עתידו של הלווין עמוס 8 בסכנה: גויס פחות ממחצית הסכום הדרוש לבנייתו

משרד המדע: יש פער משמעותי בין התעשיה לתקציב המוקצה אם יתקבל התקציב בתוך חודש ניתן להציל הפרויקט. ח"כ יואב קיש המדינה החליטה להשמיד את ענף לווייני התקשורת בחלל באופן מודע

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעל של התעשייה האווירית
מפעל של התעשייה האוויריתצילום: תעשייה אווירית

המדינה הצליחה לגייס פחות ממחצית הסכום הדרוש לבניית ותפעול לויין התקשורת עמוס 8 - כך התברר היום בדיון מעקב שקיימה ועדת המשנה לחלל מטעם ועדת המדע של הכנסת שעוסקת בעתיד לווייני התקשורת בישראל.

בדיון התברר כי הפערים מובילים לכך שחכירת הלוויין הזר עמוס 7 על ידי חברת חלל תקשורת תואך מעבר לפברואר 2017, בעלות של עשרות מיליוני דולרים לשנה, מה שצפוי להוביל לגניזת הפרויקט שהוגדר כצורך לאומי. הצורך בבנייה עמוס 8 התחילה לאחר שהלוויין עמוס 6 התפוצץ כמה ימים לפני שיגורו בפלורידה בספטמבר 2016.

פרץ וזאן, מנכ"ל משרד המדע והטכנולוגיה הסביר לועדה כי  "נכון להיום קיים פער משמעותי בין התעשייה לתקציב המוקצה. יש הסכמה לגבי החלוקה היחסית בין המשרדים ואנחנו מוכנים להוסיף מצד משרד המדע סכום נוסף, אך זה מותנה בכך שגם האוצר ישלים את החלק היחסי שלו. גם התעשייה וחברת חלל יצטרכו להתכווץ ולהציע מחיר ריאלי יותר".

לדברי וזאן, נכון להיום אין התחייבות של כל הגורמים לייצור עמוס 8, "ניתן עוד להציל את הפרויקט אם כל הגורמים יקבלו את ההחלטות הנכונות", הוא אמר. "יש לנו חודש לשם כך, עד סוף פברואר, אז עוד נוכל לאייש את הנקודות הנדרשות בזמן, אחרת נפספס את המטרה של ייצור ותפעול ישראלי".

אבי בלסברגר, מנהל סוכנות החלל הישראלית התריע כי "לוח הזמנים הוא קריטי, בין היתר לשמירת נקודות השמיים במועד, החול בשעון אוזל".

פיצוץ עמוס 6
פיצוץ עמוס 6צילום: HANDOUT/רויטרס

מיכל גלברט, ממשרד האוצר מסרה כי  "הסכום שהוקצב הוא 14 מיליון שקל ממשרד האוצר, כל סכום מעבר לכך יכולים משרדים אחרים להשתתף. זה אמור לכסות את הסכום עם חלוקה פרופורציונלית בין הגורמים והנחה שהפיצויים על עמוס 6 מחולקים פרופורציונלית בין הגורמים".

עופר דורון, מנהל מבת חלל, התעשייה האווירית, טען לעומתה כי מדובר בסכום גבוה יותר. "הוועדה שמינה משרד המדע שמה המלצות ברורות עם הסכום הנדרש - 70 מיליון שקל בשנה, אני מבין שיש מתחת למחצית מהסכום שהומלץ וזה הפער, מה עוד שבמסגרת התקציב הזה בונים לקבל כספים מביטוח שלא קיים. 14 מיליון  שקל ועוד טיפה ממשרד המדע זה לא מספיק, לצערי אנחנו פסע מסוף הדרך. חלל תקשורת חוכרת לוויין חלופי בכסף רב, מישהו יצטרך לשלם את הארכת החוזה וזה לא יתכנס בקצב הזה".

23 מיליון דולר בשנה

גיל לוטן, סמנכ"ל חלל תקשורת אמר כי  "מתוך ארבעה לוויינים שהובלנו זה המקרה הראשון שהממשלה משתתפת פעילה בהובלת התהליך, זה מחייב לאפשר לחברה לגייס הון בתנאים מתאימים לה ולשוק ההון. לא ברור לנו למה הסכומים הקטנים יחסית לא מוסכמים ומוסדרים על ידי המדינה. יש פער משמעותי בין המוצע לעלויות".

לוטן הסביר כי לוויין הביניים, עמוס 7 התחיל לפעול בפברואר 2017, החכירה הראשונה היא לארבע שנים עד פברואר 2021. תחילת ההפעלה מבחינתנו צריכה להיות לא יאוחר ממועד זה, די כתוב על הקיר שלא נעמוד ונצטרך להאריך את החכירה, יש לזה משמעות של 23 מיליון דולר לשנה או כ-12 מיליון דולר לחצי שנה".

דורון העיר כי "יש צורך בארבע שנים לבנייה כולל זמן תקלות, המשמעות היא שכדי לשגר עד פברואר 2021, צריך לסכם עד סוף החודש הבא".

יו"ר ועדת המשנה ח"כ יואב קיש (ליכוד) הזהיר כי "כל חודש שעובר המשמעות שלו היא כספית וזה הורג את הסיפור. לחלל תקשורת יש גבול לסבלנות, היא לא תסכים לספוג עוד 23 מיליון דולר. פברואר הוא חודש קריטי. אני פונה לכל משרדי הממשלה, בסוף הכסף מהביטוח יתחלק כמו שהוא שאמור להתחלק, בואו שימו קודם את הכסף לפרויקט הבא לפי ההתחייבות, שמחתי לשמוע שיש אחוזי פעילות של המשרדים בנוגע לעמוס 8 וזה צריך להוביל את המהלך. זה הפער מול הצורך הלאומי, אני מבקש גם מחברת חלל והתעשייה האווירית להתגמש ולהתקרב מול מהלך מתכנס של משרדי הממשלה להביא את התהליך הזה לסגירה, בלי מאמץ שלכם זה לא ייסגר, תצמצמו את הפערים עד כמה שניתן".

קיש הוסיף כי כי "יש שבועיים לסגור את המתווה ואני לא רואה את זה קורה. המדינה החליטה להשמיד את ענף לווייני התקשורת בחלל באופן מודע. אופתע אם יהיה פתרון תוך שבועיים, עם התפוצצות עמוס 6 התפוצצה גם תעשיית לווייניי התקשורת בישראל. נראה שהצורך הלאומי יישאר על הנייר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker