התעשייה האווירית תובעת ממבטחי לוויין עמוס 6 עוד 62 מיליון דולר

החברה טוענת כי המבטחות לא שילמו את מלוא הכיסוי הביטוחי ■ חברות הביטוח: לא עודכנו על שינוי במנוע ■ תע"א: הביטוח כלל את כל הסיכונים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיצוץ הלוויין עמוס 6
אורה קורן

התעשייה האווירית (תע"א) הגישה תביעה בסך 62 מיליון דולר (כ-300 מליון שקל) נגד קבוצת הביטוח הבינלאומית שביטחה את הלוויין עמוס 6 - לאחר תהליך גישור שלא צלח.

הלוויין התפוצץ על הכן לפני שיגורו בספטמבר 2016. אחת המבטחות, חברת ספייס איקס, לקחה אחריות על התקלה. התביעה הוגשה נגד תאגיד הביטוח לוידס, סוכנות הביטוח פלתורס והברוקר האנגלי מארש בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד.


עד עתה שילמו המבטחים לתע"א כ-215 מיליון דולר. בחברה טוענים כי המבטחים צריכים לשלם עוד 62 מיליון דולר. אבל המבטחים טוענים כי הם לא קיבלו הודעה על שינוי שנעשה באופן העריכה של ניסוי מנועים לטיל השיגור. לדבריהם, ניסוי זה הוא החמרת סיכון, שבגינה היו גובים פרמיה נוספת. לפיכך, לטענתם, יש להפחית מכלל התשלום המבוטח את יתרת תגמולי הביטוח.


ואולם בתע"א טוענים כי הלוויין בוטח על ידי המבטחים בפוליסת טרום שיגור מסוג כל הסיכונים. סכום הפוליסה הוא 236 מיליון דולר ועוד 43.1 מיליון  אירו.
החברה סבורה כי אין ממש בטענת המבטחים, כי אין ספק אמיתי שתגמולי הביטוח מגיעים לה במלואם, וכי אי-תשלום יתרת תגמולי הביטוח היא התנהלות הנגועה בחוסר תום לב מצד המבטחים.

בין הטעמים לעמדתה זו של תע"א, אפשר למנות את העובדה שזוהי פוליסה הכוללת את כל הסיכונים, שבמסגרתה אירוע של אובדן גמור מכל סיבה מכוסה במלואו, ובפוליסה אין כל החרגה רלוונטית. בנוסף, תע"א מסבירה כי פיצוץ הלוויין התרחש בשעת תדלוק, לפני תחילת הניסוי, ותדלוק מכוסה במפורש בפוליסת הטרום שיגור.

עוד טוענת תע"א כי כל הגופים הרלוונטיים, ובכלל זה פלתורס, מארש והמבטחים, קיבלו הודעה על הניסוי וידעו מבעוד מועד. בהקשר זה ראוי להוסיף כי לפי החוק הודעה שנמסרה לסוכן הביטוח כמוה כהודעה שנמסרה למבטח, ואין מחלוקת שהודעה כזאת נמסרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker