אל על וישראייר יערערו על החלטת רשות ההגבלים המתנגדת למיזוג ביניהן

החברות יגישו את הערעור עד סוף החודש ■ רשות ההגבלים העסקיים נימקה את התנגדותה למיזוג בחשש לקיבוע הדואופול של ישראייר וארקיע בטיסות הפנים־ארציות לאילת, ובחשש לפגיעה בתחרות בקווים הבינלאומיים, בשל השליטה הבלעדית של אל על באספקת שירותי אבטחה לטיסות בחו"ל

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שדה תעופה רמת תמנע
שדה התעופה בתמנעצילום: אליהו הרשקוביץ

אל על וישראייר מתכוונות לערער על החלטת רשות ההגבלים העסקיים המתנגדת למיזוג בין החברות. לשתי החברות יתאפשר לערער על ההחלטה עד סוף פברואר והן מתכוונות לממש זכות זו.

בדו"ח נימוקי ההתנגדות – שערך היועץ המשפטי של רשות ההגבלים העסקיים, אורי שוורץ – נטען כי היו שתי סיבות עיקריות למניעת המיזוג. הראשונה היא חשש שהמיזוג ימנע תחרות פוטנציאלית מצד אל על בקווי התעופה הפנים־ארציים לאילת, וכך יקַבע את הדואופול הקיים של ישראייר וארקיע. הסיבה השנייה היא חשש לפגיעה בתחרות בקווים הבינלאומיים, בשל העצמת התמריץ של אל על לדחיקת מתחרים מקווים אלה. היכולת של אל על לדחוק מתחרים בקווים הבינלאומיים נובעת מהתלות המוחלטת של חברות התעופה הישראליות בשירותי אבטחת תעופה בחו"ל, המסופקים בלעדית על ידי אל על.

במיזוג שתוכנן בין שתי החברות, סאן דור, החברה הבת של אל על, היתה אמורה לרכוש את מלוא הון המניות של ישראייר מחברת אי.די.בי תיירות תמורת כ-24 מיליון דולר והקצאה של 25% ממניות סאן דור.

לפי הדו"ח, שוק הטיסות הפנים־ארציות מתל אביב לאילת הוא שוק ריכוזי ביותר, שבו מחזיקה ישראייר בהיקף פעילות נמוך יחסית לארקיע (בין 30% ל-35% מתנועת הנוסעים). בדו"ח נכתב כי כשאל על חדלה להפעיל את הטיסות הסדירות בין נתב"ג לאילת – קו שהפעילה בין 2010 ל-2013 – מחירן הממוצע של הטיסות לאילת עלה, ולא חלו שינויים מהותיים בגודל השוק. "הטעמים להפסקת פעילותה של אל על בקו לא יהיו רלוונטיים עם המעבר לשדה התעופה בתמנע", קובע הדו"ח. "ב-2013 הפסיקה אל על את הטיסות בקו נתב"ג־אילת מטעמים של בטיחות הטיסה, שמקורם במאפייני נמל התעופה באילת – כך עולה באופן ברור, בין היתר מעיון במסמכים פנימיים של אל על, וכך הציגה אל על את הדברים בצורה מפורשת לציבור המשקיעים בבורסה. התשתית בתמנע מתקדמת ביחס לזו הקיימת באילת, יותקן בו ציוד מתקדם ויונהגו בו תהליכי המראה ונחיתה בטוחים מאלה הנהוגים באילת. טעמי בטיחות הטיסה שהובילו את אל על להפסיק את פעילותה בקו נתב"ג־אילת לא יתקיימו עוד עם המעבר לתמנע".

גדר הביטחון בשדה התעופה בתמנע
גדר הביטחון בשדה התעופה בתמנעצילום: אליהו הרשקוביץ

לפי הדו"ח, אל על נערכה להפעלת טיסות לאילת ובחברה הוקם צוות ייעודי לעניין זה, במטרה להפעיל ארבעה עד שמונה סבבים של טיסות פנים־ארציות יומיות בקו נתב"ג־תמנע. "אל על ניהלה דין ודברים עם רשות שדות התעופה (רש"ת) במטרה להסדיר את פעילותה בתמנע. במסגרת זאת העבירה אל על לרש"ת לוח טיסות טנטטיבי ומשוער בקו נתב"ג־תמנע, שבו מפורטים מספרי הטיסות המיועדים וזמני ההמראה והנחיתה המשוערים", נכתב בדו"ח. עם זאת, בספטמבר 2016 הודיעה אל על לרש"ת כי היא מוותרת על הקצאת רוב השטחים שיועדו לה בתמנע. לפי הדו"ח, הרקע להודעה זו ולשינוי החד בתוכניות הוא התקדמות המשא ומתן לגיבושה של עסקת המיזוג, והתוכנית של אל על להפעיל טיסות לתמנע באמצעות ישראייר. "מסקנה זו עולה ממסמכיה הפנימיים של אל על, ומדברים שמסרה אל על לרש"ת", קובע הדו"ח, "המיזוג מונע כל אפשרות ליצירה של תחרות בין אל על לישראייר בקו התעופה נתב"ג־אילת, והלכה למעשה מקבע את הדואופול בטיסות לאילת בעתיד הנראה לעין".

כנגד טענות אלה, אל על הסבירה כי הדוחות שהוצגו לרש"ת לא היו מחייבים, ואף הציגה תחשיב שמעיד על היעדר כדאיות כלכלית בהפעלת טיסות בקו לאילת. בנוסף, הצדדים התחייבו להפעיל עוד שני מטוסי ATR בקווי התעופה לאילת ולהעניק הנחות לתושבי אילת, אך לפי הדו"ח התחייבויות אלה אינן פותרות את החשש התחרותי, שכן הן התחייבויות להגדלת תפוקה, שאינה קשורה לפגיעה בתחרות, הצפויה כתוצאה מהמיזוג.

לפי הרשות, חשש לפגיעה משמעותית בתחרות קיים גם במקרים שבהם לא צפויה דחיקה בפועל של החברה הממוזגת מהשוק. בהתאם לזאת, סירוב של אל על לספק שירותי אבטחה לטיסה בודדת מתוך סדרת טיסות מתוכננות עלול לפגוע בתוכנית העסקית של ארקיע ובמוניטין שלה. באותו אופן, במקרה שאל על תתנה את מתן שירותי האבטחה בשינוי שעות הטיסה ליעד מסוים, הדבר עלול לשבש את לוח הזמנים המתוכנן של המטוס, ולפגוע בכדאיות הטיסה לאותו יעד או ליעדים אחרים.

אל על, מצדה, טוענת כי החלטות אלה מתקבלות באופן ענייני, ללא כל אפליה בין חברות התעופה. בין השאר, אל על טענה כי החשש לדחיקתה של ארקיע תוך ניצול שירותי אבטחת התעופה אינו נובע מהמיזוג, אלא ממגבלת המשאבים ומהגידול המשמעותי בהיקף הפעילות. טענות אלה עלו גם בפנייתו בשבוע שעבר של מנכ"ל אל על הפורש, דוד מימון, למנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם. בפנייה הזהיר מימון כי מאות טיסות מתוכננות של חברות תעופה ישראליות צפויות להתבטל בקיץ הקרוב, בשל מחסור במאבטחים הנובע מכך שמשרד החוץ לא מאפשר לגייס עובדי ביטחון המועסקים על ידו ולחדש הסכמים עם עובדים קיימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker