פרשנות

הפחתת המסים והמכסים החדשה של כחלון: כך זה ייראה - ומה העלות למדינה?

ישראל היא סוג של גיהנום לעסקים קטנים. הורדת המכסים אמורה להמתיק קצת את החיים בגיהנום הזה

סמי פרץ
משה כחלון בישיבת ממשלה שבועית
משה כחלון בישיבת ממשלה שבועיתצילום: אמיל סלמן

בתום שבועות ארוכים שבהם שיחקו במערכת הממשלתית במשחק "מה עושים עם הגידול הלא־צפוי בהכנסות ממסים", מסתמן שינוי קטן במשחק. מעתה הדגש יהיה: לאחר שהשתכנענו שהדבר הנכון הוא להפנות רוב עודפי ההכנסות ממסים לפירעון חובות - איך בכל זאת ניטיב עם העם?

שר האוצר, משה כחלון, דיבר בסוף השבוע ב"חברת החדשות" (לשעבר "חדשות 2") על תוכניותיו לעודפי ההכנסות, ואמר כי אינו מתכוון להתייחס להכנסות חד־פעמיות כהכנסה קבועה, ולכן היא מיועדת לצמצום החוב הממשלתי. האמירה הזאת מפזרת מעט את הערפל לגבי השימוש שהוא מתכנן לכסף.

עודפי ההכנסות ביחס לתחזית המוקדמת הם של כ–17 מיליארד שקל, ולמעשה רובם נחשבים הכנסה חד־פעמית (עקב מיסוי עסקות מובילאיי וחברות נוספות). אבל כחלון לא רוצה להחמיץ הזדמנות להיטיב עם העם ועם תדמיתו, ולכן הוא דורש מאנשי האוצר להכין לו תוכנית להקלות מסוימות במס ההכנסה למעמד הביניים ולהורדת מכסים.

הפחתת מס הכנסה תיעשה, ככל הנראה, באמצעות מתן נקודות זיכוי לבעלי שכר של כ–11 אלף שקל ומעלה בחודש. לא מדובר בכסף גדול. כל תוכנית ההטבות של כחלון אמורה לעלות 2–3 מיליארד שקל, אלא אם יהיו הפתעות בדרך.

החלק השני בתוכנית ההטבות הוא הפחתה וביטול מכסים על מוצרי יבוא שאינם מיוצרים בישראל. כחלון הסביר שהמטרה היא להוריד את יוקר המחיה, אך לא במחיר של פגיעה בעסקים ומפעלים מקומיים. ויש תנאי נוסף להורדת המכסים: שיהיה מדובר בשווקים תחרותיים, ולא בשווקים שבהם יש יבואן אחד או שניים — ואז קיים סיכוי רב שהיבואנים לא יגלגלו את הורדת המכסים לצרכן, ויוקר המח­יה לא יירד. במסגרת תוכנית נטו משפחה כחלון כבר הוריד את המכס על נעליים וביטל את מס הקנייה על טלפונים סלולריים — מה שעונה על הקריטריונים של שוק תחרותי יחסית ומוצרים שאינם מיוצרים בישראל — שבהם משתמשים כדי לוודא שהפחתת המס אכן תגולגל לצרכן.

ראשי האגפים במשרד האוצר מקיימים בימים אלה דיונים במטרה לזהות את אותם מוצרים שבהם ניתן לבטל מכסים שעומדים בקריטריונים שנקבעו. הכוונה היא לזהות מוצרי צריכה שסוחבים שאריות של מכסים מהעבר, שאין בהם צורך ממשי של הגנה על תוצרת מקומית, אלא רק מספקים הכנסה למדינה. המוצרים הללו יכולים להיות, למשל, מוצרי חשמל מסוימים כמו מקררים, ציוד אלקטרוני ותנורי בישול חשמליים — שהמכס עליהם הוא 12% — או מוצרי טקסטיל, שהמכס עליהם הוא 6%.

כחלון מעוניין שהקלות המס יחלחלו גם למגזר העסקים הקט­נים. איגוד לשכות המסחר ניהל בחודשים האחרונים קמפיין שבמסגרתו קרא לכחלון שלא להגדיל את תקרת הפטור ממכס ביבוא אישי מעל 75 דולר, כדי לא לחנוק את העסקים הקטנים. כעת הוא בוחן רעיונות נוספים שיקלו על אותם עסקים.

בשלב מסוים השר אפילו בחן עם רשות המסים אפשרות להוריד את מס החברות רק לעסקים קטנים, אך הובהר לו כי זהו צעד תפעולי מסובך, שגם יהווה פתח לרמאויות ושינויים מבניים בחברות — כדי שיוכלו ליהנות מהטבות המס. לכן, המאמץ מושקע כעת באיתור מוצרים שהורדת המכסים עליהם תאפשר לעסקים קטנים להגדיל את המכירות. זהו המעט שניתן לעשות עבור עסקים קטנים, כי את מה שהם זקוקים לו כמו אוויר לנשימה — חיתוך חד של הנטל הביורוקרטי — המדינה לא מצליחה לעשות. הדבר בא לידי ביטוי השנה בירידה של ישראל בדירוג קלות עשיית עסקים (Doing Business) של הבנק העולמי, למקום 54 בעולם. דירוג זה מלמד כי ישראל היא סוג של גיהנום לעסקים קטנים. הורדת המכסים אמורה להמתיק קצת את החיים בגיהנום הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker