אלפים הפגינו בת"א: "הסכנה של ישראל היא שחיתות שלטונית"

בין השאר קראו המפגינים: "נתניהו לכלא מעשיהו" - ונושאים שלטים שעל חלקם נכתב: "עם שלם עבד של אמסלם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בשדרות רוטשילד בתל אביב, הערב

אלפי בני אדם הפגינו הערב (שבת) בשדרות רוטשילד בתל אביב, זה השבוע השלישי, וקראו קריאות נגד השחיתות השלטונית. בין השאר קראו המפגינים: "נתניהו לכלא מעשיהו". המפגינים נשאו שלטים שעל חלקם נכתב: "עם שלם עבד של אמסלם". במקביל, מאות הפגינו נגד השחיתות השלטונית גם בחיפה, עפולה וראש פינה.

בהפגנה בתל אביב היו מארגני המחאה, הפעיל החברתי אלדד יניב ואב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, מני נפתלי.

מימין: גיא מידן ורפי קרצ'מרצילום: עמי גינזבורג

"בזכות ההפגנות - התקפלו מחוק ההמלצות"

רפי קרצ'מר (42). קריית אונו. 
סמנכ"ל שיווק בחברת סטארט אפ. נשוי + 2.

"באתי לראשונה ביוני לפתח תקווה. המטרה הראשונית היתה הגנה על חופש הביטוי כי בהפגנה קודמת המשטרה ביצעה מעצרים שרירותיים של מפגינים. עצרו אז כ-20 מפגינים. מאז המשכתי להגיע לסירוגין להפגנות בפתח תקוה. לפעמים לבד ולפעמים עם חברים או משפחה.

האם ההגעה להפגנות מדי שבוע משנה משהו בעיניך או שזו רק תראפיה עצמית של המפגינים?

רפי: "זו גם תראפיה אבל זה לא נגמר שם. אני חושב שמחאה יוצרת שינוי. אנחנו רואים שינוי בשיח הציבורי. העובדה שמגיעים אזרחים באופן קבוע ומביעים דעה נגד שחיתות שלטונית היא דבר חשוב. 

"אין לי ספק שההפגנות האלו מחזקות את המוסדות הדמוקרטיים. הן מבטאות את העובדה שישראל היא מדינה דמוקרטית. רואים את זה מאוד יפה דרך העובדה שאנשים באים להפגנות הללו עם הילדים. הם מעלים תמונות מההפגנה לפייסבוק עם הילדים. הם עושים זאת תחת הכותרת: 'באנו לעשות לילדים שיעור בדמוקרטיה'".

הרב שרלו נואם בהפגנה בתל אביב, הערבצילום: מוטי מילרוד

היכן אתה רואה את ההשפעה של הפגנות המחאה?

"עובדה שהיתה התקפלות מהחוק למניעת פרסום המלצות המשטרה שיזמו דוד ביטן ודודי אמסלם". 

האם עדיף לדעתך המון הפגנות קטנות בערי השדה או הפגנות גדולות בתל אביב?

"המספרים עצמם לא חשובים כל כך. זה לא משנה עם הגיעו 10,000 או 8,000. העובדה שיש התארגות ספונטנית של אזרחים מראה שהמסר של המחאה מחלחל. אנשים רוצים להביע את דעתם.

"זה נכון שלהפגנות בתל אביב יש יותר השפעה. להפגנות בפתח תקוה הגיעו צוותי טלוויזיה רק לעתים נדירות. אולי פעם או פעמיים. ברגע שעברו לתל אביב כל התקשורת הגיעה. להפגנות גדולות בתל אביב יש יותר השפעה. מצד שני, ההפגנות הקטנות מאפשרות לאנשים בכל הארץ, גם כאלה שרחוקים מתל אביב, להביע את דעתם.

"בעיני יש עוד נושא משמעותי אחר שראוי למחות כנגדו. שלטון נתניהו יצר פילוג בעם. התיוג של  אנשים כ"שמאלנים" ו"בוגדים" - יוצר שנאה ופילוג. החטא הגדול של שלטון נתניהו הוא יצירת הפילוג בעם. 

דיברת על הכיסוי הטלוויזיוני. אבל היום אנחנו בעידן של רשתות חברתיות. איזה חלק והשפעה יש כאן לדעתך לתקשורת הממוסדת?

רפי: ההשפעה בסוף מגיעה מהתקשורת הממוסדת. שיח ברשתות חברתיות אינו מספיק. לא כולם חשופים אליו והוא גם מגיע בצורה מסוננת כי פייסבוק מסנן לך את המידע. כדי לייצר מסה קריטית צריך את המעורבות של התקשורת הממוסדת. את חדשות ערוץ 2 ו-10 ואת העיתונים היומיים".

"השחיתות והנהנתנות מחלחלות לכל השכבות השלטוניות"

גיא מידן (43), עובד באמדוקס.
נשוי + 4.
מתגורר בקרית אונו

"אני ציוני שאוהב את המדינה. הגעתי קודם להפגנות בפ"ת ועכשיו אני מגיע לתל אביב. אני חושב שהסכנה של מדינת ישראל היא לא הגרעין האירני אלא שחיתות שלטונית וריקבון מוסרי. יש כאן בעיה מוסרית שמתחילה בקצה הפירמידה אצל ראש הממשלה. השחיתות והנהנתנות בקצה, אובדן הבושה, מחלחלות לכל השכבות השלטוניות. אני רוצה שהמציאות הזו תשתנה.

"הכסף או שווה ערך כסף שלוקח ראש הממשלה הוא דוגמא רעה לגורמי שלטון אחרים כמו ראשי ערים וראשי רשויות מקומיות.

"יש לי חשש גדול שבגלל שהשחיתות מגיעה מהדרגים הגבוהים ביותר והחזקים ביותר, למשטרה ולפרקליטות, שראשיהן מונו ע"י נתניהו, יש בעיה לחקור את המושחתים. 
מבחינתי ההפגנה נועדה גם לזעוק זעקה שנמאס לנו מהשחיתות ולא נקבל אותה, וגם לתת גיבוי למשטרה, לפרקליטות וליועץ שיעשו את עבודתם תוך שאנחנו אומרים להם שלא ימסמסו את החקירות נגד ראש הממשלה. 

אני מאמין במשטרה ובפרקליטות ובהחלט יש להם יושרה. אבל הלחצים מצד ראש הממשלה והעובדה שהם חייבים לו דברים משבשת להם את קבלת ההחלטות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker