תחקיר חברת החדשות: כך עבד מפעל הג'ובים של דני דנון

דנון מינה מקורב לראשות עמותה, ומאז זינק מספר המועסקים בעמותה (כמחציתם פעילי ליכוד) - וכך גם התקציב שקיבלה מקק"ל ■ פעיל ליכוד: "אמרו לי 'אם אתה עושה עוד 150 חברים, נותנים לך ראש מחלקה'"

עדו פילדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דני דנון באו"ם, בשנה שעברה
דני דנון באו"ם, בשנה שעברהצילום: צה"ל / משלחת ישראל

שגריר ישראל באו"ם דני דנון עמד בשנים האחרונות מאחורי מינויים של עשרות פעילי ליכוד למשרות שמומנו מכספי ציבור בתמורה לתמיכה פוליטית – כך עולה מתחקיר של העיתונאים עמית סגל ויעל אוסטרייכר ששודר הערב (ב') בחברת החדשות. מהתחקיר עולה כי דנון הגיע לעמדת הכוח הזאת אחרי שעמד במשך שנים בראש הליכוד העולמי – תפקיד בעל השפעה רבה על מינויים ותקציבים במוסדות לאומיים.

דנון מינה את מקורבו, יעקב חגואל, לעמוד בראש עמותה בשם "עושים ציונות", ששייכת למועצה הציונית. בשנים שמאז מינויו החלה קק"ל להעביר לעמותה מיליוני שקלים מכספי ציבור ותרומות – משני מיליון שקל ב-2012 ועד 15 מיליון שקל ב-2014. בשנים האלה גם מספר העובדים בעמותה זינק – מ-30 לכמעט 200. דנון וחגואל הקימו באמצעות העמותה מיזם בשם אשכולות, שנועד להפצת ציונות ברחבי הארץ, ומינו פעילי ליכוד רבים לתפקידי רכז תמורת משכורות של אלפי שקלים בחודש.

בתחקיר פורסמו תכתובות שבהן מעביר דנון הוראות את מי למנות, כולל משפטים כמו "מעלה אדומים – לבקש שם מדודי אמסלם", "קריית גת – הבת של מגידיש" (שירן מגידיש היא בתו של חבר מרכז ליכוד בעיר שסיפרה: "איך התחלתי? אבא שלי הוא פעיל ליכוד והם מכירים אותו אז הם פנו אליי"). כך גם הנחה דנון למנות את נעמה, בתו של ראש עיריית דימונה בני ביטון. היא עצמה סיפרה: "זה לא הרבה עבודה, פעם בשבוע".

חבר מרכז ליכוד מאשקלון אמר בכתבה כי אלה שמונו לתפקיד הם "ברובם חבר'ה שיש להם קרבה מסוימת לדני. הוא נותן להם את זה ומצפה שיעזרו לו בהמשך". ראובן משאשה, פוקד בכיר בליכוד, חיזק את הדברים: "המועצה הציונית מנסה להיות נמנעת, אבל בזמן הבחירות נתגייס אנשי ליכוד בעיקר לדני דנון".

במודיעין ביקש דנון למנות את מושיק מרציאנו, בנו של יו"ר סניף הליכוד בעיר. מרציאנו מועסק בעמותה במשך כשעתיים בחודש. מ', חבר ליכוד מהצפון, מצוטט בתחקיר: "יש חודשים שאת עושה כסף חאווה על הדרך. בגדול כמעט לא עשיתי כלום, סתם עשיתי העתק הדבק על כל דבר שעשיתי וקיבלתי את הכסף".

"אני הבאתי סיוע בחתימות, לחץ על חברי מזכירות, סיוע בהצבעות במרכז", סיפר דור חרל"פ, חבר מרכז הליכוד מפתח תקוה. הרכז לענייני קווקזים במועצה הציונית, אלחנן רזיאל, הוסיף: "אני שלוש קדנציות עשיתי איתו בפריימריז, אני אחראי על מעל אלף חברי ליכוד. ב-2014, מתי שהוא עשה מלחמה (בפריימריז), הם אומרים 'בשביל דני, אם אתה עושה עוד 150 חברי ליכוד חדשים אנחנו נותנים לך (מינוי כראש) מחלקת מדינות מוסלמיות ודוברי טורקית ונותנים לך ארבעה רכזים (בתשלום)'. הסכמתי".

עוד עלה בתחקיר כי משרד הפרסום גל אורן, שהפיק לדנון כינוסים גדולים ופרסומים בפריימריז לראשות הליכוד, הוא גם המשרד שאמון על הפרסום והייעוץ האסטרטגי של עמותת עושים ציונות. כך נכתב בדו"ח של מבקר הפנים: "נמצא שהעמותה ביצעה מספר התקשרויות המשך עם חברת גל אורן לטובת הפקות אירועים בסכומים של מאות אלפי שקלים, ללא קבלת הצעות מחיר נוספות וללא תיעוד הנסיבות. הדבר אינו תקין".

דנון מסר בתגובה לתחקיר חברת החדשות: "לצערנו הרב בחרתם להתעלם מפנייתנו בלי להותיר זמן ראוי להגשת תגובה שהיתה סותרת את הטענות ומוכיחה שבפעילותי לא נפל רבב. אופן הצגת השאלות מוכיח על עריכה מגמתית וניסיון להוציא דיבה. אני פועל כבר למעלה מעשרים שנה בחזית ההסברה וביתר שאת כשגריר באו"ם. מחר משלחת ישראל בהובלתי תציין שבעים שנה לכ"ט בנובמבר באירוע היסטורי בניו יורק".

מהמועצה הציונית נמסר בתגובה: "הטענות בכתבה מופרכות וחסרות שחר. אנשי המועצה ממלאים את תפקידם על בסיס ערכי הציונות, אהבת הארץ ותרומה למדינה. אין חולק על כך כי בשנים האחרונות המועצה מובילה תנופת עשייה אדירה וזוכה על כך להערכה מכל הקשת הפוליטית. הכתבה מתעלמת מכל המוסדות אשר בראשם עומדים נציגי תנועת העבודה, מרצ, הבית היהודי ועוד. הימים בהם נדרש פנקס אדום להיות חבר במוסדות הלאומיים חלפו מהעולם. במועצה עובדים בעלי השקפות פוליטיות שונות משמאל ומימין".

מפרסום גל אורן נמסר בתגובה: "אין קשר בין הפעילות בפריימריז של דני דנון לבין שירותים אחרים שאנחנו גאים להעניק למאות לקוחות, ובהם גם מיזמים ערכיים של המועצה הציונית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker