אחרי חצי שנה של עיכובים: העליון אישר הפשרה שתתניע את הרכבת המהירה לירושלים

בית המשפט העליון אישר את הסכם הפשרה, שלפיו אפקון ואלסטום ישולבו שתיהן בפרויקט להסבת מסילות הרכבת להנעה חשמלית ■ אפקון תבצע עבודות חשמול בהיקף של 280 מיליון שקל ואלסטום תקבל 50% מעבודות התחזוקה בשווי 300 מיליון שקל ל-23 שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהרת הרכבת לירושליםצילום: אמיל סלמן

לאחר עיכוב של כחצי שנה, בית המשפט העליון אישר אתמול בערב את הסכם הפשרה שיאפשר את המשך העבודות להקמת קו הרכבת החשמלי לירושלים, שמתוכנן להיפתח במארס הקרוב. במסגרת הפשרה, ישולבו אפקון הישראלית ואלסטום הצרפתית בפרויקט של רכבת ישראל. אפקון תבצע עבודות חשמול בהיקף של כ-280 מיליון שקל, ואילו אלסטום תקבל לידיה כ-50% מעבודות התחזוקה בפרויקט, בשווי של כ-300 מיליון שקל ל-23 שנים.

בפסק הדין, שניתן על ידי הרכב שופטים בראשות חנן מלצר, נכתב: "בדיון (האחרון שנערך בנושא בבית המשפט, ביום ראשון; א"ד) שאלנו את הצדדים ואת נציגי היועץ המשפטי לממשלה שמא הם מעדיפים הכרעה שיפוטית בערעור על פני הסדר הפשרה, ותשובת כולם היתה שהם מבקשים כי נימנע מהכרעה שיפוטית ונאשר את הסדר הפשרה". כך, לאחר שכל הגורמים המעורבים אישרו למעשה כי הם חולקים באחריות על התסבוכת המשפטית המביכה והיקרה, ניתן אישור בית המשפט העליון להתקדם בעבודות.

הפרויקט להסבת מסילות הרכבת להנעה חשמלית לווה במאבק משפטי, לאחר שאפקון ואלסטום – שהתמודדו והפסידו במכרז להקמת תשתית החשמל לרשת המסילות של רכבת ישראל – עתרו עוד לפני כשנתיים נגד זכייתה של חברת SEMI הספרדית, במכרז בהיקף של כ-2 מיליארד שקל. בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את העתירה בשנה שעברה, אך הרכב השופטים בבית המשפט העליון הפך את ההחלטה, והפציר בצדדים לחתור לפשרה. השופטים הזהירו כי ללא פשרה, תוצאות המכרז החשוב עשויות להתבטל. ואולם, כשהתברר לאחר מכן כי הפשרה תייקר את הפרויקט הלאומי ב-180--160 מיליון שקל, בית המשפט גילגל את הנושא לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה.

כפי שנחשף ב-TheMarker וגם מוזכר בפסק הדין, נציגי היועץ המשפטי לממשלה פירסמו בחודש שעבר חוות דעת חריפה נגד התנהלות בית המשפט העליון בתיק זה. אנשי היועץ המשפטי טענו שמלכתחילה לא היתה הצדקה לקבל את טענות העותרות ולחתור לפשרה. בחוות הדעת נכתב כי "להסדר הפשרה חסרונות לא מבוטלים. ראשית, עלות הסדר פשרה זה היא כ-160 מיליון שקל עודפים על המחיר שנקבע במכרז – עלות שמקורה בכספי ציבור. שנית, לפיצול המכרז במסגרת הסדר הפשרה חסרונות תפעוליים בולטים. שלישית, הסדר פשרה זה מהווה למעשה שינוי בדיעבד של תנאי המכרז".

מפעל אלסטום בצרפתצילום: בלומברג

בפסק הדין נכתב כי היועץ המשפטי לממשלה "מסר כי לשיטתו ראוי היה לקיים את זכיית המשיבה 2 (SEMI) במכרז החישמול, ואולם לאחר שדן בפשרה המוצעת הוא סיכם את גישתו כך: 'עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא, כי להסדר הפשרה קשיים ועלויות לא מבוטלות. חרף האמור, בעיתוי הנוכחי ובהתחשב במכלול הסיכונים שפורטו לעיל, ולנוכח הערות בית המשפט הנכבד, אין מניעה משפטית לאישורו של הסדר הפשרה. זאת, בשל העלויות המשקיות המשמעותיות שעשויות להיגרם כתוצאה מעיכוב בהוצאתו לפועל של פרויקט חשמול פסי הרכבת, והערכת רכבת ישראל, כי קיים סיכון ממשי להתערבות שיפוטית שתוביל לעיכוב כאמור".

עוד מנמק בית המשפט את משך הזמן הרב שלקח לו להכריע בפשרה, בין השאר בכך שהצדדים הגישו תחילה את מסמכי פשרה לא ברורים באנגלית: "באי כוח הצדדים חידשו בעידודנו את המשא ומתן ביניהם, ולאחר ארכות רבות שנתבקשו על ידם – הם הודיעו בסופו של דבר ב-10 ביולי 2017 כי גיבשו הסדר פשרה ביניהם וצירפו שני נספחים רחבי היקף באנגלית ובהם הסיכומים שאליהם הגיעו. נוכח העובדה שהנספחים הנ"ל לא היו מסומנים כראוי, והיו חסרים בהם מרכיבים כספיים שנראו לנו רלוונטיים, ביקשנו בהחלטה מ-24 ביולי 2017 כי יימסר לנו מתאר קצר בעברית של ההסכמים שאליהם הגיעו הצדדים ושל הפרמטרים הכספיים שלהם, בהשוואה לתוצאות המכרז".

בסוף 2015 חתמה רכבת ישראל על הסכם עם SEMI לתכנון ולהקמה של מערכת תשתיות חשמל סביב מסילותיה, הכוללת הנחת תחנות השנאה ועמודי הולכה עיליים לאורך 420 ק"מ. אלסטום ואפקון עירערו על הזכייה, בטענה שאנשי רכבת ישראל ייפו את נתוני החברה הספרדית שהופיעו במכרז, וכי הספרדים הציגו הצעה כספית שלכאורה אינה ריאלית. SEMI זכתה לאחר שהגישה הצעת מחיר של כ-1.6 מיליארד שקל – כמיליארד שקל פחות מהאומדן שלפיו תוקצב המכרז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker