מאז התחלת "מס הכנסה שלילי": המדינה שילמה מענקי עבודה ב–7 מיליארד שקל

"מענקי העבודה" שמשלמת המדינה, שנועדו לעודד תעסוקה גם בשכר נמוך, הם אחת הסיבות לזינוק בהשתתפות בכוח העבודה. כ-300 אלף ישראלים מקבלים מענק של 3,760 שקל בשנה בממוצע, עוד כ-130 אלף אינם מממשים את הזכאות

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רשת ויקטוריצילום: דניאל בר און
סמי פרץ

המדינה שילמה יותר מ–7 מיליארד שקל כמענקי עבודה לבעלי שכר נמוך מאז הפעלת התוכנית ב–2007.

המענק, המכונה גם "מס הכנסה שלילי", משולם לעובדים ששכרם נמצא סביב שכר המינימום, והוא נועד לעודד אותם להישאר בשוק העבודה למרות השכר נמוך — ובכך לצמצם את שיעורי העוני. המענק ממוקד באוכלוסייה חלשה, והוא משולם בעיקר למשפחות עם ילדים ולעובדים מבוגרים מגיל 55 ומעלה.

הזכאות למענק אינדיווידואלית, ולכן מאפשרת לשני בני זוג לקבלו במקרה שבו יימצאו זכאים. בשנים הראשונות להפעלת התוכנית, עלותה למדינה היתה קטנה יחסית, והסתכמה בכמה עשרות מיליוני שקלים. החל משנת 2011 היא התחילה לעלות במהירות עקב הרחבת הקריטריונים ושיעורי מימוש גבוהים יותר. כך למשל, החל מ–2013 אמהות מקבלות מענק גבוה ב–50% מהמענק המשולם לאבות או לזכאים ללא ילדים קטנים. משרד האוצר שינה לאחרונה שוב את הכללים, וביטל את האבחנה בין נשים לגברים. כמו כן, הוחלט לעלות את תקרת ההכנסה לשני המינים.

ב–2017 גברים המשתכרים עד 4,800 שקל לחודש היו זכאים למענק עבודה של 330 שקל ואילו נשים ברמת שכר זהה היו זכאיות למענק חודשי של 495 שקל לחודש. כחלק מתוכנית נטו משפחה שיזם שר האוצר, משה כחלון, הוחלט להגדיל את תקרת השכר המזכה ל–5,000 שקל ולשלם מענק של 495 שקל לשני בני הזוג. ב–2016 הסתכמה עלות התוכנית ב–1.1 מיליארד שקל.

שיעור המימוש של המענק נעים בשנים האחרונות סביב 65%–70%. בנק ישראל ערך ב–2014 סקר בקרב מקבלי המענק בו נבדקו היבטים הקשורים למימושו. בין השאר נבדקה היעילות של משלוח הודעות מרשות המסים לזכאים והשפעתה על מימוש הזכות למענק. הסקר העלה כי שיעורי המימוש הגבוהים ביותר היו בקרב חרדים, נשים ואמהות חד הוריות. שיעורי זכאות נמוכים נרשמו בקרב גברים ובקרב החברה הערבית. הסקר גם הראה כי מקור ההתעדכנות העיקרי לגבי קיומו של המענק הוא קרובי משפחה וחברים.

על פי נתוני רשות המסים, ב–2016 (נתוני 2017 עדיין לא סוכמו) מימשו את המענק 291.8 אלף איש מתוך כ–434 אלף זכאים. המענק הממוצע הסתכם ב–3,760 שקל בשנה, והוא מבטא עלייה של כ–6% בהשוואה ל–2015. התוכנית מופעלת במקומות נוספים בעולם, ושיעורי המענק בישראל נחשבים לנמוכים יחסית בהשוואה בינלאומית. שיעורי העוני הגבוהים בישראל הם סיבה טובה להגדיל את מענקי העבודה, ואולם חלק מהעוני קשור לאוכלוסייה שאינה עובדת, בעיקר בקרב גברים חרדים ונשים ערביות.

ירידה בקצבאות

מענקי העבודה נחשבים לסוג של קצבת תשלומי העברה שהמדינה משלמת, אך הם מהווים קצבאות "חכמות" — משום שהם ממוקדים באוכלוסייה חלשה ומוגדרת, והם ניתנים כתמריץ לעבודה. זוכה פרס נובל פרופ' מילטון פרידמן המנוח, שנחשב לגורו הכלכלה החופשית והמעורבות הממשלתית הנמוכה, היה אחד מהוגי הרעיון. הוא הכיר בכך שכלכלה חופשית יכולה להשאיר עובדים חלשים מאחור, וסבר כי נכון במקרה זה שהמדינה תתערב ותשלם לאותם עובדים חלשים מענקי עבודה. בכך המדינה גם תחזק אותם וגם תיתן להם תמריץ לעבוד — וכל זאת מבלי לשנות את השיטה הכלכלית.

למרות השימוש הרחב יחסית במענקי עבודה, החלק של ההכנסות מקצבאות ותמיכות בסך ההכנסות של העשירונים התחתונים ירד משמעותית מאז תחילת שנות ה–2000. על פי בדיקה של הכלכלן הראשי, ב–2003 הסתכם החלק של הקצבאות והתמיכות בסך ההכנסות של העשירון התחתון ב–70%, ואילו ב–2015 הוא הצטמצם לשיעור של כ–47% בלבד. הירידה נובעת בעיקר מקיצוץ הקצבאות בתקופה בה כיהן בנימין נתניהו כשר האוצר, לעומת עלייה בשכר המינימום ובשיעורי ההשתתפות בשוק העבודה בעשור האחרון. מדובר בתמהיל הכנסות בריא יותר מבחינת המדינה. ללא מענק העבודה, חלקן של הקצבאות בהכנסות העשירון התחתון היה אף נמוך יותר.

סניף מגהצילום: אייל טואג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker