הסגל האקדמי הזוטר מאיים בעיצומים: "המשא ומתן הגיע למבוי סתום"

במכתב לשר החינוך כתבו המרצים: "עמדת האוניברסיטאות משמרת מצב שבו מועסקים 14 אלף חברי סגל זוטר במתכונת העסקה קבלנית, ללא ודאות, יציבות או ביטחון תעסוקתי" ■ האוניברסיטאות: "הדרישות יביאו לעלויות עצומות ואינן סבירות מבחינה אקדמית"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת חברי הסגל הזוטר באוניברסיטת תל אביב, ב-2012
ליאור דטל

חברי הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטאות המחקר מאיימים לנקוט עיצומים, במחאה על התמשכות המשא ומתן להסכם השכר. בין היתר, הם דורשים תוספת שכר והסדרת דרגות שכר בהתאם לתפקידם, והבטחה כי לא יפוטרו אלא במקרים של בעיות במשמעת או באיכות ההוראה.

ארגוני הסגל הזוטר באוניברסיטאות העבירו באחרונה מכתב לשר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה, נפתלי בנט, שבו הם מבקשים ממנו להתערב במשבר. לדבריהם, פנייתם הקודמת לבנט, מ-27 בספטמבר, עדיין לא נענתה.

ארגוני הסגל הזוטר מייצגים כ-14 אלף דוקטורנטים, עוזרי הוראה, עמיתי הוראה ומורים מן החוץ באוניברסיטאות - שמהווים את רוב סגל ההוראה באוניברסיטאות. לטענתם, הם מועסקים בתנאים של עובדי קבלן - רובם מועסקים למספר מצומצם ומוגבל מראש של סמסטרים, שבסופם הם מפוטרים.

בשמונת החודשים האחרונים מתנהל משא ומתן בין ארגוני הסגל הזוטר לבין ועד ראשי האוניברסיטאות והוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, לאחר שההסכם הקיבוצי הקודם שנחתם עמם הסתיים לפני שלוש שנים ומאז לא חודש.

כתוצאה מההסכם הקודם שנחתם עם ארגוני הסגל הזוטר, רק חלק קטן מהסגל רשאים לעבור למסלול שמקנה להם יציבות תעסוקתית לתקופה ארוכה יותר. כעת הם דורשים כי לאחר תקופת ניסיון של שלושה סמסטרים, יוענק להם ביטחון תעסוקתי ארוך־טווח שאינו מוגבל בתקופת זמן, וכי הם יפוטרו רק במקרה של בעיות משמעת חמורות או איכות הוראה נמוכה.

במכתב שנשלח לבנט נכתב: "העסקת הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטאות יכולה להסתיים בכל עת באופן שרירותי, גם כשמדובר בחברי סגל מצטיינים או בכאלה המועסקים שנים רבות. לצערנו, במשך שמונה חודשים מתקיים משא ומתן עקר, ודרישות ארגוני הסגל האקדמי הזוטר לתקן ליקויים אלה נדחו באופן גורף על ידי נציגי ועד ראשי האוניברסיטאות, שהצעותיהם החלופיות משמרות את המצב של העסקת כ-14 אלף חברי סגל זוטר באוניברסיטאות ללא יציבות או ביטחון תעסוקתי".

לטענת ארגוני הסגל הזוטר, המשא ומתן הגיע למבוי סתום. הארגונים ביקשו לקיים עם בנט פגישה דחופה "כדי למנוע הידרדרות נוספת וכדי לנסות ולפתור את המשבר בדרך של דיאלוג והסכמות, מבלי שנידרש לצעדים ארגוניים".

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר בתגובה: "צר לנו שפעם נוספת בוחר הסגל הזוטר לא להתמקד במיצוי המשא ומתן אלא בכותרות תקשורתיות. הניסיון להציג עובדים המועסקים בתנאי שכר טובים ובהעסקה ישירה תחת הכותרת 'עובדי קבלן' אינו ראוי להתייחסות. הסגל הזוטר, המאגד בתוכו מספר קבוצות בעלות אינטרסים שונים ואף סותרים, מאיים כבר זמן רב בצעדים מיותרים, שמטרתם לפגוע בסטודנטים ובמערכת ההשכלה הגבוהה ללא כל הצדקה".

מהוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה (ות"ת) נמסר בתגובה: בימים אלה מתנהל משא ומתן. ות"ת מלווה אותו כדי לקדם סיכום מיטבי בהקדם האפשרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker