כל הדרכים למניעת הלבנת הון בענף היהלומים: מלקוח פיקטיבי ועד דיפלומט זר

הרשות להלבנת הון פרסמה "דגלים אדומים" לענף היהלומים שמסבירים כיצד לזהות הלבנת הון, המחייבת אותם בדיווח לרשות כדי להימנע מענישה פלילית או קנס כספי

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יהלומן בודק טיב של יהלום
צילום: בלומברג

הרשות להלבנת הון פירסמה בימים האחרונים מסמך שעיקרו "דגלים אדומים" לענף היהלומים, לאחר שמאז ספטמבר 2016 חלה חובת דיווח על מקרים החשודים בהלבנת הון. לצורך זיהוי מקרים אלה הציגה הרשות שורת דוגמאות הלקוחות מהענף העולמי, הזהות לענף הישראלי.

"מאפייניהם הייחודיים של היהלומים ואופי המסחר בהם חושפים את הענף והעוסקים בו לסיכוני הלבנת הון ומימון טרור", נכתב בפרסום הרשות למניעת הלבנת הון. "מאפיינים אלו כוללים, בין היתר: אנונימיות בעת ביצוע עסקות, קושי להתחקות אחר מקור היהלומים, היקף וגובה העסקות, סחר בינלאומי חוצה גבולות, האפשרות להשתמש ביהלומים כאמצעי תשלום וכאמצעי לשמירת ערך, אופי ביצוע העסקאות הנסגרות בלחיצת-יד לעיתים בלא תיעוד או בתיעוד מועט וקושי להעריך את שווי היהלומים. לכך יש להוסיף את מאפייניהם הפיזיים של היהלומים המאפשרים להסתירם בקלות ולהבריח באמצעותם ערך ממקום למקום, תוך התחמקות מדיווח".

עוד ציינה הרשות, כי בשל מורכבות הענף וייחודיותו מבוצעות לא אחת עסקות בקונסיגנציה, במסגרתן מעביר בעל היהלום את היהלומים לסוחר אחר או מתווך, ללא תמורה, ולפרק זמן מסוים עד להשלמת העסקה. רק לאחר השלמת העסקה, מתבצע התשלום לבעל היהלום. אם העסקה לא הושלמה, מוחזרים היהלומים לבעליהם בלא תשלום. "שיטת מסחר זו יכולה להיות מנוצלת לתמחור חסר או יתר של יהלומים, יצירת תווך בין בעל היהלום לבין הלקוח הרוכש אותו, המאפשרים מרווח פעולה להעברת כספים על ידי גורמים עברייניים, כמו גם למעשי מרמה על ידי סוחרים", ציינה הרשות.

הרשות פירטה שורת מצבים שעולים מנסיונות להלבנת הון שחשפו בשנים האחרונות גורמי אכיפת החוק בעולם ובישראל. כך, לדוגמה, אם יהלומן מזהה עסקה חריגה עבור לקוח, או ספק שהוא עובד איתם ישירות, הוא צריך לדווח עליה לרשות. דיווח יידרש גם במקרה שלעסקה אין היגיון כלכלי מובהק. לדוגמה, הלקוח קונה יהלום במחיר הגבוה בצורה מוגזמת ממחיר השוק שלו. מצב זה יכול להיות מוסבר כנסיון להלבין כספים שהושגו בדרך לא חוקית.

דרכים נוספות מקובלות בענף הן שיגור לקוח לרכישת יהלומים תוך מסירת פרטים עסקיים ראשונים עליו. לדוגמה, עיסוקיו ויכולותיו הכלכליות. כאשר לקוח כזה מגיע לפגישה במטרה להלבין הון, שלו או של מי ששלח אותו, הוא יבצע עסקה במחירים גבוהים מאלה שתואמים את הפרופיל העסקי שלו.

נורות אדומות ליהלומנים - איך להימנע מהלבנת הון

לא פעם בוצעו הלבנות הון באמצעות יהלומים כשלקוח התחזה לעובד חברה גדולה, אולם בבדיקה מהירה התברר כי הוא אינו קשור אליה כלל. אם לקוח מגיע לרכוש יהלומים בסכום גדול יחסית של כמיליון שקלים ויותר ומגלה חוסר היכרות עם דרכי העבודה בענף, הוא עשוי להיות שליח להלבנת כספים. עסקה בהיקף גבוה שמבוצעת במזומן נחשבת כמעט ודאית כאמצעי להלבנת כספים.

זירת הסחר האלקטרוני מציבה אתגרים חדשים לרשויות אכיפת החוק וליהלומנים החייבים בדיווח. שם הזיקה ללקוח מזערית, וקשה לתהות על קנקנו. למעשה, אפשרות של היכרות כמעט לא קיימת.

"דפוס הלבנה נפוץ, המבוצע הן במוסדות פיננסיים והן בגופים שאינם פיננסיים, הינו שימוש בצדדים שלישיים לביצוע עסקות והעברת כספים במטרה להסתיר את הגורמים העומדים מאחורי הפעילות הפיננסית או העסקית", נכתב בהודעת הרשות. "שימוש בגורמים אשר זיקתם לעסקה או למעורבים בה אינה ברורה, יכול להתבצע גם בעסקות מכירה או קנייה של יהלומים, כאשר הגורם המבצע את העסקה יפעל עבור אחר בלא שיצהיר עליו בעת ביצוע העסקה על מנת להסתיר את מעורבותו. התסמינים המפורטים בסעיף זה, יסייעו באיתור עסקות אלו".

יהלומים ברוסיה
צילום: בלומברג

להקלה על זיהוי מקרים מסוג זה ציינה מצבים בהם הלקוח או הספק המבצע את העסקה אינו בקיא בענף היהלומים או בשיטות המסחר המקובלות בו, או בפרטי העסקה בה הוא משלם.

עסקות בהן הלקוח מציע שהכספים בגין עסקת יהלומים יתקבלו מצד ג', שאינו קשור לעסקה, או מתייעץ עם צד ג' שלא קשור לעסקה.

"במקרים רבים, עושים עבריינים ומלביני הון מקצועיים שימוש במסמכים מזויפים או במסמכים אשר נראה כי מהימנותם נמוכה", ציינה הרשות בהודעתה. "שימוש במסמכים מעין אלו, נעשה על מנת לשוות חזות לגיטימית לעסקה, להציג מסמכים המעידים על מקור לגיטימי לכספים או מסמכי זיהוי מזויפים המסתירים את זהות הגורם המבצע בפועל את העסקה", הוסיפה.

מסמכים מזוייפים יכולים להיות תעודת קימברלי המעידה שמקור היהלום אינו באיזור מלחמה, או מסמכי זיהוי אחרים של היהלומים.

אמצעי התשלום הוא גם סימן מזהה למעורבות דיפלומטים בהלבנת הון. לדוגמה, אם התשלום מתבצע על ידי העברה ממדינה בסיכון או אל מדינה בסיכון או אם הלקוח הרוכש את היהלומים הנו איש ציבור זר או תושב חוץ אשר זיקתו לישראל אינה ברורה.

העובדה שעסקות בענף היהלומים מתבצעות עם תיעוד מינימלי ולעיתים בלחיצת יד בלבד מקשות על רשויות המסים ועל הרשויות למניעת הלבנת הון. רשות המסים כבר הגיעה להבנות עם ענף היהלומים על הפסקת העסקות ללא רישום, אולם לא ברור אם ההבנות מבוצעות במלואן. העובדה שיהלומים הם מוצר זעיר בעל ערך גבוה הופך אותם אטרקטיבים במיוחד להברחות ולהלבנת הון.

ההוראות המפורטות שפורסמו בימים האחרונים נועדו למנוע מצב שמישהו ינסה להלבין את כספי הפשיעה שלו וישנע את הערך שלו ביהלומים. החובה החלה על היהלומן היא לדווח לרשות בכל מקרה בו מתעורר אצלו חשד להלבנת הון.

אם היהלומן משתף פעולה עם מלבין ההון, הוא ייחשב שותף לעבירה ועלול לעמוד מול אישום פלילי. אם לא דיווח על החשוד בהלבנת הון, הוא עלול לעמוד מול קנס בלבד, שיכול להגיע לכשני מליון שקל לעבירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker