אחרי אשדוד: עיריית כפר סבא מזהירה עסקים לא לפעול בשבת

העירייה שיגרה מכתב לבתי עסק במתחם אושילנד והזהירה אותם מפני הגשת כתב אישום אם ימשיכו לפעול בשבת ■ בשבוע שעבר חולקו באשדוד קנסות לבתי עסק שפעלו בשבת

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם אושילנד בכפר סבא
מתחם אושילנד בכפר סבאצילום: אייל טואג

אחרי בתי העסק באשדוד, גם בעלי חנויות במרכזים מסחריים בכפר סבא קיבלו מכתב מהעירייה המתריע כי אסור להם להפעילן בשבת. המכתב נשלח לבעלי חנויות אופנה והנעלה במתחם הבילוי אושלינד הפועל בשבת. ואולם בתי הקולנוע והמסעדות במתחם לא קיבלו הודעה כזאת.

במכתב החתום על ידי התובע העירוני של העיריה, ישראל בר סלע, צוין: "במסגרת סיור שבוצע על ידי אגף הפיקוח והאכיפה של עיריית כפר סבא במתחם אושירה, נמצאו בתי עסק שאינם מסווגים ככאלה שפתיחתם בשבת מותרת (לפי הוראות חוק העזר), וחרף זאת, נמצאו פתוחים. עצם פעילות העסק באותה שבת היא עבירה בהתאם לסעיף 3 לחוק העזר העירוני". עוד נכתב כי "בכוונת התביעה העירונית לנקוט הליכי אכיפה לנוכח העבירות שבוצעו".

המכתב ששלחה עיריית כפר סבא לבתי העסק הפתוחים בשבת

ככל הנראה בעיריית כפר סבא החליטו לאכוף את חוק העזר כעת בשל חקיקת החוק לתיקון דיני הרשויות המקומיות, המכונה חוק המרכולים. הור חוקק לפני כחודש, ומשפיע על כל בתי עסק הפתוחים בשבת, ובהם מרכזים מסחריים וקניונים, חנויות אופנה ועשה זאת בעצמך.

החוק מחריג כמה סוגי בתי עסק, ובהם בתי קפה, מסעדות וכל מקום המגיש משקאות ומאכלים רק לצריכה במקום, כולל בתי קולנוע, מועדונים ותיאטראות המוגדרים בחוק כבית עינוגים וחנויות נוחות.

כפר סבא היא עיר חילונית ברובה, ושיעור הדתיים בה נאמד ב–15%. בנובמבר 2016 פנו הקואליציה לשבת שוויון והתאחדות הסוחרים הכללית והעצמאיים בישראל עתרו לבית המשפט נגד העירייה, אושילנד ובעלי חנויות שפתוחים בשבת. לטענתם, העירייה לא אכפה את חוק העזר העירוני בעיר מ-1941, האוסר על פעילות מסחר בשבת. בעקבות כך, עיריית כפר סבא הגישה כתבי אישום נגד חברת אושירה, מפעילת אושילנד ונגד מרכז G כפר סבא. 

בעיריית כפר סבא טוענים כי למהלך האחרון אין קשר לחוק המרכולים. מהעירייה נמסר כי: "אין מדובר ביישום חוק המרכולים או בשינוי במדיניותה של עיריית כפר סבא, שתמשיך ותשמור על הסטטוס קוו הקיים בעיר זה שנים. יש לציין כי כבר כשנה מתנהל הליך משפטי, שמובילה עמותת קואליציית שבת שוויון נגד העירייה ובעלי עסקים בגין אי-אכיפת האיסור על פעילות עסקים בשבת. בהמשך להליך המשפטי מחויבת העירייה בביצוע פעולות אלה לפי החוק".

60 בתי עסק באשדוד קיבלו קנסות

ביג פאשן אשדודצילום: אילן אסייג

בשבת האחרונה קיבלו עשרות בתי עסק במרכזים מסחריים הפתוחים בשבת באשדוד קיבלו קנסות מהעירייה - בגין עבודה בשבת – בסך 320 שקל כל קנס. הקנסות ניתנו לכ-60 עסקים במתחם ביג פאשן אשדוד ולעסקים נוספים בפאוור סנטר סטאר סנטר שבאשדוד. הם נרשמו לאחר שבשבועות האחרונים חילקו פקחים מכתבי התראה לעסקים במרכזי הקניות בעיר.

במשך שנים קנסה עיריית אשדוד בשבת רק עסקים הפועלים מחוץ למרכזי הקניות. בין העסקים שקיבלו קנסות היו חנויות אופנה והנעלה.

לפי נתוני חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, בישראל יש כ-423 מרכזים מסחריים, כולל קניונים, מתוכם 91 פתוחים בשבת. המכירות בשבת הן 20%-30% מהמכירות של חנויות אופנה, הפועלות במרכזים מסחריים הפתוחים בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker