ועדת השרים לחקיקה אישרה את חוק המרכולים המגביל את העבודה בשבת

יו״ר סיעת ישראל ביתנו: "מדובר בפגיעה בציבור החילוני המהווה רוב במדינת ישראל" ■ שר הפנים אריה דרעי: "אנחנו רק רוצים שבעקבות פסיקת בג״ץ בעניין המרכולים בתל אביב - לא ייפתחו כעת מרכולים בשבת ברחבי הארץ"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים חרדים מול מפגינים חילונים במאבק על פתיחת עסקים בשבת בירושלים
מפגינים חרדים מול מפגינים חילונים במאבק על פתיחת עסקים בשבת בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את חוק המרכולים. בבוקר אושר החוק בממשלה ברוב קולות בקרב שרים מהליכוד, הבית היהודי, ש"ס וכולנו. שרי ישראל ביתנו התנגדו. שר השיכון יואב גלנט מכולנו נמנע.

יו"ר "יש עתיד" ח"כ יאיר לפיד בצייץ בטוויטר: "חוק המרכולים עבר בממשלה. עוד חוק מעליב של כפייה דתית בחסות הדיל הפוליטי של נתניהו עם החרדים. שוב מייצרים פילוג במקום דיון אמיתי על השבת הישראלית, נאבק בחוק בכל הכוח".

שר הפנים, אריה דרעי, אמר בדיון בממשלה על חוק המרכולים: ״אנחנו רוצים לשמור על הסטטוס קוו בכל רחבי הארץ ולמנוע את הפיכת השבת ליום המסחר הלאומי. השבת קדושה לנו יותר אבל אנחנו לא יכולים לסגור את המרכולים בתל אביב. אנחנו רק רוצים שמה שהיה הוא שיהיה, ושבעקבות פסיקת בג״ץ בעניין המרכולים בתל אביב - לא ייפתחו כעת מרכולים בשבת ברחבי הארץ ויתקיים מסחר כמו בפריז, ניו יורק או לונדון״.

יו״ר סיעת ישראל ביתנו, ח״כ רוברט אילטוב, אמר: ״מדובר פה בהפרה בוטה של הסטטוס קוו ופגיעה בציבור החילוני המהווה רוב במדינת ישראל. כפי שהודעתי בשבוע שעבר, סיעת ישראל ביתנו תתנגד לחוק במידה ויעלה להצבעה במליאה והשרה סופה לנדבר תצא מהמליאה בזמן ההצבעה״.

מדובר בהצעת חוק שהגיש דרעי לשינוי חוק הרשויות המקומיות שלפיה "לא יפורסם חוק עזר ברשויות המקומיות, אלא כעבור 60 יום, מיום שהביא ראש הרשות המקומית את חוק העזר לידיעת שר הפנים, אשר לו  נתונה הסמכות לעכב את החוק. חוקי העזר המתייחסים לפתיחתם וסגירתם של עסקים בימי המנוחה יהיו טעונים את אישורו של שר הפנים. הסכמת שר הפנים תינתן רק אם פתיחת העסקים בימי המנוחה כפי שמוצע, נדרשת לספק צרכים שהם לדעת שר הפנים, צרכים חיוניים".

כמו כן, הממשלה אישרה את הצעתו של שר הרווחה חיים כץ (ליכוד) ומאפשרת לו להתחשב במסורת ישראל ובפגיעה בתושבים שמתגוררים במקום שבו יינתן ההיתר. כץ שיגר באחרונה תזכיר של הצעת החוק, הקובע כי "מוצע לעגן בחקיקה את אמות המידה שלפיהן ישקול השר מתן היתר לעבודה בשבת, מקום שקיימת עילה לעשות כן , ולחייבו להתחשב בשיקולים הבאים בעת קבלת החלטתו: קיומה של חלופה שלא תחייב העסקת עובדים במנוחה השבועית, רווחת העובד, מסורת ישראל ומידת הפגיעה במרחב הציבורי במקום שבו מתבקש ההיתר". הצעת החוק הזו תובא בשבוע הבא לאישורה של ועדת השרים לענייני חקיקה.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, אמר כי "המצביעים בעד הצעת החוק הם פוליטיקאים חסרי בושה וחסרי יושרה, אשר יודעים שלא רק שרוב הציבור מתנגד לחקיקה של כפייה דתית, אלא שגם בוחריהם מתנגדים לה. הם מתיימרים לייצג את הציבור, אבל בפועל הם מתנהלים כבובות משחק שהמפלגות החרדיות מושכות בחוטיהם. חדו"ש צופה שלהתנהגות המופקרת של ראשי הקואליציה תהיינה תוצאות בבחירות הבאות, ואולי מן החרפה הזאת עוד יבוא תיקון".

לפי סקרי חדו"ש, 73% מהציבור היהודי בישראל תומכים בפסיקת בג"ץ אשר אישרה את חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב בעניין פתיחת עסקים בשבת. לתמיכה זו שותפים גם מצביעי המפלגות האזרחיות בקואליציה: 63% ממצביעי הליכוד, 87% ממצביעי כולנו, 100% ממצביעי ישראל ביתנו ואף 42% ממצביעי הבית היהודי.

עוד עולה מסקרי חדו"ש כי 59% סוברים כי הסמכות לאשר חוקי עזר בנושא פתיחת עסקים בשבת צריכה להיות לרשות המקומית ללא מעורבות הממשלה. רק 14% סברו שיש לתת את הסמכות לשר הפנים דרעי, 11% סברו שצריך לתת את הסמכות לראש הממשלה או לשר אחר לא דתי. 16% מהמשיבים לא הביעו דעה בנושא.

אורי קידר מנכ״ל תנועת "ישראל חופשית" אמר בתגובה כי "לא מספיק שאזרחי ישראל לא יכולים לנסוע ממקום למקום בשבת, עכשיו גם חלב או בקבוק מים הופכים למוצר נדיר בשבת - ושוב יהיה מי שינסה להחזיר את הדיון הזה למגרש של הסיעות החרדיות. אז אנחנו כאן כדי להזכיר – האחראים הבלעדיים לגורלה של הצעת חוק המרכולים הם כחלון וליברמן, שמחזיקים בזכות וטו על כל סוגיות הדת והמדינה במסגרת ההסכמים הקואליציוניים שלהם. מי שיבחר לגמגם בנושאים האלו ימשיך לקרוס בסקרים בדרך לקריסה בקלפי, כיאה למי ששכח את הציבור שתומך בו".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אינו מסתפק בהצעתו של דרעי בעניין המרכולים מאחר שזו אינה מתייחסת להחלטה של עיריית תל אביב מ-2014 בחוק העזר המאפשרת פתיחת 164 מרכולים בשבת ברחבי העיר. בעוד בממשלה מוכנים לאפשר את המשך פתיחת המרכולים בשבת בעקבות פסיקת בג"ץ, מתכוון גפני להגיש הסתייגות להצעת החוק הממשלתית שתחיל אותה רטרואקטיבית מינואר 2014. בממשלה צפויים להתנגד להסתייגות של גפני וגם כאן לא ברור עד כמה יתעקש בעניין. במקביל, שר הבריאות המתפטר, יעקב ליצמן, הודיע בשבוע שעבר שלא יחזור ויתמנה כסגן שר הבריאות בטרם יחוקקו חוקי השבת.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר כי "גם בנושא פתיחת החנויות בשבת – אנחנו מכבדים את הדת, אך לא מכבדים כפייה דתית שפוגעת באזרחים. רשויות מקומיות צריכות לקבל את הסמכות להחליט בעצמן ובהתאם לאופי התושבים שלהן בנוגע לפתיחת חנויות בשבת, תוך התחשבות בתנאי העובדים".

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, אמר בתגובה כי "לא די בכך שנתניהו הלחיץ והסחיט מקריב את המדינה על מזבח האינטרסים הצרים שלו ושל חברי הקואליציה, עכשיו הוא עובר לפגוע ברשויות המקומיות? אין פתרון אחר מאשר שכל רשות וכל קהילה תנהל את חייה ואת עצמה לפי ערכיה בצורה דמוקרטית. ההחלטות בנושאים האלה צריכות להתקבל ברמה העירונית והמקומית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker