משבר בטבע |

מנכ"ל טבע לנתניהו: מתנצל בשם ההנהלה הקודמת

הבוקר שוחח נתניהו עם שולץ בטלפון וביקש ממנו למזער את הפגיעה בעובדים הישראלים. שולץ הבטיח כי ייעשה מאמץ עליון לצמצם את הפגיעה בעובדי החברה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו משוחח בטלפון
ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: משה מילנר / לע"מ

(עדכון, 17:30) במכתב שהעביר היום (ה') מנכ"ל טבע קאר שולץ לראש הממשלה בנימין נתניהו הוא התחייב כי טבע תשמור על זהותה הישראלית: "אני מבקש להתנצל בכנות ובאופן אישי בשם הנהלת טבע הקודמת על המצב עמו מתמודדת החברה כיום. אנו, הדירקטוריון והנהלת החברה, מבקשים להבטיח לך כי לאחר בחינה מדוקדקת של החלופות, אין לנו ברירה אחרת – אנחנו חייבים להציל את טבע - וכך נעשה.

"אני מחויב לשמור את המטה העולמי של טבע בישראל", כתב שולץ, "ובכלל זה את לשכתי. אני עושה זאת כחלק ממחויבותי לישראל ומתוך ביטחון מרבי בפוטנציאל להצלחתנו כאן בטווח הארוך.

"במהלך 30 שנותיי בתעשיית התרופות, למדתי להעריך ואף להעריץ את טבע כחברה מובילה וייחודית בענף, בשל מחויבותה הבלתי מתפשרת לפתח ולספק תרופות איכותיות למאות מיליוני מטופלים מדי יום. טבע הגיעה למעמדה הגלובלי המוביל גם בזכות הרוח הישראלית המאפיינת את החברה כבר למעלה מ-116 שנה. התוכנית עליה הודיעה החברה היום נועדה בראש ובראשונה לממש את שאיפתנו המשותפת - לשמר את טבע כחברה גלובלית חזקה, אשר בסיסה בישראל".

מוקדם יותר, בשעות הבוקר, שוחח נתניהו בטלפון עם שולץ. נתניהו אמר לשולץ כי הוא מודאג ממצב החברה, וביקש שטבע תמזער ככל שניתן פגיעה בעובדים הישראלים, ובייחוד בעובדים בפריפריה. שולץ השיב כי יעשה מאמץ עליון לצמצם את הפגיעה בעובדי החברה.

עוד אמר רה"מ נתניהו למנכ"ל, שעליו לעשות כל שיוכל לשמור על הזהות של טבע כחברה ישראלית. שולץ הבטיח לרה"מ נתניהו כי כך יהיה.

גורמים באוצר מעריכים כי עלות השביתה, שעליה הכריזה ההסתדרות בעקבות המשבר בטבע, תהיה מאות מיליוני שקלים. השביתה תתקיים בראשון עד 12:00, ובין השאר תכלול את נתב"ג, רשויות מקומיות והשלטון המקומי, בתי חולים ממשלתיים, בנקים ונמלים.

מפרוץ המשבר ועד כה לא הגיבו במשרד האוצר למתרחש בחברה, ושר האוצר משה כחלון אף סירב להתייחס לדברים.

"האמת - זה לא מגיע למדינה"

"מפעל  שנסגר בקריית שמונה, כשאין בפריפריה הרחוקה מקורות תעסוקה חליפיים זמינים זה מאוד בעייתי. האמת - זה לא מגיע למדינה", כך אמר היום (ה') מנהל רשות המסים, משה אשר, בכנס לשכת רואי החשבון שהתקיים במצודת דוד בתל אביב. את הדברים אמר אשר בהתייחס לפיטורים המתוכננים בחברת טבע.

"הם (  טבע  ) הפסידו בעסקה כושלת במקום אחר בעולם, וגם בישראל משלמים את המחיר", אמר אשר. "זה קודם כואב לעובדים שחלקם משתכרים שכר מינימום, ועל זה יש להוסיף את המשק המשני שסובב את החברה - שגם נפגע".

על החוק לעידוד השקעות הון אמר אשר: "היום, כשרוצים לקבל יציבות בהטבות או מענקים אז צריך לבוא עם תוכנית עסקית בין היתר תעסוקה. בחוק עידוד השקעות הון הרגיל אין התחייבות כזו. נתנו שיעורי מס נמוכים כדי להתחרות בעולם. וזו הסיבה שנתנו שיעור מס נמוך. אם קבלת מענקים - אתה מחויב ואם לא אתה מחויב להחזיר את המענקים. טבע היתה בצד ההכנסות, פשוט היא היתה גדולה, אז יש לה יותר רווחים ולכן הטבות גדולות יותר.

"בעבר כשהיו מסלולים של פטור - שם 'הספיגה' של הכסף השוטפת היתה קטנה יותר מבשנים האחרונות, וטבע ספציפית במסגרת הרווחים הכלואים שילמה 2 מיליארד שקלים. יכול להיות שהיום לא היה מהיכן לחלץ את הכספים האלה, האם כתוצאה מכך להוסיף תנאים לחוק? זה מאוד בעייתי, טבע היא כבר מזמן בינלאומית, אף שהבסיס שלה הוא ישראלי, אבל היא יכולה לפעול בכל העולם. אך אין ספק שנדרשת כאן מחשבה וכאן גם משרד האוצר וגם משרד הכלכלה פועלים הבוקר כדי לסייע לעובדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker