מתחת לאף: עסקת הנדל"ן של אחד מכוכבי פרשת ביטן עם דואר ישראל

המתחם בראשון לציון, בבעלותם של יזם הנדל"ן ארז מוסצ'ו ואריאל רוטר, נקנה מהדואר ללא מכרז ■ בתביעה נגד מוסצ'ו נטען כי ביצע קנוניה ורכש את הנכס בתמורה פחותה מהצעה אחרת ■ הדואר: "בשל חשש לאי־סדרים בהליך המכירה, נערך דו"ח ביקורת" ■ מוסצ'ו: "עלילה פנטסטית"

שוקי שדה
שוקי שדה
ארז מוסצ'ו, מבעלי לופט ארז מוסצ'ו
ארז מוסצ'וצילום: ניר שמול
שוקי שדה
שוקי שדה

בין הסיפורים המוכרים בשנים האחרונות בראשון לציון הנוגעים לראש העירייה דב צור, אחר החשודים הבכירים בפרשת ביטן, הוא הסיפור של בניית לופט 57 במרכז העיר. זהו מתחם דיור ומסחר בבעלות המסעדן ויזם הנדל"ן ארז מוסצ'ו, שלפחות עד אמצע 2014 היה חבר קרוב של צור.

מוסצ'ו, יחד עם שותפו אריאל רוטר, בנם של בעלי רשת קסטרו, רכש את בניין הדואר הישן בפינת הרחובות ז'בוטינסקי ורוטשילד בעיר. השניים הסבו אותו לבניין שרובו מכיל דירות סטודיו קטנות שמושכרות בכ–4,000 שקל בחודש, ובנוסף יש בו גם חנות של קסטרו וסניף דואר.

במארס 2016 חשף חיים ריבלין בערוץ 2 כיצד הבנייה במתחם נעשית ללא היתר, ממש מתחת לאפה של העירייה, ומספר הדירות בו הוכפל ביחס לתוכנית המקורית. צור ועיריית ראשון לציון טענו אז, וגם בכמה פרסומים שבאו לאחר מכן, שהעירייה לא ידעה מה נעשה מאחורי יריעות הבד הגדולות שכיסו את עבודות הבנייה.

אלי יהלום, שהיה מהנדס העיר בין 2010 לאמצע 2016, נשמע בכתבה אומר: "לנו לא היה בשום שלב מושג, וגם לא היתה לנו אפשרות לדעת שהוא (מוסצ'ו; ש"ש) הופך את זה למגורים ומשכיר את זה". רק לאחר שידור הכתבה ההיא נפתחו הליכים נגד הבנייה, והוגש כתב אישום בגין עבירות בנייה שבוצעו במקום — וההליך המשפטי עודנו מתנהל. לטענת העירייה, נודע לה על עבודות הבנייה רק בעקבות הכתבה. במקביל, העירייה אישרה בדיעבד חריגות תכנוניות במבנה — אישור שעליו הוגש ערעור של חברי אופוזיציה.

לופט 57 בראשון לציון. מספר הדירות הוכפל ביחס לתוכנית המקורית
לופט 57 בראשון לציון. מספר הדירות הוכפל ביחס לתוכנית המקוריתצילום: אילן אסייג

סכסוך משפטי שמתנהל בימים אלה בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד חושף את הבעייתיות שבגרסת העירייה: בדצמבר 2014 הגיש יזם בשם דוד עזיזי תביעה נגד מוסצ'ו ורוטר, בטענה שמוסצ'ו דחק אותו באופן לא הוגן מעסקה שיזם לרכישת המבנה מחברת בזק — שהחזיקה 85% ממנו, ו–15% הנותרים היו בבעלותה של חברת הדואר.

לפי התביעה, ב–2012, כשהיה במשא ומתן עם בזק, נפגש עזיזי עם צור, יהלום ואחרים בעירייה, והציג בפניהם את התוכנית העסקית שלו, שאותה ביצע בסופו של דבר מוסצ'ו. "המיזם זכה לתמיכה נלהבת של עיריית ראשון לציון (ובמיוחד של ראש העירייה), כמו גם של מהנדס העיר והיועץ המשפטי של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שראו במיזם פתרון דיור במרכז העיר לזוגות צעירים, סטודנטים, אוכלוסיות מבוגרות וכו'", נכתב בכתב התביעה. במלים אחרות, צור (שלשכתו צופה אל אתר הבנייה), יהלום ואחרים בעירייה היו אמורים לפחות לחשוד שיש כוונה להפוך את המשרדים הישנים לדירות.

הסכסוך המשפטי נמצא כיום לאחר שלב הסיכומים ולקראת פסק דין. לפי כתב התביעה, עזיזי סיכם עם בזק על רכישת המבנה תמורת 20 מיליון שקל. בשלב מסוים, הוא הסכים להכניס את מוסצ'ו כשותף, והסיכום ביניהם היה בעל פה. לפי גרסה זו, מוסצ'ו ביצע תחבולה: הוא היה אמור לשלם את התשלום השני על העסקה, בסך 25% מערכה, ובשלב מסוים ביקש לדחות את התשלום.

בזק הסכימה לדחיית התשלום עד תחילת דצמבר 2012, אלא שאז, ערב ביצוע התשלום, הודיע מוסצ'ו לעזיזי שאין בכוונתו לשלם את חלקו, ונסוג מהעסקה. אי־תשלום זה נחשב להפרת החוזה עם בזק, ולכן העסקה התבטלה. לטענת עזיזי, מוסצ'ו ידע שאי־תשלום הוא עילה לביטול העסקה. עזיזי ניסה לשכנע את בזק לחזור למשא ומתן עמו, אך לא הצליח. לאחר מכן, טוען עזיזי, חבר מוסצ'ו לרוטר — והשניים קנו בלעדיו את הנכס מבזק.

אריאל רוטר, מבעלי לופט 57
אריאל רוטר, מבעלי לופט 57צילום: מוטי קמחי

מוסצ'ו ורוטר, מצדם, מכחישים את כל טענותיו של עזיזי, ומכנים אותן "סיפור פנטסטי, עלילתי ממש". לדבריהם, לא היה שום הסכם שותפות בין מוסצ'ו לעזיזי, ועזיזי לא הציג במשפט כל ראיה כדי להוכיח את טענותיו. עוד הם טוענים כי עזיזי הפר את החוזה מול בזק עוד לפני שהחלו להירקם המגעים ביניהם, וכי תביעתו היא תביעת סרק שצריכה להידחות על הסף.

בתצהיר שהגיש עזיזי לבית המשפט הוא טוען כי ביקש להכניס את מוסצ'ו כשותף, בין היתר, בשל הקשרים של מוסצ'ו עם צור. לפי עזיזי, הוא גם עידכן את מוסצ'ו על השיחות שהיו לו בעירייה בנוגע לפרויקט ועל התגובה הנלהבת שהביעו בעירייה. לפי התצהיר של עזיזי, בשלב מסוים גם איש העסקים אליעזר פישמן היה אמור להיכנס לפרויקט דרך חברת מבני תעשייה — לבקשת מוסצ'ו — אבל לבסוף כניסתו לא יצאה אל הפועל. מבני תעשייה היא שותפה של מוסצ'ו בפרויקט האגם במערב ראשון לציון, שכעת נמצא בחקירת משטרה.

לפי עזיזי, מוסצ'ו ורוטר חתמו מול בזק ביוני 2013 על הסכם הרכישה, ובתוך פחות משנה הם הוציאו לפועל את התוכנית שעזיזי הגה ושעליה מוסצ'ו ידע — מכיוון שעזיזי הציג אותה בפניו בתקופה שבה חשב שיהיו שותפים. לטענת עזיזי, "ההבדל המרכזי בין שתי התוכניות הוא שהחברה בניהולי התכוונה לקבל תחילה היתרי בנייה כדין ורק לאחר מכן לפעול. עבודות הבנייה האסורות התבצעו מתחת לאפה של עיריית ראשון לציון, אלא שבאופן תמוה, זו בחרה לעצום את עיניה נוכח העבירות המבוצעות, וכך התאפשר למוסצ'ו להרים את הפרויקט בתוך זמן קצר עד כדי בלתי־אפשרי".

"עדות שקר"

היבט אחר בתביעה נוגע לחברת דואר ישראל, שהחזיקה בבעלותה 15% מהמתחם. לטענת עזיזי, מוסצ'ו הציג את עצמו כבעל קשרים עם הדואר, ומבחינתו זו היתה עילה נוספת לקדם את השותפות עמו. לפי עזיזי, הוא הגיע בשלב מסוים להסכמה עקרונית עם חברת הדואר על רכישת הזכויות שלה בקרקע תמורת 8 מיליון שקל — סכום גבוה שמשקף את הפוטנציאל המסחרי של הנכס — אלא שבסופו של דבר, מוסצ'ו ניצל את קשריו בדואר כדי שהחלק של הדואר בקרקע יימכר לו. עזיזי טוען כי "נעשתה קנוניה בין מוסצ'ו לבין מי מנציגי הדואר ב–750 אלף שקל פחות מסכום ההצעה של התובעת (החברה של עזיזי; ש"ש)".

ביוני האחרון, עלה לדוכן העדים גדי כרמלי, שהיה מנהל מחלקת הנכסים בדואר ישראל באותה התקופה ומאז יוני 2016 אינו מועסק בחברה. לפי עדותו, חברת הדואר ערכה ביקורת פנימית בעקבות המכירה למוסצ'ו. בין היתר, נחקר כיצד הנכס נמכר למוסצ'ו, מבלי שהדואר — חברה הכפופה לחוק חובת מכרזים — ערכה מכרז. לדברי כרמלי, תשובתו לביקורת היתה כי "מכיוון שזו היתה הצעה, ההגדרה המשפטית היא הזדמנות עסקית, והמחיר שהוצע היה גבוה משווי הנכס — וזה עבר בפטור ממכרז". מהעדות של כרמלי עלה כי הפרשה נחקרה גם על ידי מבקר חיצוני, רו"ח עופר אלקלעי. שני הדו"חות — הפנימי והחיצוני — הושלמו לפני כשנה. בחברת הדואר סירבו להעביר את הדו"חות.

אדם נוסף שמעורב בסכסוך הוא משה יוסף, בעל חנות רהיטי מצדה בראשון לציון. יוסף, חבר קרוב של ח"כ דוד ביטן, התפרסם מאז שהתפוצצה פרשת ביטן כמי שעשוי להעיד כי תיווך לכאורה בהעברת שוחד מקבלנים בעיר לביטן. יוסף הובא כעד מטעם מוסצ'ו. לפי עדותו, בסביבות ספטמבר־אוקטובר 2012 הציע לו עזיזי הצעה עסקית הנוגעת לבניין הדואר. גרסה זו באה להוכיח שלעזיזי לא היתה כוונה ממשית להיכנס לשותפות עם מוסצ'ו, ורוטר ומוסצ'ו אף טוענים כי היא מוכיחה את טענותיהם.

דב צור, ראש עיריית ראשון
לציון
דב צור, ראש עיריית ראשון לציוןצילום: מגד גוזני

בסיכומים תקף עזיזי את יוסף וטען שהעיד עדות שקר — בין היתר, מכיוון שמוסצ'ו לא העלה את שמו של יוסף בתצהיר מוקדם שהגיש לבית המשפט כמי שאליו פנה עזיזי באותה העת כדי לעניין אותו בעסקה.

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "הטענות המופיעות בכתבה מציגות תמונה מעוותת של הנעשה במציאות. השינויים שנעשו בתוך הנכס לא היו בידיעת העירייה או בהסכמתה, ועל כן פעלנו נגד היזמים בכל הכלים שעמדו לרשותנו. איו כל קשר בין הבקשה שהוגשה ואושרה ב–2013 לשינוי חזיתות לבין העבודות הפנימיות שנעשו במקום בהיחבא".

מדואר ישראל נמסר: "לאור חשש לאי־סדרים בהליך מכירת הנכס בראשון לציון, נערך דו"ח ביקורת פנימי ביוזמת החברה ובשיתוף עם ביקורת חיצונית. ממצאי הבדיקה הועברו לגורמים המוסמכים״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום