זעם בדיון על פנסיית הנגדים: "לאף אחד כולל צה"ל אין מנדט לעבור על החוק"

בוועדה לתקציב הביטחון התברר כי מערכת הביטחון מפרה את חוק ההסדרים, כאשר למרות הארכות הרבות שניתנו לה - טרם הוגשו לאישור הכנסת תקנות לפרישת נגדים ולקביעת הזכאות לפנסיית גישור

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן וח"כ אבי דיכטר בדיון ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, היום
צבי זרחיה

מערכת הביטחון עוברת על חוק ההסדרים בכך שלא נקבעו תקנות המסדירות את התנאים לפרישת נגדים, ותקנות בנוגע לתנאי הזכאות לקצבת גישור לפורשים. כך התברר בדיון שקיימה היום (ד') הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון.

חוק ההסדרים במשק - שנחקק בסוף 2016 - קבע שהוועדה המשותפת לתקציב הביטחון תאשר את התקנות בעניינים אלה עד ל-1 באפריל 2017. במהלך הדיונים ביקשה מערכת הביטחון ארכה להגשת התקנות לכנסת, אך הוועדה לתקציב הביטחון החליטה להאריך את המועד עד ל-1 ביוני 2017.

אף שחלפו כבר 5 חודשים מהמועד שנקבע, בשל חילוקי דעות בין הצדדים לא הוגשו התקנות לאישורה של הוועדה לתקציב הביטחון. יו"ר הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון ח"כ אבי דיכטר (ליכוד) הודיע שאם עד לפברואר 2018 לא יוגשו התקנות לאישור הוועדה - תחוקק הוועדה את התקנות בעצמה.

דיכטר אמר כי "אנו לא יכולים לעבור על כך לסדר היום. מדובר בהחלטות הממשלה והקבינט שאינן מיושמות, ולאף אחד כולל צה"ל ומערכת הביטחון אין מנדט לעבור על החוק. הלכנו כברת דרך ארוכה לקראת מערכת הביטחון כשהארכנו את מועד אישור התקנות (מסוף מארס 2017 ל-1 ביוני 2017, צ"ז) ואני לא מתרשם שנעשה מאמץ מהצד השני לאשר את התקנות. עוד מעט תחלוף חצי שנה ובשורה לא נראית באופק. הכנסת לא יכולה להישאר בלי פתרון".

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש (ליכוד) אמר כי "אם המשרדים לא מסוגלים להתקין את התקנות, אזי הוועדה יכולה לחוקק בתוך שבועיים חוק שבהיר את הדברים". גלעד לוין, נציג הפרקליטות הצבאית, התנצל על אי העמידה בלוח הזמנים, ואמר כי "הדבר לא נעשה בכוונה. המחשבה הראשונית היתה שאפשר במהירות להניח את התקנות לאישור הוועדה. לאחר שהחוק עבר בכנסת והחלו השיח ושיח עם משרד האוצר - גילינו שהדברים שם לא לגמרי ברורים ופשוטים. היו פשרות ששני המשרדים היו צריכים לעשות".

לוין הסביר כי נוסח התקנות הקובעות את גיל הפרישה לנגדים - 47, מתואם ומוסכם עם משרדי האוצר והמשפטים. ההליך הפורמלי יושלם בימים הקרובים ולאחר מכן יונח על שולחן הוועדה.

בתשובה לשאלתו של דיכטר בנוגע לתהליך הפרשת הנגדים על ידי צה"ל בהיעדר תקנות מאושרות בעניין, השיבה תא"ל מירב קירשנר, רמ"ט מטה אכ"א בצה"ל, כי "מאז חקיקת החוק (בסוף 2016) עצרנו את פרישת הנגידים מתחת לגיל 47".

לדבריה "יש 5 פורשים שמתוכננים לפרוש במהלך השנה הזו. לגבי כל אחד מהם נערך דיון פרטני בהשתתפות היועץ המשפטי. אנו יוצרים הקבלה בהינתן הסכם כיצד יהיה נכון לקבוע את תנאי הפרישה".

קירשנר הוסיפה כי "הסתיימה עבודה על תקנות נגדים. קיבלנו התייחסות של משרד המשפטים. יש נושאים שנמצאים בדיון כי מדובר בשינוי המשרטט את הדרך שבה יפרשו הנגדים. יש דברים שמתבהרים במהלך הדיונים. הייתי שמחה אם הכל היה ידוע ומסודר מראש. אנו רוצים לסיים את העניין באופן מהיר ומסודר".

היועצת הכספית לרמטכ"ל, תא"ל אריאל קנול לזרוביץ, הסבירה כי "התקנות נועדו למספר מצומצם של נגדים".

גם בעניין תקנות הגישור, שעל פי החוק צריכים היו לחוקק שרי האוצר והביטחון, ושנוגעות לתנאי הזכאות לתשלום קצבאות גישור לפורשים, מתח דיכטר ביקורת על מערכת הביטחון.

בעניין פנסיית הגישור התברר בדיון כי בצה"ל 5 נגדים ובודדים נוספים שצריכים לקבל פנסיית גישור, ואילו בארגונים החשאיים (שב"כ ומוסד) מגיע מספרם לכמה עשרות. בארגונים אלה מגיעים להסדרי פרישה בלא שאושרו התקנות בעניין. אנשי קבע ואנשי הארגונים החשאיים שהתגייסו לפני 2004 זכאים לפנסיה צוברת ולא לפנסיה תקציבית. חלקם - אלה שהתגייסו בגיל מאוחר - יוצאים כעת לפנסיה ולפי חוק ההסדרים הם יקבלו פנסיית גישור מהמדינה עד הגיעם לגיל 67. 

לדברי דיכטר לא חלה כל התקדמות בנושא תקנות פנסיית הגישור, חרף הזמן שחלף מאז קבע החוק את הדרישה לכניסתן לתוקף. "לא נעשה שום דבר מאז שכתבתם לי מכתב בעניין לפני 4 חודשים, שגם ממנו עלה שעד אז לא חלה שום התקדמות", קבע דיכטר. "אישור תקנות הגישור נמצא בישורת הראשונה. זה מעמיד אותנו באור בעייתי כי חוקקנו את חוק ההסדרים שחייב את אישור התקנות.

"אתם מעמידים אותנו בסיטואציה לא בריאה. נתנו קו מאוד נדיב (כשהוועדה אישרה את חיקוק התקנות עד 1 ביוני 2017-צ"ז) אבל אתם משכתם את החוק מעל ומעבר, ואין שום בשורה באופק", סיכם דיכטר.

לוין השיב כי "יש מחלוקת משפטית מול האוצר. עדיין לא קיימנו דיון משפטי - לא עם שר האוצר ולא עם משרד המשפטים - אבל נלבן את הדברים".

אפרת פרוקצ'יה סגנית היועץ המשפטי במשרד האוצר, הסבירה כי "כשהגענו לדיון בחוק ההסדרים הבנו שאנשים פורשים בלא תקנות. העמדה המשפטית החד משמעית שהובאה בפני המשנה ליועץ המשפטי לממשלה היא שאי אפשר לקבל החלטה על פנסיית גישור בלא שיש תקנות מאושרות בעניין. התקנות קובעות את הזכאות ומה יקבלו. אחרת, אפשר לאשר תנאי פרישה של 80 מיליון שקל לפורש. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה קיבל את העמדה שלנו ואף הוצאו הנחיות שלא ניתן לאשר פנסיות גישור בלא שיש תקנות מאושרות".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "מערכת הביטחון פועלת כחוק ומקדמת במרץ אל מול משרד האוצר את התקנת תקנות הגישור. המחוקק לא התכוון שמשרתים בגופי הביטחון יוחזקו 'כבני-ערובה', ולפיכך נדרש לתת מענה פרטני לאנשים הבודדים שזכאים או נדרשים לפרוש בימים אלה. מודגש כי מענה זה ניתן כדין ובהתאם להסכמים עם משרד האוצר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker