"סרסור", "דילרית": דיון סוער בוועדת הכספים על חוק קק"ל

ועדת הכספים דנה היום בסעיף מחוק ההסדרים הקובע שעל קק"ל להעביר למדינה 65% מהכנסותיה השנתיות מרשות מקרקעי ישראל בגין השבחת הקרקע ■ במקביל, אישרה הממשלה כי קק"ל תחוייב להעביר לקופת המדינה 80% מהכנסותיה השנתיות

צבי זרחיה
ח"כ אורן חזן.  השווה ערבים ל"חיות טרף"
ח"כ אורן חזןצילום: ליאור מזרחי

דיון סוער נערך היום בחוק שנועד לעגן העברת כספים מקק"ל למדינה. במהלך הדיון כינתה ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) את ח"כ אורן חזן (ליכוד) סרסור.  קודם לכן, אישרה הממשלה את ההצעה לתיקון הסעיף בחוק ההסדרים שלפיו קק"ל תחוייב להעביר לקופת המדינה 80% מהכנסותיה השנתיות. השרים אורי אריאל (הבית היהודי) וחיים כץ (ליכוד) התנגדו. שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) נמנעה.

ועדת הכספים דנה היום בסעיף מחוק ההסדרים הקובע שעל קק"ל להעביר למדינה 65% מהכנסותיה השנתיות מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בגין השבחת הקרקע. אם קק"ל לא תעשה כך - היא לא תהנה מפטור ממס על הכנסות אלה. סעיף זה נכלל בחוק ההסדרים שאושר בקריאה הראשונה ביולי 2015, פוצל ממנו, הועבר אל ועדת הכספים והוקפא עד לפני שבועיים. לפני שבועיים החליטה הקואליציה לקדמו לאחר שקק"ל לא נענתה לדרישת האוצר להעביר לה 1 מיליארד שקלים ב-2017.

היום (יום ג') המשיכה הוועדה לדון בהצעת החוק הזו, ובין הח"כים התפתח ויכוח. חזן התעמת עם ח"כ רחל עזריה (כולנו) שהגישה הצעת חוק שלפיה קק"ל תחוייב להעביר לקופת המדינה 80% מהכנסותיה ואמר לה: "הייתי מלמד אותך כמה דברים". ח"כ בירן העירה לו: "היא תסתדר בלי המיומנות שלך בניהול קזינו בבורגס". חזן השיב: "לא הייתי נותן לך להיות דילרית". היא ענתה לו: "סרסור, בושה שאתה בכנסת". חזן קרא לעברה: "את רוצה למלא טופס עבודה? גם כך אף אחד לא יסתכל עליך". חזן הגיש תלונה נגד בירן לוועדת האתיקה של הכנסת ובירן הגישה תלונה נגד חזן.

הדיון בוועדה היה סוער, והקואליציה ערכה גיוס כללי של ח"כים כדי לתמוך בחוק. חבר הוועדה, ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הביע את התנגדותו לחוק ויו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), האשים אותו בשיתוף פעולה עם השמאל.

הצעת החוק הממשלתית החדשה תובא לוועדה מחר. ח"כ סמוטריץ' טען כי הנוסח המעודכן שאושר על ידי הממשלה מלאים למעשה את קק"ל ואת הכנסותיה. לטענתו, הוא מכפיף את קק"ל לחוק חובת המכרזים באופן מוחלט וקובע כי 80% מהכנסותיה בכל שנה יועברו לקופת האוצר. לדבריו, בחוק החדש אף נקבע שהכסף של קק"ל יעבור ישירות לתקציב המדינה ולא לפרויקטים לאומיים וללא שיתוף קק"ל בפרויקטים כפי שהופיע בנוסח הקודם.

סמוטריץ' טען כי "כחלון מחסל את קק"ל ומשעבד את הכנסותיה לכלכלת הבחירות שלו. ממשלת ישראל רומסת ברגל גסה הסכמים שהיא חתומה עליהם מול קק"ל רק בתקציב הקודם ומשדרת שאי אפשר לסמוך עליה ועל התחייבויותיה. אין שום היגיון במחטף הזה.

"לאחר שקק"ל עמדה בהתחייבותה והעבירה לקופת המדינה 2.2 מיליארד שקל בתקציב הקודם, גדל לאוצר התיאבון. החוק הזה מלאים את קק"ל ומגייס את כספי העם היהודי לדורותיו לצרכים פוליטיים צרים. איני מצליח להבין את הלהיטות של חברי הקואליציה שמוכנים במהלך בזק כוחני להעניק למפלגת כולנו מיליארדים רבים תוך פגיעה אנושה בקק"ל".

בעקבות טענות שהועלו שלפיה הצעת הממשלה היא בבחינת "נושא חדש" שמצריך הצבעה על הצעתה חוק בקריאה הראשונה, כונסה היום ועדת הכנסת להכריע בעניין. הקואליציה שזוכה לרוב, הצליחה לגרום לדחות את הטענה על "נושא חדש".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker