פרשת ישראל ביתנו: בעלת משרד הלובינג אימפקט הורחקה לחצי שנה מהכנסת

הלוביסטית אורית לרנר הורחקה מהמשכן בעקבות כתב אישום שהוגש נגד אחד משדלני החברה בפרשת ישראל ביתנו ■ לרנר: "העונש קשה, אך אני מקבלת על עצמי את הכרעת הוועדה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורית לרנר צילום: תומר אפלבאום
צבי זרחיה

ועדת ההיתרים לעניין פעילות השדלנים בכנסת החליטה שאורית לרנר הבעלים ומנכ"ל משותף במשרד הלובינג אימפקט לא תהיה רשאית לפעול כשדלנית בכנסת למשך של חצי שנה עד ה-30 ביוני 2018.

כמו כן, ועדת ההיתרים החליטה להטיל סנקציה של שלילה על-תנאי ל-60 יום של ההיתרים שניתנו לכל השדלנים הפועלים בכנסת מטעם חברת אימפקט, אם מי מהם יפר את הוראות החוק בתוך שנה מהיום.

ועדת ההיתרים בראשות יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, דנה אתמול (ד') בקובלנה של העמותה לדמוקרטיה מתקדמת כנגד לרנר וחברת הלובינג אימפקט, בעקבות כתב אישום שהוגש נגד אחד משדלני החברה בפרשת ישראל ביתנו, שהנאשמת המרכזית בה היא סגנית שר הפנים וחה''כ לשעבר, פאינה קירשנבאום.

הוועדה קבעה כי יש להטיל על לרנר "אחריות מיניסטריאלית" ביחס למעשיו של השדלן והחליטה כי היא לא תהיה רשאית לפעול כשדלנית בכנסת לתקופה של חצי שנה. בהחלטה זו ביקשה הוועדה להעביר מסר ברור למנהלי תאגידי השדלנים הפועלים בכנסת לפיו הם נושאים באחריות כוללת לפעילות השדלנים מטעם התאגידים שבניהולם וכי עליהם לוודא כי פעילותם של השדלנים נעשית בהתאם להוראות החוק וללא דופי".

הוועדה הביאה בחשבון במסגרת קביעת הסנקציה האמורה את העובדה שלא התקבלה כל תלונה נגד לרנר במהלך כל שנות עבודתה כשדלנית בכנסת, את העובדה שהיא פנתה בשעתו מיוזמתה ועדכנה את היועץ המשפטי לכנסת בדבר חקירתה וביקשה להשעות את ההיתר שניתן לה, וכי ההיתר היה מושעה לתקופה של כחמישה חודשים בגין פרשה זו.

אשר להמשך הייצוג של עמותת איילים על ידי חברת אימפקט בכנסת – הוועדה רשמה לפניה את הודעתה ש לרנר לפיה חדלה חברת אימפקט מלייצג בכנסת את העמותה, ובנסיבות אלה אינה רואה צורך לקבוע סנקציה בעניין זה".

בתשובתה לוועדת ההיתרים מסרה לרנר כי היא פועלת בזירה הפרלמנטרית בתפקידים שונים קרוב ל-30 שנה, וכי היא משמשת כשדלנית במשך כ-20 שנה. בכל התקופה האמורה הקפידה, לפעול בהתאם לדין, ולא נרשמו תלונות, בעניינה. לדבריה,לאחר שנחקרה באזהרה ב"פרשת ישראל ביתנו", היא דיווחה על כך מיד ליעוץ המשפטי של הכנסת, וביקשה אז מיוזמתה להשעות את היתר הכניסה למשכן, עד להתבהרות התמונה.

לטענתה, סוגיית מעורבותה בכל המקרים המתוארים בכתב האישום נגד לוביסט לשעבר שעבד במשרדה, נבחנה בשעתו, במסגרת חקירתה וחקירת יתר המעורבים בפרשה. בסופו של יום הוחלט לסגור את התיק, מחוסר ראיות,  ולא להגיע כנגדה כתב אישום. בהקשר זה ביקשה לציין כי "אימפקט" כחברה, לא עמדה במרכז הפרשה המדוברת וכי יש לזכור שלזכות הלוביסט עומדת חזקת החפות.

לרנר הודיעה לועדה כי היתה מודעת להצעתו של דוד גודובסקי ששימש כראש אגף ארגון במפלגת ישראל ביתנו בעניין העסקתה של ח"כ לשעבר ליה שמטוב על ידי עמותת איילים. בהליך היא ציינה כי בדיעבד ייתכן שטעתה בשיקול הדעת שהפעילה בעניין זה כאשר בחרה שלא לדווח על כך. עוד הוסיפה כי חברת "אימפקט" פועלת בכנסת מזה שנים ארוכות, וכי להוציא מקרה חריג, זה לא נרשמה כל תקלה הקשורה,  להתנהלות החברה או למנהליה".

לרנר מסרה בתגובה כי "העונש שהוטל עלי הינו קשה, בעיקר נוכח נסיבות המקרה, אך מתוך הערכתי לכנסת ולחברי ועדת ההיתרים שדנו בנושא, ומתוך היותי בעלים ומנכ״לית משותפת של החברה הנושאת באחריות מיניסטריאלית לפעילויות החברה, אני מקבלת על עצמי את הכרעת הוועדה על כל הקושי הכרוך בכך".

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת שהגיש את הבקשה לשלילת ההיתר מסר כי אני "מברך את ועדת ההיתרים ואת יו"ר הכנסת על החלטתם האמיצה. לאור התעקשות העמותה לקיים את הליך השימוע ללוביסטית לרנר הובהר  לכל בעלי חברות הלובינג כי לא יוכלו להתחמק מאחריות על פעילות לוביסטים מטעמם כשאלה מפרים את חוקי הכנסת או החוק הפלילי.

"היה חשוב לטעמי שכנסת ישראל לא תאמץ מדיניות של 'הענשת הש.ג', וכך קרה כתוצאה משימוע זה. ההחלטה היא אמירה חשובה וחד-משמעית המכוונת ישירות ללשכות של ראשי ענף הלובינג במגדליהם השונים. אנחנו נמשיך בעתיד לקדם חוקים שיכפיפו את הענף וראשיו לשקיפות ויחייבו אותם להתנהלות אתית ראויה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker