אחרי שנתיים: החוק לצמצום המזומן עולה לדיון - אך צפויה לו דרך קשה

לאחר שכבר נכללה בהצעת חוק ההסדרים, הצעת החוק להגבלת השימוש במזומן תעלה היום לדיון בוועדה משותפת לוועדות החוקה והכספים ■ יו"ר ועדת חוקה, ח"כ סלומינסקי, רמז כי אישור ההצעה צפוי להיתקל במכשולים - אך אמר כי החוק יאושר בסופו של דבר

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניסן סלומינסקי
ח"כ ניסן סלומינסקי, יו"ר ועדת החוקהצילום: אמיל סלמן

כמעט שנתיים לאחר שהונחה לראשונה על שולחן הכנסת, ולאחר שמשרד האוצר נואש וכבר כלל אותה בהצעת חוק ההסדרים, מתחיל הדיון בהצעת החוק להגבלת השימוש במזומן. ועדה מיוחדת, משותפת לוועדת החוקה וועדת הכספים, תקיים היום דיון ראשון בהצעת החוק.

הצעת החוק הוגשה בעקבות המלצות ועדת לוקר מ–2014, כחלק מהניסיון להגביל את הכלכלה השחורה בישראל, שרובה במזומן — וכן בעקבות ההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום התשלומים, שהפכו את המזומן לאמצעי תשלום שאינו הכרחי יותר.

הצעת החוק ניזונה מהצעות חוק דומות שאושרו בעשור האחרון במרבית המדינות המפותחות, כלקח ממשבר 2008 וכחלק מהמאבק בהלבנות הון ובמימון טרור. ואולם למרות כל אלה, הצעת החוק הישראלית בעניין לא זכתה לעלות עד כה לדיון. על פי הערכות, הסיבה לכך היא קואליציה של מתנגדים בכנסת — ובהם חברי כנסת חרדים וערבים, וכן בכירים בליכוד, שאינם ששים לכאורה להגביל את הכלכלה השחורה בישראל.

בחודשים האחרונים אף היה נדמה כי ועדות הכנסת רבות על הזכות לדון בהצעה (או שמא על הזכות לקבור אותה), כאשר הוויכוח ניטש בין ועדת הכספים, בראשות ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לבין ועדת החוקה, בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי). בעקבות לחצים כבדים מצדם של שר האוצר וראש הממשלה, ועל רקע הביקורת שצפוי לערוך בישראל במארס הארגון הבינלאומי למאבק בהלבנות הון ומימון טרור, הוקמה הוועדה המשותפת שבה תידון הצעת חוק מעמיקה יותר.

ח"כ משה גפני
ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

לפי ההצעה, יוגבל השימוש בכסף מזומן לעסקות בין פרטים ל–25 אלף שקל (במקום 50 אלף שקל במקור), כאשר שר האוצר יכול בהמשך להפחית את הרף ל–12.5 אלף שקל. השימוש במזומן בתשלום לעסקים יוגבל ל–8,000 שקל (במקום 10,000 שקל במקור), עם אפשרות להנמכת התקרה בהמשך ל–5,000 שקל. הצעת החוק ממשיכה להגביל צ'קים להסבה אחת. לפי המוצע, החוק ייכנס לתוקף בתוך חצי שנה מאישורו בכנסת.

סלומינסקי, העומד בראש הוועדה המשותפת, אמר אתמול: "מבחינתי החוק הזה עובר, אבל אני לא יודע לגבי השותף שלי, גפני". סלומינסקי גם רמז כבר שההצעה לא תעבור בקלות, וכי הוא מתכוון להציב לה תנאים שונים. בין התנאים הללו, צפוי לעלות תנאי שלפיו השימוש במזומן יופחת רק לאחר כניסתן לשוק של טכנולוגיות שיחליפו את המזומן. תנאי זה יכול לעכב באופן משמעותי את הגבלת השימוש במזומן, משום שאוכלוסיות מוחלשות שאין להן חשבונות בנק לא יושפעו ממנו, כמו גם עסקים קטנים, כי "בכל קניית מקרר אפשר לעבור את הרף של 8,000 שקל, ויש עסקים שלא רוצים לקבל כרטיס אשראי בגלל העמלות הגבוהות שלו", אומר סלומינסקי. ואולם על אף המגבלות שהוא מתכנן להציב, סלומינסקי מעריך כי החוק יעבור בסופו של דבר.

גפני טען בעבר כי הטענה שלפיה חרדים משתמשים יותר במזומן היא "תפישה אנטישמית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום