא שהמתווה שהובא לוועדת הרווחה כולל בתוכו חלוקה של הסכום הזה לכמות גדולה יותר של נכים – בעיקר נכים קשישים שלא נכללו בסיכום של ספטמבר, ושואף לחלוקה יותר דיפרנציאלית של העלאת הקצבאות לעומת הסיכום המקורי.

התוצאה היא שבתום 4 שנים, קצבת הנכות הבסיסית תעלה מ-2,432 שקל בחודש ל-3,700 שקל, בעוד שהסיכום שאליו הגיעו הנכים עם נציגי הממשלה והכנסת לפני חמישה חודשים התייחס להעלאה של קצבה זו ל-4,050 שקל בחודש.

הפגנת נכים בכביש החוף
הפגנת נכים בכביש החוף

"אנו רואים היום העלאה של 1,200 שקל בחודש שמוענקת לקבוצה אחת, ו-1,000 שקל שמוענקת לקבוצה אחרת. זה לא צודק ולא מוסרי. אנו מבקשים מהח"כים שלא להצביע בעד הצעת החוק בנוסח המקורי. אנו לא אחראים יותר להסכם שאליו הגענו בעבר מול ההסתדרות. אם ההסכם הזה יעבור נמשיך בהתנגדות שלנו אליו בבית המשפט העליון", אמר אלכס פרידמן, מייסד ארגון נכה לא חצי בן אדם.

"אני מתנגד לתרגיל שביצעה חברת הביטוח שנקראת ממשלת ישראל - שמתנהגת כאחרונת חברות הביטוח שמסתירה סעיפים מהמבוטחים. הממשלה צריכה לא לטמון פח לאנשים שעליה להגן עליהם. מי שרצה להכניס עוד סעיפים ל-4.2 מיליארד שקל הטעה אותנו. זו כבר הפשרה השלישית שלנו. חשבתי שמלה זו מלה. זו שיטת העבודה של פרופסורים שנזכרו לעשות הסחת דעת ולבלבל את כולם.

"איני מבין איפה אני חי. ביקשנו בהתחלה שהקצבה תהיה 5,300 שקל (בדומה לשכר המינימום; ח"ע). הלכנו לפשרה מפליגה. 4,050 שקל בחודש לרוב הציבור. ועכשיו אנו ב-3,700. ההגיון שלי אומר שכשמכניסים אלמנטים נוספים לחקיקה מוסיפים תקציב. מה שקובע זו ההבטחה הראשונה. 3,700 שקל בחודש היא קצבה משמעותית אבל לא זו שעליה דיברנו".

"אני לא קונה הדיון עם פקידי האוצר. מבחינתי הם אינם קיימים עכשיו. לכו תביאו כסף. אני נמנע בהצבעה", אמר ח"כ אילן גילאון ממרצ, שיזם את ההצעה להשוואת קצבאות הנכים לשכר המינימום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker