הממשלה אישרה העברת 29.5 מיליון שקל לשימור בית העצמאות

תשעה משרדי ממשלה יעבירו את הסכום מתקציב 2019-2017 לשימור הבניין בתל אביב שבו התקיימה הכרזת העצמאות במאי 1948 ■ הם יתווספו לתרומה של 10 מיליון דולר ■ השר אלקין: "המקום ייהפך לפנינה מוזיאונית"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מוזיאון בית העצמאות, כיוםצילום: יעל אנגלהרט

הממשלה אישרה היום (א') כי תעביר 29.5 מיליוןן שקל מתקציב המדינה 2019-2017 לטובת שימור בית העצמאות בתל אביב, שבו התקיימה ההכרזה על הקמת המדינה במאי 1948. את ההצעה הגישו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לענייני ירושלים ומורשת זאב אלקין.

לא פחות מתשעה משרדים יעבירו מתקציבם לשימור בית העצמאות. 10 מיליון שקל יגיעו מהמשרד לענייני ירושלים ומורשת. משרד ראש הממשלה יעביר 4 מיליון שקל, משרדי החינוך, הביטחון, התרבות והספורט יעבירו 3 מיליון שקל כל אחד, המשרד לשוויון חברתי ומשרד השיכון יתרמו 2 מיליון שקל, משרד המדע יעביר 1.5 מיליון שקל ומשרד התיירות מיליון שקל.

מתקציב 2017 יועברו 5.5. מיליון שקל לטובת בית העצמאות, מתקציב 2018 13.5 מיליון שקל ו-10.5 מיליון שקל יגיעו מתקציב 2019. הם יצטרפו לתרומה של 10 מיליון דולר. בסך הכול יושקעו במבנה כ-65 מיליון שקל.

ההחלטה לשמר את בית העצמאות, התקבלה כבר במארס 2011. אז החליטה הממשלה להקצות 5 מיליון שקל מתקציב המשרד לענייני מורשת, שנוספו לתרומה של 10 מיליון דולר מהמגבית של קרן היסוד. בראש קרן היסוד עומד השר לשעבר מודי זנדברג.

להחזיר את מגילת העצמאות למבנה

מטרת הפרויקט היא חידושו ושימורו של בית העצמאות ולהחזיר את מגילת העצמאות למקום. הקומה השנייה של המבנה, שנמצאים בה כיום חדרי פעילות למבקרים, תוקדש למיצג טכנולוגי שיתאר את התהליך ההיסטורי בין כ"ט בנובמבר, החלטת האו"ם על הקמת המדינה, עד הכרזת העצמאות עצמה בה' באייר, כולל סיפורה של העיר תל אביב.

העבודות צפויות להתחיל מיד עם תום חגיגות ה-70 שנה לישראל ביום העצמאות הקרוב, בטקס מיוחד, שבו יסגרו למשך כשנתיים את המוזיאון למבקרים עד לפתיחתו מחדש הצפויה ביום העצמאות 2020. בתקופה זו יפעל מרכז מבקרים מצומצם במגדל שלום משם ינהלו גם את מערך השיפוצים הנרחב שיתועד על כל שלביו.

זאב אלקין
זאב אלקיןצילום: תומר אפלבאום

ב-2016 ביקרו בבית העצמאות כ-125 אלף איש, השנה צפויים להגיע כ-140 אלף איש - מספר שיא למבקרים באתר מורשת בישראל.

בדברי ההסבר להחלטה נכתב כי מטרותיו של  בית העצמאות הן לשחזר ולשמר את הבניין שבו הוכרזה עצמאות ישראל והתכנסה מועצת המדינה הזמנית, לשמש מוזיאון שבו יוצגו תולדות עם ישראל בארץ ישראל לאורך הדורות מראשית קיומו ועד לעת הזאת, לקיים פעילות חינוכית ותרבותית ברוח מגילת העצמאות ולשמר את זכרו ופועלו של מאיר דיזינגוף.

"אין דבר יותר סמלי מאשר העובדה שממשלת ישראל, שמתכנסת לקראת 70 שנה להחלטת האו"ם על הקמת מדינת ישראל, תעשה את הצדק ההיסטורי ותהפוך את בית העצמאות לפנינה מוזיאונית עבור הדורות הבאים של אזרחי מדינת ישראל", אמר אלקין. "במשרד ירושלים ומורשת מחוייבים לקדם את הפרוייקט במהירות האפשרית".

נתניהו אמר בישיבת הממשלה כי "זה חלק מתוכנית המורשת שלנו שאנחנו משקיעים בה משאבים רבים, גם כסף, גם מחשבה ותשומת לב כי אנחנו יודעים שבסופו של דבר העתיד שלנו קשור לעבר שלנו, ועמים שלמים נמחקים, תרבויות נעלמות מעל פני האדמה משום שבצונאמי הגלובלי זהויות נעלמות מעל פני האדמה. לכן חשוב לנו לחבר את עם ישראל ואת הדורות הבאים למורשת העתיקה שלנו וגם למורשת החדשה שלנו. המאמץ של אתרי מורשת הוא אחד מהצירים המרכזיים של המאמץ הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker