מגדלי הקנאביס הישראלים לא יוכלו לייצא לחו"ל בינתיים - בגלל נתניהו

למרות תמיכה רחבה בקרב משרדי הממשלה, ראש הממשלה הורה למשרד הבריאות וליו"ר המועצה הלאומית לכלכלה לבחון שוב את הנושא ■ ועדה בין משרדית שדנה בתחום הגישה לאחרונה דו"ח מפורט שהמליץ על יצוא קנאביס למטרות רפואיות ■ מגדלי הקנאביס: נעתור לבג"ץ

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חממת קאנביס רפואי צילום: רויטרס
חגי עמית

הרפורמה שאמורה להביא לכך שמגדלי קנאביס ישראלים יוכלו לייצא את התוצרת שלהם לחו"ל מתנדנדת. בתום פגישה שנערכה אתמול (א') בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר, משה כחלון, והשר לביטחון פנים, גלעד ארדן – החליט נתניהו להקפיא את קידום הרפורמה עד אשר תתבצע בדיקה נוספת של הכדאיות הכלכלית שלה על ידי יו"ר המועצה הכלכלית אבי שמחון, ובדיקה נוספת של משרד הבריאות.

בדיון הציג המשרד לביטחון פנים נתונים חדשים בנוגע לזליגת קנאביס מחוות הגידול לשוק צרכני הקנאביס – שלא למטרות רפואיות. בעקבות זאת השר ארדן שב להביע את התנגדותו למהלך.

ההקפאה של אתמול הגיעה למרות תמיכה של משרד הבריאות, משרד האוצר ומשרד החקלאות במהלך כבר חודשים ארוכים – אף שבשבועות האחרונים כבר הגיעו באוצר להסכמות עם השר לביטחון פנים - במסגרתן המשרד לבטחון פנים יסיר את התנגדותו לרפורמה בתמורה לתוספת של תקציבים לטובת תקנים והסברה -  שיאפשרו לו לפקח על יישומה הבטוח.

דחיית הרפורמה נעשית בניגוד לחוות דעת שמופיעה בדו"ח שהגישה ועדה בין משרדית לבדיקת הנושא. על פי הדו"ח, יצוא הקנאביס יכניס בין מיליארד ל-4 מיליארד שקל למשק הישראלי בשנה. אחרי שוועדה זו המליצה על יצוא קנאביס למטרות רפואיות, בפגישה עם חברי הוועדה שנערכה לפני שלושה שבועות, לא הביעו נציגי המשרד לביטחון פנים התנגדות לרפורמה, והדיון נסב בעיקר סביב הצרכים הכספיים של המשרד.

יו"ר ועדת הסמים של הכנסת, ח"כ תמר זנדברג, תקפה את ההחלטה: "החלטת נתניהו לעצור את יצוא הקנאביס היא החלטה הרסנית שנובעת מבורות ופחדנות. מדינת ישראל זכתה להיות מעצמה חקלאית וכן, גם בתחום הקנאביס. זה טוב לכלכלה, זה טוב לחקלאות וזה טוב לחולים. ההחלטה לעצור את ההתקדמות הכל כך חשובה שישראל כבר החלה להתקדם בה תהיה בכיה לדורות ותמחק את היתרון התחרותי שישראל מפתחת בשוק הקנביס שפורץ דרך בימים אלה בעולם. אכנס את הוועדה בכנסת לדיון דחוף בנושא".

גם עו"ד חגית ויינשטוק , ממשרד ויינשטוק זהבי, המייצגת את החקלאים והמשקיעים מהארץ ומהעולם בתחום הקנאביס, מתח ביקורת על ההחלטה: "ראש ממשלת ישראל ויתר היום על 4 מיליארד שקלים בשנה שיכלו להיטיב עם אזרחי ישראל, עם מאבק הנכים, העומס בבתי החולים ועם מצוקת החקלאים.

"השרים העסוקים בהפחדת ראש הממשלה בכך שרחובות מדינת ישראל יוצפו בקנאביס כתוצאה מזליגה, מנותקים מהמציאות שבה אנו חיים וכבר היום עשרות אלפי אנשים מעשנים וצורכים קנאביס באין מפריע.

"מדינות העולם מאמצות מדיניות של לגליזציה מוחלטת, ואף מדינת ישראל (והמשרד לביטחון פנים) אימצה את מדיניות אי ההפללה, הפחד מזליגה הוא פחד מהעתיד הבלתי נמנע. חקלאים ומשקיעים מהארץ ומהעולם השקיעו מיליונים על בסיס התחייבות ממשלת ישראל נמצאים במצב שבו כל השקעתם יורדת לטמיון.

"איננו מתכוונים לשבת בחיבוק ידיים לאור התנהלות זו וכבר בימים הקרובים אנחנו מתכוונים להגיש עתירה לבג"ץ נגד ממשלת ישראל. לא ניתן לעצור את יצוא הקנאביס,  הסכר כבר נפרץ והגיע הזמן שממשלת ישראל תתעורר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker