"הודו ביטלה עסקת טילים עם רפאל בשווי חצי מיליארד דולר"

משרד ההגנה ההודי החליט על ביטול העסקה כדי לא לפגוע בתוכנית פיתוח טילים נגד טנקים במדינה ■ רפאל: "לא ידוע לנו באופן רשמי על שינוי בהחלטה"

אורה קורן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסוק שעליו מותקנת מערכת ספייק של רפא"ל
מערכת ספייק של רפאל מותקנת על מסוק

משרד ההגנה ההודי החליט על ביטול עסקת רכש טילים נגד טנקים מרפאל הישראלית בשווי של חצי מיליארד דולר - כך דווח בכלי תקשורת בהודו. חתימת העסקה בשנה שעברה שימשה עדות נוספת להתקרבות הביטחונית בין הודו לבין ישראל, כששיאה הגיעה בביקורו של ראש ממשלת הודו בישראל ביולי האחרון.

לפי דיווח בעיתון "אינדיאן אקספרס", העסקה בוטלה אחרי שבהודו חששו כי יבוא הטילים מישראל יפגע בפיתוח עצמאי של מערכת טילים ניידת נגד טנקים של הארגון למחקרים ופיתוח ביטחוני (ORDO), סוכנות ממשלתית של הודו שאחראית על פיתוח אמצעי לחימה. עוד דווח בעיתון מפי מקורות עלומי שם במשרד הביטחון ההודי כי ההחלטה על ביטול העסקה התקבלה אחרי ש-ORDO הצליחה לשכנע את המשרד כי הטילים נגד טנקים שהיא מפתחת יהיו מבצעיים בתוך שלוש או ארבע שנים, ויוכלו להתחרות עם טילי הספייק מתוצרת רפאל.

המשא ומתן בין משרד הביטחון ההודי לרפאל על רכישת 8,000 טילים נגד טנקים ויותר מ-300 משגרי טילים וטכנולוגיה תומכת החל ב-2014, אך הושלם רק ב-2016 בעקבות קשיים במשא ומתן בנוגע למחיר. ממשלת הודו העדיפה לרכוש אז את הטילים הישראלים על פני מערכת טילים נגד טנקים שמייצרת לוקהיד מרטין האמריקאית. עם השלמת המשא ומתן במאי אשתקד, התחייבה רפאל למסור את הטילים להודו בתוך 60-48 חודשים.

ואולם בהודו חוששים גם כי ביטול העסקה יעכב את תהליך המודרניזציה של הצבא בזמן שהמתיחות בין הודו לסין ולפקיסטאן גוברת. לפי הדיווחים בהודו, הצבא הבהיר למשרד הביטחון כי קיימת "דחיפות מבצעית בקבלת הציוד". עוד טען הצבא כי טילי הספייק של רפאל מעניקים לחיילים בחזית "יכולות משפורות... מול התרחישים המבצעיים הקיימים כיום".

ב"טיימס אוף אינדיה" דווח כי צבא הודו כבר החל בניסויים בטילים, שהם בעלי טווח של 2.5 ק"מ. במסגרת העסקה, הקימה רפאל מיזם משותף עם קבוצת קליאני, חברה תעשייתית הודית, לייצור חלק מהטילים במדינה לדרישת משרד ההגנה ההודי.

עליית מדרגה בדרישה בהודו לפיתוח יכולות עצמאיות

משגר טילי נ"ט "ספייק"צילום: אתר רפאל

מערכות טילי הספייק של טילים נגד טנקים נחשבות חכמות, מסוג "שגר ושכח". כלומר, לטילים יכולת הנחיה עצמית אוטומטית מלאה עד לפגיעה במטרה. בנוסף, המשגר יכול לעקוב אחר הטיל במעופו ולשנות את כיוונו ואת המטרה שעליה יתביית מחדש. המערכות ניתנות להתקנה על מסוקי קרב, כלי שיט וכלי רכב המיועדים לטילים נגד טנקים. 

כשנבחנה לראשונה על ידי צבא הודו לפני כמה שנים, דובר על עסקה של כמיליארד דולר. לפני כשנה וחצי כבר דובר על עסקה מצומצמת יותר, של 800 מיליון דולר, ולבסוף נחתמה עסקה בהיקף של כחצי מיליארד דולר. המשמעות היא שהודו העבירה כבר לייצור עצמי חלק ניכר ממערכות הטילים שתוכננו להרכש מרפאל.

הודו הנה אחת המדינות הראשונות שהנהיגו שיטה אגרסיבית של "מיוצר בהודו" בכל הקשור לרכש ביטחוני. כתוצאה מכך, כל מיכרז שבו זוכה חברה ישראלית כולל הסכמות להקמת חברה בת בהודו עם שותף מקומי, העברת ידע מישראל לחברה המשותפת וייצור בהודו.

הפרסומים על ביטול העסקה עם רפאל בנימוק שהרכישות יפגעו במחקר והפיתוח של הצבא ההודי מהווה עליית מדרגה בדרישות המחמירות של הודו, שנועדו לשפר את יכולת הפיתוח והייצור העצמאית המקומית. אם עד עכשיו הסתפקה הודו בדרישה להעביר ידע ויצור זרים לתחומה, כעת נכנסים למערכת שיקוליה גם הצורך לקדם את המחקר והפיתוח ההודי המקומי.

מרפאל נמסר בתגובה לידיעה: "לא ידוע לנו באופן רשמי על שינוי בהחלטה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker