המדינה תקצה 20 מיליון שקל להנצחת הנשיא יצחק נבון

ההחלטה הממשלתית על הקמת מפעל להנצחת נבון מתקבלת שנתיים לאחר מותו, בעקבות הצעת חוק שהגישה ח"כ שולי מועלם-רפאלי

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק נבון
יצחק נבוןצילום: תומר אפלבאום

הממשלה צפויה להודיע היום כי המדינה תקים מפעל להנצחתו של הנשיא החמישי, יצחק נבון, בעלות של 20 מיליון שקל לקופת המדינה. ההודעה באה כשנתיים לאחר מותו של נבון, שנפטר ב–6 בנובמבר 2015.

הצעד אמור לצאת לפועל במסגרת החלטת ממשלה, שלה שותפים משרד ראש הממשלה, בנימין נתניהו וח"כ שולי מועלם־רפאלי (הבית היהודי). המהלך להנצחתו של נבון התקדם בעקבות הצעת חוק שהגישה מועלם־רפאלי. ההצעה הועלתה לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, והועברה להתנגדויות של משרדי האוצר וראש הממשלה. בשנה האחרונה ניהלה מועלם־רפאלי משא ומתן עם משרדי הממשלה במטרה לקדם את ההצעה, וכעת נקבע שהמשך קידומו של פרויקט ההנצחה ייעשה באמצעות הצעת החלטה ממשלתית, שכן מדובר בנשיא לשעבר.

ח"כ שולי מועלם-רפאליצילום: רמי שלוש

לפי ההחלטה, הנצחתו של נבון תכלול בין השאר הקמת מיזם תיירותי, חינוכי ותרבותי על שמו, וכן הקמה של מכון מידע. כמו כן יוקם מוזיאון על חייו, פועלו ומורשתו. לשם כך המדינה תקצה 20 מיליון שקלים שיפרשו לאורך השנים הקרובות לטובת מפעל ההנצחה. האחריות לביצוע בפועל תהיה על משרד החינוך ומשרד ראש הממשלה.

מועלם־רפאלי, יו"ר סיעת הבית היהודי ויו"ר השדולה לשימור תרבות יהודי ארצות האסלאם, אמרה: "נבון זכה לכינוי 'נשיא העם' — ובצדק. עשייתו הציבורית הוקדשה ללכידות חברתית ולהעמקת תחושת הסולידריות בין כלל שכבות האוכלוסייה, בין היתר באמצעות טיפוח תרבות יהדות ספרד וארצות המזרח. את מורשתו יש לשמר. יש להעניק את המקום הראוי לתרבות ולמורשת יהדות ארצות האסלאם ולפעול ללכידות בחברה הישראלית".

בדברי ההסבר להצעת החוק שהגישה מועלם רפאלי נאמר כי נבון פעל "לחיזוק הלכידות החברתית ולהעמקת תחושת הסולידריות בין כל שכבות האוכלוסייה בישראל — וזאת, בין היתר, בדרך של הכרת תרבויות ישראל השונות וטיפוחן, ובכללן תרבות יהדות ספרד והמזרח".

בתקציב המדינה ל–2017–2018 מוקצים 51 מיליון שקל על בסיס שנתי להנצחת אישים: 12 מיליון שקל למרכז רבין, סכום זהה למרכז בגין, 10 מיליון שקל למוסדות בן־גוריון, 6.3 מיליון שקל ליד יצחק בן צבי, 2.3 מיליון שקל למרכז זלמן שזר, 1.8 מיליון שקל להנצחת רחבעם זאבי, 1.5 מיליון שקל למועצת הרצל, ומיליון שקל למועצת זאב ז'בוטינסקי. תקציב זה כולל גם 4.5 מיליון שקל להנצחת גוש קטיף. נוסף על כך, לפני מספר חודשים אישרה הממשלה הקצאת 14 מיליון שקל להקמת מרכז להנצחת ז'בוטינסקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker