הושעה היתר הכניסה לכנסת של הלוביסטית מירב שמולי

יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין החליט על ההשהיה, לאחר ששמולי נעצרה ביום ראשון ל-5 ימים במסגרת חקירת פרשת השחיתות בראשון לציון

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מירב שמולי
מירב שמוליצילום: פרופיל הפייסבוק של מירב שמולי

יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) החליט היום (ב') להשעות את היתר הכניסה למשכן שניתן ללוביסטית מירב שמולי, שנעצרה ביום ראשון למשך 5 ימים במסגרת חקירת פרשת השחיתות בראשון לציון. אדלשטיין הודיע על כך לשבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שקודם לכן תבע ממנו לעשות כן.

עו"ד דן מרזוק, עוזר בכיר ליועץ המשפטי לכנסת, כתב לגטניו כי "בעקבות מעצרה של שמולי ונוכח החשדות המיוחסים לה, החליט אדלשטיין להשעות בשלב זה את ההיתר שניתן לה לפעול כשדלנית בכנסת, וזאת עד להתבהרות התמונה בעניינה".

שמולי עובדת במשרד הלובינג "גלעד" מאז 2016, וחקירתה מתייחסת להתרחשויות מ-2011 ולתקופה שקדמה לעבודתה במשרד הלובינג. שמולי נחשבת כמקורבת ליו"ר הקואליציה לשעבר, ח"כ דוד ביטן (ליכוד), והיא חשודה בתיווך לשוחד ובקשירת קשר לביצוע פשע.

הבוקר שיגר מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שבי גטניו, מכתב אל ועדת ההיתרים, שבו תבע להשעות את אישור הכניסה של שמולי לכנסת בעקבות חקירתה ומעצרה.

גטניו ציין כי "פנייתי מתבססת על בקשותי בעבר במקרים דומים, ועל השעייתם מהכנסת של לוביסטים שנעצרו ונחקרו בגין חשד למעורבות בפרשות שחיתות שונות. אבקש להשעות את שמולי, העובדת במשרד הלובינג "גלעד", מפעילות בכנסת, לפחות עד לסיום חקירותיה על ידי המשטרה בנוגע לפרשת השחיתות בראשון לציון".

התנועה לאיכות השלטון פנתה אף היא לאדלשטיין, וטענה כי "מן הראוי, נוכח החקירה המתנהלת בעניינה, לשלול באופן זמני את ההיתר לעבודת שדלנות שקיבלה מהוועדה שבראשה אתה עומד, בכדי להגן על כבודה ומעמדה של הכנסת.

"שלילה זמנית של היתר שדלנות אין משמעה נקיטת עמדה לגבי החשדות התלויים ועומדים כנגד הגב' שמולי ועל כן איננה פוגעת בחזקת החפות. חוק הכנסת, התשנ"ד-1994 קובע מפורשות, כי אף הליכי חקירה פלילית מהווים בסיס לשלילת היתר שדלנות, ולעמדת התנועה, בהתאם לכך, מן הראוי לפעול", נטען בפניית התנועה.

אין זו הפעם הראשונה שבה מושעים היתרי כניסה ללוביסטים בשל חקירות. בסוף דצמבר 2017 החליטה ועדת ההיתרים לעניין פעילות השדלנים בכנסת, שאורית לרנר - הבעלים והמנכ"לית המשותפת במשרד הלובינג אימפקט - לא תהיה רשאית לפעול כשדלנית בכנסת למשך של חצי שנה, עד 30 ביוני 2018.

בנוסף החליטה ועדת ההיתרים להטיל סנקציה של שלילה על-תנאי ל-60 יום של ההיתרים שניתנו לכל השדלנים הפועלים בכנסת מטעם חברת אימפקט, אם מי מהם יפר את הוראות החוק עד לדצמבר 2018.

ועדת ההיתרים קיבלה את ההחלטה בעקבות דיון בקובלנה של גטניו נגד לרנר ומשרד הלובינג אימפקט, בעקבות הגשת כתב אישום נגד אחד מהלוביסטים של החברה לשעבר - סטיבן לוי, ב"פרשת ישראל ביתנו". גם אישור הכניסה של לאה מגן, לוביסטית שעבדה במשרדו של הלוביסט ישראל יהושע שנחקר בפרשת "ישראל ביתנו", הושהה. לעומת זאת, בעבר הוחזר אישור הכניסה ללוביסט לאלי זרחין - שאף הוא נחקר בפרשה.

גטניו אמר בתגובה, כי "השעיית לוביסטים הנחקרים בחשד לשחיתות היא הישג חשוב של העמותה, גם ערכית וגם הרתעתית. התקדימים שיצרנו מחייבים את מנגנוני הכנסת להתנהלות דומה בעתיד, ומייצרים בפועל דרישה ערכית ראויה למי שעוסקים כל ימות השנה בניסיונות להשפיע על נבחרי הציבור. בנוסף זה גם כלי ענישה הרתעתי ואפקטיבי ממדרגה ראשונה, כיוון שהוא גורם ללוביסטים לחשוב פעמיים לפני עשיית מעשים אסורים, מתוך ידיעה שאם ייחקרו או חלילה יואשמו הם יאבדו את הקריירה והפרנסה".

מחברת גלעד נמסר: "מירב שמולי החלה את עבודתה במשרדנו ב-2016. צר לנו על החקירה המתנהלת בימים אלה, הקשורה לתקופה שלפני עבודתה במשרדנו, ואין לנו כל קשר או מידע על פרטיה. אנו מכבדים את החלטת יו"ר הכנסת להשעות בשלב זה את ההיתר שניתן לה לפעול כשדלנית בכנסת עד להתבהרות התמונה בעניינה, ומקווים ומאמינים כי חקירתה תסתיים בהקדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker