עבדתם בשבת? לא תגיעו לירושלים: גפני עצר חצי מיליארד שקל לרכבת

לדברי מקורות, יו"ר ועדת הכספים עשה זאת בשל משבר העבודות בשבת ברכבת והמחלוקת סביב חוק המרכולים ■ העיכוב עלול לגרום לדחיית שורה של פרויקטים, ובהם הקו המהיר לירושלים ורכישת קרונות חדשים

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהרת הרכבת מירושלים לתל אביב
מנהרת הרכבת לירושליםצילום: אמיל סלמן

חשש לעיכובים בפרויקטים של רכבת ישראל, לאחר שיו"ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני (יהדות התורה), נמנע מלהעלות היום (ב') להצבעה בקשה לתקציב בסך 558 מיליון שקל עבור פיתוח מערך הרכבות הכבדות. ההעברה התקציבית נדרשת בהתאם להתקדמות בפועל של פרויקטים, ובהם הקמת הקו המהיר לירושלים ומסילת השרון לאורך כביש 531.

הסכום לעבודות כבר תוקצב על ידי משרד האוצר, אך העברתו דורשת את אישורה של ועדת הכספים, שהיתה אמורה לדון בנושא במסגרת דיון שעסק בשינויים בתקציב 2017. בוועדה טוענים כי חילוקי דעות בתוך הקואליציה על פניות תקציביות אחרות הם שהביאו לכך שגפני נעל את הישיבה עוד לפני שהסעיפים על הרכבת עלו לדיון – ולא התנגדות ספציפית להעברה תקציבית זאת.

ואולם, עוד לפני שנערך הדיון, מקורות המצויים בפרטי הדברים טענו כי גפני והוועדה "עושים שרירים", והצביעו על משבר עבודות הרכבת בשבת כסיבה לכך. כזכור, ביום שישי האחרון איים חברו של גפני לסיעה, שר הבריאות יעקב ליצמן, להתפטר מתפקידו בממשלה אם יבוצעו עבודות התשתית של רכבת ישראל שתוכננו לשבת. לבסוף הושגה פשרה שלפיה בשבת האחרונה בוצעו העבודות על ידי עובדים שאינם יהודים, אך שאלת העבודה בשבת נותרה פתוחה, הן באשר לעבודות תשתית מטעם המדינה והן באשר לפעילות בתחומי המסחר, כמו פתיחת מרכולים בשבת.

אחד המקורות טען כי "גפני עשה תרגיל כדי להרדים את הסובבים". לדבריו, "בבוקר גפני התחייב שהוא נסוג מהתנגדותו להעברת הכספים לרכבת. אבל הסעיפים של הרכבת לא עלו. באופן חד־משמעי, זה קרה בגלל סיפור השבת. משבר השבת תוקע את הפרויקטים שנוסעי הרכבת מחכים להם ויביא לדחייתם".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

רכישת הקרונות החשמליים עלולה להתעכב

חצי מיליארד השקלים נועדו לעבור לידי רכבת ישראל ולידי חברת נתיבי ישראל (לשעבר מעצ), שהיא זרוע הביצוע של חלק ממיזמי הרכבת. שתי החברות הממשלתיות חבות את הסכום לספקים, ואם העברת הסכום תתעכב למשך זמן ארוך, הדבר עלול להשית קנסות כבדים על המדינה, ואף לגרום לעצירת הפרויקטים.

הפרויקט שזקוק בדחיפות הרבה ביותר להעברת התקציב הוא קו הרכבת החשמלית לירושלים, שבאופן רשמי מתוכנן להיפתח לתנועת הנוסעים בעוד ארבעה חודשים. פרויקט זה סבל כבר מקשיים שונים, וייבוש מקורותיו הכספיים עלול להיות הקש שישבור את גב הגמל ויגרום לדחייתו הסופית של הפרויקט התחבורתי החשוב.

התקציב המדובר נועד גם לרכישת קרונות חשמליים חדשים עבור הרכבת ולהצטיידות במערכות איתות חדשות לשליטה בתנועת הרכבות. במכרז על הקרונות – בהיקף של 3.8 מיליארד שקל – זכתה בספטמבר חברת סימנס הגרמנית. אחת ההשלכות של עיכוב ההעברה של הכספים לרכבת היא דחיית החתימה על הזמנת הקרונות שתאפשר את תחילת בנייתם על פסי הייצור במפעל.

לפי הבקשה לשינויים בתקציב שהניח משרד האוצר על שולחן ועדת הכספים, "השינוי התקציבי נדרש לאור עדכון קצב הביצוע של פרויקטים בחברת רכבת ישראל ובחברת נתיבי ישראל, וכן לאור מספר שינויים שחלו לאחר בניית התקציב. לאור הגידול הניכר במספר הנוסעים ברכבת ישראל ב-2016 (13% ביחס ל-2015), אישרו נציגי משרד התחבורה ומשרד האוצר ברבעון הראשון של 2017 הצטיידות נוספת בקרונות נוסעים בסך של כ-320 מיליון שקל במחירי הסכם, שלא באה לידי ביטוי בעת בניית התקציב". בבקשה נכתב גם כי "כלל הפרויקטים בפנייה הם פרויקטים קיימים ומאושרים במסגרת תוכנית הפיתוח של רכבת ישראל, שתוספת ההוצאה התקציבית לטובתם מבוקשת בהתאם לתחזית ביצוע עדכנית, שמתקבלת מחברות הביצוע וממשרד התחבורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker