החבר של ביטן: הקשר בין ארנון גלעדי, מוניות השירות והעמלות בכספומטים

המשנה לראש עיריית ת"א, שנעצר ביום ראשון לחקירה בפרשת השחיתות שבה חשוד גם דוד ביטן, השתמש בקשר עם הח"כ בסוגיות דרישת נהגי מוניות השירות לעכב את הרפורמה בענף, ובהגבלת העמלות בכספומטים הפרטיים

אורן דורי
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אמיל סלמן
אורן דורי
הדר קנה

המשנה לראש עיריית תל אביב־יפו, ארנון גלעדי, שנעצר ונחקר ביום ראשון בפרשת השחיתות שבה נחשד גם ח"כ דוד ביטן (הליכוד), היה מעורב גם בייצוג התאגדות מוניות השירות הפעילות בנוגע לרפורמה המתוכננת בענף. גלעדי הגיע כמה פעמים עם נציגי הנהגים לדיוני ועדת הכלכלה של הכנסת, שעסקה ברפורמה. בדיונים אלה התערב גם ביטן, המכהן כחבר בוועדה, לטובת בעלי המוניות —שדורשים לקבל סובסידיה מהממשלה לשם הפעלת הקווים.

אחד הפעילים הבולטים במאבק מוניות השירות הוא שלמה בורה, מנהל קו 16 בתל אביב. ל–TheMarker נודע כי בנו של בורה הועסק עד לפני כמה חודשים כנהגו הצמוד של גלעדי. בין גלעדי לבין משפחת בורה קיים קשר ארוך שנים, שנוצר על רקע פעילותם של השניים במעגלים השונים של מפלגת הליכוד. לדברי בורה הבן, העסקתו כנהג של גלעדי היתה במסגרת פרטית ולא כעובד עיריית תל אביב־יפו.

בתוך כך, אתמול נעצר שאול הכנעני, נהגו של ביטן, בחשד לקבלת שוחד. אשתו של ביטן נחקרה על ידי להב 433 באשר למאות אלפי שקלים שהועברו לחשבון הבנק שלה.

ארנון גלעדי

לאורך השנה האחרונה נערכו כמה דיונים בנושא מוניות השירות בוועדת הכלכלה. בעלי המוניות חוששים מהוצאת רישיונות הפעלת הקווים, שניתנו להם מהמדינה ללא תמורה, למכרזים פתוחים. בנוסף, בענף מבקשים סובסידיה לפעילות מוניות השירות ושילובן במערך כרטיסי רב־קו, כמו גם הארכת תוקף הרישיונות הקיימים — שמועד פקיעתם צפוי בעוד חודש, ואם לא יימצא פתרון עד אז, ייהפך ענף מוניות השירות כולו לבלתי־חוקי.

לפני כשנה הגיע ביטן לאחד הדיונים בוועדה, וזכה למחיאות כפיים סוערות מבעלי המוניות הרבים שנכחו בדיון, כשהכריז: "שיהיה ברור, לא נאשר את הרפורמה בענף בלי רב־קו וסובסידיה של משרד האוצר".

על פי החשד, תחנות מוניות השירות בתל אביב, שביקשו לעכב או למנוע את הרפורמה בענף, יצרו קשר עם גלעדי, שהגיע יחד אתם לביטן — שהתערב אז ברפורמה, ו"תקע" אותה בוועדת הכלכלה וכך היא נותרה עד היום. במהלך החודש הקרוב אמורה הוועדה לשוב ולדון בנושא מוניות השירות והפעלתן.

בחודש שעבר העלה גלעדי פוסט בעמוד הפייסבוק שלו, שבו נכתב: "השבוע נפגשתי עם התאגדות מוניות השירות הפעילות. יחד אנו מובילים את המאבק לרפורמת המוניות של קווי השירות, במיוחד עבור קו 4, 5 ו–16. הרפורמה הארצית להכנסת הרב־קו לכל סוגי התחבורה הציבורית אכן הקלה על ציבור הנוסעים, אך הותירה את מוניות השירות בחוץ. צירופן של המוניות לרב־קו יאפשר מתן שירות טוב יותר לתושבים ותגדיל את פריסת הנסיעות ליפו, יד אליהו ומעבר לירקון, גם בימים ושעות שבהם התחבורה הציבורית ירודה או אינה פעילה".

מהמוניות לכספומטים

המחשה נוספת לקשר בין גלעדי לביטן ניתן למצוא בהצעת חוק שמקדם האחרון בימים אלה להגבלת העמלות בכספומטים פרטיים. הצעת החוק נולדה כתוצאה מפנייתו של גלעדי לביטן, בעקבות תלונות מצד תושבי תל אביב־יפו העמוסה בכספומטים פרטיים ומנגד סובלת מסגירת כספומטים של בנקים, כחלק ממדיניות צמצום הסניפים הכללית בענף הבנקאות.

החוק, שאמור לעלות לדיון בוועדת השרים ביום ראשון הקרוב, מציע להגביל את עמלת המשיכה בכספומטים פרטיים. לפי הצעת החוק, מפעיל של כספומט לא יגביל משיכה בודדת לסכום הנמוך מ–1,000 שקל, והעמלה למשיכה לא תהיה יותר מ–2% מסכום המשיכה או שלושה שקלים — לפי הנמוך מביניהם.

ארנון גלעדי מסר בתגובה: "הכנסת הרב־קו למוניות השירות הפועלות בתל אביב היא צעד נכון וצודק לשיפור התחבורה הציבורית ולרווחת הנוסעים. כפי שאני נוהג לעשות כנבחר ציבור, סייעתי לקדם צעד זה ברמה המוניציפלית, במקביל לקידום הנושא על ידי כמה חברי כנסת, כמו איתן כבל, דב חנין ודוד ביטן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker