הוועידה הכלכלית של החברה הערביתכלכלה בחברה הערבית

"כדי לאפשר צמיחה אנחנו רוצים לאכוף יותר בקפדנות את הבנייה בחברה הערבית"

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר: "אנחנו מצליחים לצמצם פערים ואין מי שנהנה מכך יותר מהחברה הערבית - אבל זהו תהליך ארוך וקשה"

אלירן רובין
אלירן רובין
מנכ"ל משרד ראש הממשלה בוועידה הכלכלית של החברה הערבית, הבוקר
אלירן רובין
אלירן רובין

"המסר הוא ברור - ממשלת ישראל רואה בחברה הערבית מנוע צמיחה. אנחנו במחסור של כוח אדם ונצמיח את הכלכלה דרך אנשים שלא בליבת העשייה של אומת הסטארט-אפ". כך אמר הבוקר (ד') מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר בוועידה הכלכלית של החברה הערבית, בדיון שנערך עם מירב ארלוזורוב." הגיע הזמן שהחברה העברית תדרוש מעצמה להיות חלק מכך - ואני אומר לכם שאתם מנוע צמיחה מרכזי".

 13.5מיליארד שקלים השקיעה הממשלה ומנגד חוק לאכיפה בנייה בלתי חוקית - אין סתירה?

"ממש לא, אין סיבה שהתנאים לבניית שכונה בנצרת לא יהיו זהה לבניית שכונה במודיעין. בעבר אנשים בנו באופן לא חוקי ואי אפשר היה לאכוף את זה. כדי לאפשר צמיחה אנחנו רוצים לאכוף יותר בקפדנות את הבנייה בחברה הערבית".

אתם מבינים את הצורך לבנות באופן לא חוקי?

אני מבין אבל לא מסכים עם זה. אנחנו מדינת חוק. אי אפשר שלכל אחד יבנה מה שהוא רוצה. בחלק מתוכנית 922 העברנו אישורים של 5,000 יחידות דיור והתהליך הזה לוקח זמן בגלל בניית תשתיות. גם את הרכבת בת אביב היינו רוצים לבנות מהר יותר. החלטה 922 לא רק היסטורית מבחינת המשאבים אלא גם בגלל עניין המעקב שהוא חשוב. טוב לכל המדינה שהאזרחים הערבים שלה ישולבו - וזה כולל חוק וסדר.

 700ישובים יהודיים שקמו מקום המדינה ואפס ישובים ערביים - איך פותרים את זה?

"אני מדבר על הבנייה שמתרחשת. הגברנו הילוך בכל מה שקשור לבנייה חוקית. כי זה מה שנכון וערכי. מצד אחד אפשר להתלונן וללדבר מה שרע, ולא חשבתי שאגיע למקום שיהללו את ממשלת נתניהו

הגענו ליעד של 10% ערבים שעובדים בממשלה - נראה עוד?

כמות הערבים שעובדים בממשלה עלתה בשנים האחרונות ב-88%. אנחנו רואים המון שינויים לטובה. כל הבסיס של החלטה 922 היתה אפליה מתקנת.

מתי נראה שוויון בין ערבים ליהודים מצטמצם?

השבוע ראינו שמדד גיני לאי שיוון יורד ואני מצפה שגם שיעור העניים באוכלוסייה ירד. אנחנו מצליחים לצמצם פערים ואין מי שנהנה מכך יותר מהחברה הערבית - אבל זהו תהליך ארוך וקשה. יחד עם זאת צריך להגיד שלא הכל זו עשייה ממשלתית - גם הרשויות המקומיות צריכות לקחת בזה חלק. אנחנו מגלים שיש פערים גם במקצועיות בין חלק מהרשויות בישראל לרשויות הערביות. חשוב למדינה שהמהלכים יקרו - אך צריך את השלטון המקומי והאזרחים עצמם. אנשים צריכים לקחת אחריות על החיים של עצמם כדי להשתלב בכלכלה.

מה לדעתך הממשלה צריכה לעשות יותר?

אתם מדברים הרבה על תקציבים אבל זה אמצעי לא המטרה. אם אחרי השקעה של 13 מיליארד שקל לא נראה צמצום פערים ועוד אזורי תעשייה - אז לא עשינו כלום. אנחנו מקציבים תקציבים כדי לעשות שינוי אמיתי, אותם נבדוק בשינוי בחינוך ובירידה בפשע.

הקציתם סכום חסר תקדים אבל אנחנו שומעים את ראש הממשלה אומר דברים כמו "נוהרים באוטובוסים". זה לא הופך הכל לחסר תועלת?

האמירה הזו היתה ביום מסוים וזה היה 10 שניות. הייתי מצפה שיימדדו את יחס רה"מ על פי ההחלטות שקיבלנו ולא על אמירה רגעית ביום בחירות.

הוועידה הכלכלית של החברה הערבית - בעריכת TheMarker ובשיתוף בנק לאומי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker