ועידת TheMarker לכלכלה וחברה ועידת דה מרקר

ניסנקורן נגד מיזוג מזרחי-אגוד: "אם המטרה הממשלתית היא למקסם רווחים למזרחי - שיגידו"

יו"ר ההסתדרות מתח ביקורת גם על ההתנהלות במפעל נגב קרמיקה: "המינוח 'קפיטליזם חזירי' מתלבש מצוין על קרן ויולה שרכשה את נגב קרמיקה ורוצה לסגור אותו אחרי חמישה חודשים"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: אילן אסייג

"המינוח 'קפיטליזם חזירי' מתלבש מצוין על קרן ויולה שרכשה את נגב קרמיקה ורוצה לסגור אותו אחרי חמישה חודשים", כך אמר היום (ד') יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן בכנס כלכלה וחברה של TheMarker שנערך באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע.

ניסנקורן הוסיף כי "אם בעלים אומר 'אני שם פס על המדיניות החברתית' – יש להוקיע את הקרן הזו מעשיית עסקים אחרים בישראל. מי שמשקיע, לוקח אחריות". לדבריו, ראה באחרונה מכתב שכתב מנכ"ל משרד הכלכלה שכותב שהקרן לא משתפת פעולה עם המשרד ועם רוכשים פוטנציאליים.

ניסנקורן הוסיף כי אין מקום לותר על תעשיה ישראלית. לדבריו, "צריך מפעלים כמו אסם ואחרים. צריך תעשייה חזקה כחול לבן ובפריפריה. אתה לא יכול לומר שלתעשייה אין זכות קיום. אי אפשר לומר אני סוגר את התעשייה בישראל".

לגבי הסיבות לאי הקמת מפעלים רבים בישראל אמר ניסנקורן כי זה נובע מרגולציה ממשלתית, מאי אכיפת חוק חובת מכרזים, הנותן העדפה לתוצרת הארץ, כאשר מכרזי ממשלה ניתנים לקבלני משנה שלא מחויבים הסעיף זה.

לדבריו, בכוונתו ללחוץ על מנהלי טבע כדי למנוע סגירת מפעלים, אך יסכים לפיטורים. "בסיבוב הקודם בטבע הגעתי לסיכום על צמצום הפיטורים בחצי ועל תנאי פרישה", אמר ניסנקורן. "אני לא רוצה שמפעלים של חברה גלובלית ייסגרו. דיברתי עם המנהלים, וכרגע אין תכנית מפורטת לסגירת מפעלים. המגמה צריכה להיות לצמצם במקסימום את הפגיעה בישראל. אין ספק שהחברה בקשיים אבל צריך שכל המפעלים יישארו בישראל ולא ייסגרו", הוסיף.

ניסנקורן מתח ביקורת על הכוונה למזג את הבנקים מזרחי טפחות ואיגוד, תוך פיטורי כ-800 עובדים ואמר כי "זו איוולת. יש רפורמה שלמה של משרד האוצר לביזור תחום הבנקאות והשירותים הבנקאיים כולל הלוואות והפרדת חברות כרטיסי אשראי - ואז לוקחים את הגורם הגדול וממזגים. אי אפשר ללכת לרפורמה שלמה ואחר כך להתעלם ממנה. צריכה להיות מדיניות אחת – ועכשיו יש רפורמה אחרת והמפקחת על הבנקים מתעלמת ממה שנעשה. אם יהיה מיזוג, מספר המפוטרים יגדל משמעותית יחסית לאי מיזוג. אם המטרה הממשלתית היא למקסם רווחים למזרחי - שיגידו שזו המטרה".

ניסנקורן אמר כי חלק מהבעיה בתעשייה היא פריון נמוך. לדבריו, הפחת ביצור בנגב קרמיקה מסתכם ב-20% ויש להוריד אותו ל-7% עם בעלים חדשים. "אני בעד להכניס טכנולוגיות ולייצר פחות פחת. בדברים אלה אנחנו משתפים פעולה בצורה מלאה. בסוף הבעיה העיקרית של פריון זה בירוקרטיה ואמצעי יצור בעיתיים כתחבורה".

לדבי הרפורמה בחברת החשמל, שנבלמה על רקע מחלוקת בנושא גמישות ניהולית והטבות לעובדים, אמר כי הושגה הסכמה חלקית על גמישות ניהולית, ועתה על המדינה להביא את חלקה בהטבות לעובדים.

"יש פה רפורמה שלא היתה כמוה", אמר. "אלפי עובדים הולכים הביתה. אנחנו מסכימים לגמישות ניהולית בדברים מסוימים. העובדים זכאים בקח-ותן הזה גם לקבל. הרפורמה תחסוך הרבה יותר משתעלה ולא תגדיל את התעריף בשקל אחר. אני מצפה שגם הצד השני יידע לקבל החלטות אמיצות", הוסיף.

לדבריו, העברת יצור לידיים פרטיות היא למעשה העברת יצור לטייקונים. "להעביר לידיים פרטיות בלי שזה מוריד מחירים - מה יועיל לצרכן ולמדינה שכל היצור יעבור לידי טייקונים?", אמר. "באתי למדינה ואמרתי – למה להשתגע? אי אפשר להסתמך בנושא תשתיתי על שוק פרטי. אי אפשר ללמוד מבזק. יש הרבה דברים שנכשלו וחשמל זה לא סלולר. אמרתי שחלק צריך להיות פרטי וחלק ציבורי. ואני שמח שהצלחתי לשכנע את הממשלה", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker