עושים סדר: תוכנית הביטוח הסיעודי החדש - כל הפרטים

הפחתת הביורוקרטיה על חולים במצב סיעודי קל, הוספת שעות טיפול, העלאת שכר העובדים בסיעוד, שינוי דרמטי בשיטת מבחני ההכנסה ועוד - אלה עיקרי התוכנית שהוצגה אתמול

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פארק כלבים
צילום: ריצ'רד ווגל / אי-פי

שרי האוצר והבריאות כינסו אתמול (ב') מסיבת עיתונאים בהולה שבה הציגו את התוכנית החדשה לביטוח סיעודי ממלכתי, בעלות של 1.5-2 מיליארד שקל בשנה. התוכנית מבשרת בעיקר שינוי באיכות הביטוח הקיים. אלה פרטי התוכנית:

ביטוח לאומי – טיפול בבית הקשיש:

תוספת רמות הזדקקות סיעודית: במקום שלוש רמות של הזדקקות סיעודית, יהיו מעתה שש רמות. שתי הרמות הנמוכות, שכיום צרכו עד עשר שעות טיפול בשבוע, תקבלנה מעתה קצבה בכסף במקום שעות טיפול. ככל הנראה, מדובר בקצבה של כ-1,000 שקל בחודש. בכך יחסך הכסף שמשולם כיום לחברות הסיעוד, ותקטן הביורוקרטיה של הקשישים שמצבם הוא עוד קל יחסית.

ארבע הרמות הגבוהות תקבלנה את אותו מספר שעות טיפול שהן מקבלות כיום, או שתקבלנה יותר שעות טיפול. ברמה הגבוהה ביותר, כמות השעות תגדל מ-22 ל-30 שעות טיפול בשבוע. זהו המהלך החשוב ביותר בתוכנית. מי שמעסיק עובד זר – 70% מהקשישים ברמה הגבוהה מעדיפים בד"כ עובד זר בבית – יקבל מעתה מהביטוח הלאומי סכום כספי של 5,000 שקל בחודש, במקום כ-3,500 שהוא מקבל כיום. המשמעות היא שרוב העלות של טיפול סיעודי בבית, שמוערכת בכ-8,000 שקל בחודש, תינתן מעתה על ידי המדינה.

תקופת המעבר: בעשר השנים הקרובות תהיה תקופת מעבר, כך שקשישים סיעודיים שמקבלים כיום טיפול מהביטוח הלאומי יישארו עם אותם תנאים - או יקבלו תוספת של התנאים החדשים. בכל מקרה, מצבם לא יורע.

שכר העובדים בסיעוד: במטרה להגדיל את היצע העובדים בסיעוד, שכרם של הישראלים העובדים בתחום יועלה משכר מינימום פלוס 4%, לשכר מינימום פלוס 9%.

חברות הסיעוד: יינתנו תקציבים להגדלת הבקרה על חברות הסיעוד, כדי לוודא שהן משלמות שכר כחוק וגם מעניקות את מספר שעות הטיפול שהתחייבו להן.

הכשרות: תשופר איכות כוח האדם בתחום הסיעוד בכך שהמדינה תכשיר את עובדי הסיעוד בעצמה, ולא דרך חברות הסיעוד, וגם תשלם להם שכר בזמן ההכשרה.

מרכזי יום: יורחבו התקציבים למרכזי יום, שהם חלופה לטיפול בבית, וכן יפותחו עוד שירותים בקהילה כדי שקשישים סיעודיים יוכלו לבחור אופציות סיוע נוספות מלבד אלו של שעות סיוע בבית.

קייס מנג'ר: יורחב הפיילוט, המופעל על ידי הג'וינט, לקיומם של רכזי מקרה שמטפלים בכל קשיש באופן מלא. הכוונה היא לאחיות קופות חולים או לעובדים סוציאלים במחלקת הרווחה שמרכזים את מלוא הטיפול בקשיש, וכך גם דואגים לרצף טיפולי וגם מקלים מאד את הביורוקרטיה.

מימין: סגן שר האוצר, יצחק כהן; שר הבריאות, יעקב ליצמן; שר האוצר, משה כחלון; יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
מימין: סגן שר האוצר, יצחק כהן; שר הבריאות, יעקב ליצמן; שר האוצר, משה כחלון; יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: אוליבייה פיטוסי

משרד הבריאות – קופות חולים ואשפוז סיעודי:

רצף טיפולי: יינתן תקציב של עד 200 מיליון שקל בשנה לקופות החולים, כדי לממן טיפול של רופאים ואחיות בבית הקשיש. הטיפול מיועד לקשישים שהם מרותקי בית, וכיום בשל אי היכולת שלהם להגיע לרופא במרפאה הם הידרדרו והגיעו עד כדי אשפוז.

תמריצים לקופות החולים ולביטוח הלאומי לשתף פעולה ביניהם כדי למנוע הידרדרות של הקשיש הסיעודי: כיום הקופות לא אחראיות על הטיפול הסיעודי, ולכן אין להן כל תמריץ למנוע את ההידרדרות שלו. התוצאה היא שקצב הגידול של גמלת הסיעוד בביטוח הלאומי גבוה בהרבה מקצב התארכות תוחלת החיים או קצב הגידול של קצבת הזקנה. המטרה היא להפחית את קצב הגידול של גמלת הסיעוד בכך שהקופות תקבלנה תמריץ כספי עבור הקטנת מספר המבוטחים שלהן המידרדרים לסיוע סיעודי. משרד הבריאות בונה בעת את מודל התמרוץ והמדדים שלו.

יאוחדו מבחני ההכנסה של משרד הבריאות (אשפוז סיעודי) והביטוח הלאומי (טיפול בבית): וכן יבוטל הצורך לחזור על מבחן ההכנסה בכל פעם שהקשיש עולה רמה בהזדקקות הסיעודית שלו. זאת כדי להקל את הביורוקרטיה של הטיפול הסיעודי.

יבוטלו מבחני ההכנסה לילדי הקשיש בעת קביעת הזכאות לאשפוז סיעודי: מעתה רק נכסי הקשיש יקבעו את זכאותו. כך גם יוקל מאד הנטל הביורוקרטי וגם  תחדל התופעה שבה ילדים היו צריכים לממן את האשפוז של ההורים שלהם.

טיפול שיניים לקשישים מעל גיל 75, לרבות שיניים תותבות: לא קשור למצב סיעודי, אבל זאת תוספת בריאותית חשובה. בפועל המדינה מלאימה את טיפולי השיניים לקשישים, מאחר שקופות החולים מגישות את טיפולי השיניים במחירים זולים בהרבה.

ביטוח סיעודי קבוצתי

הביטוח יבוטל בסוף השנה הנוכחית. כחצי מיליון מבוטחים שלא מחזיקים בביטוח נוסף מקבלים אפשרות להצטרף לביטוח של קופות החולים בתנאים הרגילים של ביטוח זה. זאת בנוסף לחלופה הקיימת בפניהם - להצטרף לביטוח הפרטי של חברת הביטוח המבטחת את הביטוח הקבוצתי שלהם. 

המדינה, עם זאת, מעניקה הטבה חשובה אחת: קבוצת המבוטחים בני 60 ויותר יוכלו להתקבל לביטוח של קופת החולים באופן אוטומטי, בלי הצורך לעבור חיתום רפואי. המשמעות היא עומס כלכלי על תכניות הביטוח שלא ברור עדיין כיצד ימומן: על ידי העלאת הפרמיה לכלל הקבוצה או פיצוי שיגיע מתקציב המדינה.

חידוש נוסף הוא בקבלה אוטומטית מעתה והלאה של כל הילודים בישראל לביטוח  הסיעודי של קופת החולים של ההורים שלהם – ובכך להבטיח שהדור הבא כבר יבוטח במסגרת קופות החולים. עדיין לא ברור מה יקרה לגבי מקרי סיעוד של גיל הינקות (בעיקר אוטיסטים).

למחצית מהאזרחים בני פחות מ-60 שמבוטחים בביטוחים קולקטיביים כבר יש ביטוח סיעודי בקופות. לגבי החצי השני - חלקם, אלה שבמצב רפואי טוב, יכולים להצטרף לביטוח הסיעודי של קופות החולים עם חיתום. הקבוצה הרגישה ביותר היא של מבוטחים בני פחות מ- 60 עם בעיות רפואיות - שלא יוכלו להצטרף בלי חיתום לביטוחים של קופות החולים. על פי המתווה שנקבע, חברות הביטוח מחויבות לאפשר להם להישאר באותן חברות במסגרת ביטוחי פרט תמורת פרמיה חודשית מופחתת שמפוקחת על ידי הפיקוח על הביטוח, גם אם מצבם הרפואי לא טוב. העלות לחברות  הביטוח מסעיף זה צפויה להיות גבוהה מאוד. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker