כך ינסו נתניהו וכחלון להציל מחר את מפעל הטבליות של טבע בירושלים

פורום שרים בהשתתפות השר לענייני ירושלים זאב אלקין, שר הכלכלה אלי כהן ושר העבודה והרווחה חיים כץ התכנס היום בניסיון להעריך מה מנופי הלחץ שניתן להפעיל על החברה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל טבע בהר חוצבים, היום
מפעל טבע בהר חוצבים בירושלים, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן צפויים להיפגש מחר עם מנכ"ל טבע קאר שולץ ולנסות להציל את מפעל הטבליות של החברה בירושלים.

מתוך שני המפעלים שטבע מאיימת לסגור בירושלים – מפעל הטבליות ומפעל המשאפים, מפעל הטבליות הוא הגדול יותר, ומעסיק 650 עובדים. מפעל זה גם במצב טוב מבחינת תזרים המזומנים והרווחיות. לכן, ממשלה יכולה ללחוץ ביתר קלות על שולץ להשאירו בחיים. מפעל המשאפים, לעומת זאת מעסיק רק 200 עובדים, וספק אם בממשלה ינסו למנוע את סגירתו.

בניסיון למנוע את סגירת המפעל ינסו בממשלה גם לנצל את העובדה שטבע זקוקה להטבות המס שהיא עדיין מקבלת בישראל כמפעל מועדף, הן על הקניין הרוחני שהיא מחזיקה בישראל והן על תהליכי הפיתוח והייצור שהיא מקיימת פה.

מנוף לחץ נוסף של הממשלה טמון בעובדה שגם אם טבע תסגור את אחד ממפעליה בירושלים, גורל הקרקע שעליה המפעל יושב ושוויה יושפעו מהחלטות עיריית ירושלים והממשלה. 

במקביל לנסיונות הלחץ על שולץ, הרשות לפתוח ירושלים – אותה מוביל אלקין כחלק מתפקידו בתור השר לענייני ירושלים – כבר איתרה בין 100 ל-150 משרות שאותן היא מתכוונת להציע לעובדים שיפוטרו.

שביתת העובדים תמשיך גם מחר

כל הנושאים הללו הועלו בשתי פגישות מהותיות לעתידה של החברה שנערכו היום. ראש הממשלה, שר האוצר, השר לאיכות הסביבה ולענייני ירושלים, שר הכלכלה ושר העבודה והרווחה חיים כץ התכנסו לישיבה לקראת הפגישה מחר עם שולץ.

בנוסף לכך, משה כחלון ואלי כהן נפגשו עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ועם מרבית ראשי הוועדים של המפעלים השונים. כחלון הודיע אחרי הפגישה כי ממשלת ישראל עומדת מאחורי עובדי טבע ולא תפקיר אותם.

עובדי טבע קיבלו היום הודעה כי השביתה בחברה תימשך גם מחר – והתבקשו להגיע בהמוניהם לירושלים כדי להפגין מול משרד ראש הממשלה במהלך הפגישה עם שולץ.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker