הפיטורים בטבע - רבע מכוח העבודה בעולם; 1,750 בישראל

חברת טבע הודיעה על סגירה של מפעלים ברחבי העולם, בהם המפעלים בירושלים; המפעל בקריית שמונה יימכר ■ טבע תקצץ 14 אלף עובדים ברחבי העולם - לא כולל מפעלים שיימכרו ■ החברה השהתה את חלוקת הדיווידנד ■ המהלכים יובילו לחיסכון של 18% מההוצאות עד 2019

עמרי זרחוביץ'
עובדי טבע צועקים לעבר נציג ההסתדרות מאיר בביף בעת נאומו ומפגינים בכניסה למפעל
עמרי זרחוביץ'

חברת טבע הודיעה על קיצוץ של 14 אלף משרות ברחבי העולם, כלומר מעל 25% מכוח האדם של החברה בעולם. לפי ההסתדרות, טבע מתכננת לפטר 1,750 עובדים בישראל בשנתיים הקרובות.

הפיטורים יהיו תוצאה של סגירת או מכירת מספר משמעותי של אתרי מו"פ, מטה ומשרדים בכל האזורים הגיאוגרפיים. שני המפעלים של החברה בירושלים, בהם מועסקים 1,100 עובדים, ייסגרו. המפעל בקריית שמונה יימכר. האתרים עליהם פוסחת התוכנית, שם יכולים העובדים לנשום לרווחה הם טבע טק ברמת חובב וכן אתר החברה בכפר סבא, שניהם כבר עברו תוכניות התייעלות לאחרונה וזכו בשקט תעשייתי בהסכם שנחתם בין הצדדים, עד 2021.

לפי טבע, החברה תחסוך 3 מיליארד דולר מההוצאות השנתיות של החברה עד סוף 2019. ההוצאות הצפויות של החברה ב-2017 עומדות על 16 מיליארד דולר, כך שמדובר בקיצוץ של 18% מהוצאותיה. מניית טבע עולה ב-7% בטרום מסחר, לאחר שאתמול איבדה 5%.

החברה עידכנה כי התייעצויות עם נציגי העובדים הרלוונטיים יתחילו בתקופה הקרובה, וכי העובדים המפוטרים צפויים לקבל הודעה בשלושת החודשים הקרובים. טבע עידכנה כי תשעה באופן מיידי תשלום דיווידנדים על המניות הרגילות שלה, ותמשיך לבחון את הפוטנציאל של מכירת נכסים נוספים שאינם נכסי ליבה.

כתוצאה מיישום התכנית החברה מצפה לרשום בשנת 2018 הפרשה בגין רה-ארגון של 700 מיליון דולר לפחות, המיוחסים בעיקר לתשלום פיצויי פיטורין. ייתכנו הפרשות נוספות בעקבות החלטות אפשריות על סגירת פעילויות או מכירה של מפעלי ייצור, אתרי מו"פ, מטה ומשרדים.

את התוכנית הציג המנכ"ל החדש קאר שולץ שנכנס לתפקיד לפני כחודש וחצי. מטרת התוכנית היא לייצב את מצבה הפיננסי של טבע שמתמודדת עם חוב של 35 מיליארד דולר. החוב הגבוה שסיבך את טבע נובע מרכישת אקטיוויס תמורת 40 מיליארד דולר, רכישה שהושלמה לפני כשנה וחצי.

"אנו נבצע את התכנית באופן שקול ומהיר ככל האפשר ונתמקד בשורת ההכנסות ובתזרים המזומנים, על-מנת להבטיח שטבע תוכל לעמוד בכל התחייבויותיה הפיננסיות. טבע תערוך אופטימיזציה מקיפה של בסיס העלויות,  תוך שהיא מגנה על הכנסותיה ויכולות הליבה שלה בגנריקה ובנכסים ייחודיים נבחרים, כדי להבטיח צמיחה בטווח הארוך", מסר שולץ.

טבע אמורה לפרוע חובות בסך 9.1 מיליארד דולר ב-2019-2018, דבר שיהיה לה קשה לעשות בלי תוכנית קיצוצים, במציאות שבה תזרימי המזומנים שלה מתכווצים לאור גידול בתחרות בשוק הגנרי, במיוחד בגלל השקות של מוצרים גנריים מתחרים לקופקסון, התרופה הכי משמעותית של טבע. הקופקסון תרם 43% מהרווח התפעולי של טבע בינואר-ספטמבר 2017. בתוך פחות משנה ירד תזרים המזומנים הצפוי של החברה ב-2017 מ-5.8 מיליארד דולר ל-3.25 מיליארד דולר.

עסקת הענק הובילה לסכנה לקיומה של טבע, שכן לחץ מחירים ותחרות גוברת בשוק הגנרי הובילו לירידה חדה בתזרים המזומנים של טבע, שאמור לשמש לשירות החוב. כך, בתוך פחות משנה ירד תזרים המזומנים הצפוי של החברה ב-2017 מ-5.8 מיליארד דולר ל-3.25 מיליארד דולר.

טבע מעסיקה כ-57 אלף עובדים (נכון לסוף השנה שעברה) בעולם. 12% מהעובדים הם בישראל, 18% בארה"ב, 42% באירופה והשאר במדינות אחרות בעולם. החברה אף הגדילה את מספר העובדים ב-32% בתוך שנתיים, בין השאר בגלל רכישת אקטיוויס שהוסיפה כ-10,000 עובדים לחברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker