"המציאו לנו תפקידים": עובדי החוזים האישיים יוצאים לקרב נגד המדינה

עובדי המדינה שאינם נהנים מההסכמים הקיבוציים של ההסתדרות, תובעים 35 מליון שקל מהמדינה ■ לטענתם, המדינה שילמה להם שכר נמוך מהרמה לה הם זכאים, תוך שהיא מפלה בין עובד לעובד

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין משרד החינוך
בניין משרד החינוךצילום: אמיל סלמן/ג'יני

189 עובדים בשירות המדינה המועסקים באמצעות חוזים אישיים הגישו ביום חמישי האחרון תביעה נגד המדינה בטענה שהועסקו בדרגות נמוכות מדי לתפקידם – בניגוד לתקנות אותן הגדירה המדינה.

העובדים מיוצגים על ידי ארגון העובדים אחדות מבית ההסתדרות הלאומית - המייצג את בעלי החוזים האישיים שאינם נהנים מחסות ההסכמים הקיבוציים של ההסתדרות.

בכתב התביעה טוענים העובדים כי נציבות שירות המדינה הגדירה דרגות סף להעסקת עובדי חוזים אישיים שהינן גבוהות יותר מהדרגות בהן הם נקלטו לעבודה. בהתאם, שכרם נמוך יותר מרמת השכר ממנה היו אמורים ליהנות אילו היו נקלטים בדרגות שהגדירה המדינה לתפקידם.

כך לדוגמה, למשרה שהוגדרה על ידי נציבות המדינה כחיונית ואמורה להיות מוצמדת לרמת שכר המקבילה לדרג של עובדים בתקן 39-41, נקלטו עובדים בחוזים אישיים ברמת שכר של דרג  36-39.

במקביל, לטענתם, המדינה שוללת מהם התקדמות בדרגות - על בסיס נהלים פנימיים שהוצאו ללא גילוי או פרסום. הם טוענים כי המדינה הגיעה לפשרה עם חלק מהעובדים – תוך שהיא מפלה בין עובד לעובד.

כל סולם בדרגה שווה לעובדי המדינה כאלף שקלים בחודש. עלויות הפיצויים שמבקשים העובדים משתנות לפי הותק שלהם ונעות בין חצי מליון שקל לכנמה עשרות אלפי שקלים לעובד. בסך הכל היקף התביעה הוא 35 מליון שקל.  עם זאת מתוך 15 אלף העובדים המועסקים בחוזים אישיים – כמחצית מועסקים בחוזה דוגמת סוג החוזה אליו משתייכים העובדים התובעים את המדינה. כך שההיקף הפוטנציאלי של השלכות התביעה הנוכחית עשוי לזנק למאות מיליוני שקלים.

"נקלטתי לעבוד בשירות המדינה, בלמ"ס, כשהיה צורך בגיוס כמויות גדולות של עובדים לרגל מפקד גדול שנערך. אני והקבוצה שנקלטה איתי לעבודה הוגדרה כבעלת תפקיד 'רכז בכיר', בעוד שמקבילים אלינו, שהיו עובדי מדינה ולא בעלי חוזים אישיים, נקראו 'מרכז בכיר'. תמיד צחקנו על כך שאין שוני אמיתי בין שני התפקידים. אבל מסתבר שמאחורי הכינויים עמדה שיטה – המדינה פשוט המציאה 'מתח דרגות' מיוחד עבורנו – כי לא רצו לשלם את מה שמגיע לנו", הסביר רם קנדיל, המזכיר ואחד המייסדים של ארגון אחדות.

מנציבות שירות המדינה נמסר כי "תגובתנו תינתן לבית הדין במועד המתחייב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker