הביטוח הלאומי מציע: הקלת הקריטריונים לקבלת גמלת סיעוד

תזכיר חוק של הארגון, שנועד להרחיב את מספר הקשישים שיקבלו גמלה, מציע להגדיל את מבחן ההכנסה ולקבוע מדרגת ביניים נוספת בה ■ עלות התוכנית מוערכת בכ-600 מיליון שקל בשנה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרמניה זוג קשישים
זוג קשישים בגרמניהצילום: בלומברג

תזכיר חוק חדש שהוגש היום (ג') לעיון הציבור על-ידי הביטוח הלאומי יסייע למספר גדול יותר של קשישים לקבל גמלת סיעוד על-ידי שינוי והרחבת הקריטריונים הקיימים כיום. בין היתר יוגדל מבחן ההכנסה לקבלת גמלה ותתווסף מדרגת ביניים.

על-פי חוק ביטוח לאומי, הזכות לגמלת סיעוד ושיעור הגמלה מותנים במבחני הכנסה. קשיש החי בגפו זכאי לגמלה מלאה אם הכנסתו לא עולה על השכר הממוצע כהגדרתו בחוק (כ-10,000 שקל בחודש כיום). אם הכנסתו נעה בין השכר הממוצע לבין 150% מהשכר הממוצע, יהיה הקשיש זכאי לחצי גמלה ואם הכנסתו גבוהה מ-150% מהשכר הממוצע, הוא לא זכאי לגמלה כלל.

קשישים שחיים עם בני או בנות זוג זכאים לגמלה מלאה אם הכנסותיהם המשותפות לא גבוהות מ-150% מהשכר הממוצע, ולמחצית הגמלה אם הכנסותיהם לא גבוהות מ-225% מהשכר הממוצע. מעל שיעור זה לא זכאים הקשישים לגמלה.

כתוצאה ממבחן ההכנסה של ביטוח לאומי, תוספת הכנסה של שקלים בודדים בלבד גורמת לא פעם לכך שקשיש מאבד מחצית מהקצבה ובכך מפסיד גמלה בשיעור גבוה הרבה יותר מההכנסה שנוספה לו. פטירת בן או בת זוג של הזכאים לגמלת סיעוד גורמת לשלילה מיידית או הפחתה של זכאותו, מכיוון שמשלב זה הוא מחויב במבחן הכנסה של יחיד, בזמן שהוא עדיין נאלץ להסתגל למציאות החדשה שנכפתה עליו.

כדי להקל על אוכלוסיית הקשישים, המוסד לביטוח לאומי מציע לתקן את התקנות ולקבוע קריטריונים חדשים. כך למשל, מבחן ההכנסות (הן ליחיד והן לזוג) יוגדל ב-150% ותתווסף גם מדרגת ביניים, כך שמעבר מרמת הכנסה אחת לאחרת תשלול רק 25% מהגמלה.

עלות הגדלת מדרגות ההכנסה נאמדת ב-526 מיליון שקל בשנה. הוספת מדרגת הביניים החדשה מוערכת בכ-70 מיליון שקל בשנה. הוראה נוספת בתזכיר החוק קובעת כי מי שהיה זכאי לגמלת סיעוד וזכאותו התבטלה עקב פטירת בן או בת זוג, יוסיף להיות זכאי באותו שיעור שהיה זכאי לו לפני הפטירה. עלות התיקון הזה מוערכת בכ-4 מיליון שקל בשנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker