"זה עלול להסתיים באסון כבד": מחריף המאבק נגד הקמת שדה תעופה בעמק חפר

הוות"ל בוחן כ-20 חלופות להקמת שדה תעופה במקום השדה בהרצליה, ובמועצה חוששים כי ישנה עדיפות לבחירה בשטחם ■ ראש המועצה: "מוסדות התכנון רואים לנגד עיניהם את האינטרסים והנוחות של העשירון העליון" ■ הוות"ל: "הליך בחינת החלופות טרם הסתיים"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים100
מאבק תושבי עמק חפר
תושבי עמק חפר מפגינים נגד הקמת השדהצילום: מטה המאבק עמק חפר

המועצה האזורית עמק חפר ותושביה מחריפים את המאבק נגד האפשרות שהוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) תחליט להקים שדה תעופה חלופי לשדה בהרצליה, בשטח היישוב בית הלוי. יישוב זה נמצא בשטח המועצה, במקביל לנחל אלכסנדר, ואזורי ההמראה והנחיתה שלו צמודים למאגרי עמק חפר ולאגמון חפר.   

מחר תתקיים שביתת אזהרה בבית הספר קדם, שמסלול ההמראה של שדה התעופה המדובר אמור לעבור מעליו, בצמוד ליישובים עולש, בארותיים, בורגתא וחניאל. בית הספר מונה 500 תלמידים, ואלו ישביתו את הלימודים בשעות 10:00-8:00 בבוקר ויקיימו הפגנה יחד עם תושבים נוספים מהאזור.

במסגרת התוכנית להקמת שדה תעופה עבור התעופה הכללית במקום השדה שפועל בהרצליה, בוחנת הות"ל כ-20 חלופות בפריסה ארצית, לאור היבטים סביבתיים, תעופתיים ואחרים. בשלב זה ממתינים שצוות התכנון של רשות שדות התעופה, יוזמת התוכנית, תגיש את המלצתה בדבר החלופה הנבחרת, אך תושבי עמק חפר חוששים כי קיימת עדיפות לבחירה באזור המועצה. מהוות"ל נמסר כי "הליך בחינת החלופות להקמת שדה תעופה חדש במקום השדה הקיים בהרצליה טרם הסתיים".

כבר אתמול (שבת) קיימו מאות מתושבי עמק חפר פעולות מחאה והסברה במספר מוקדים. כ-50 כלי רכב, דחפורים וטנדרים נסעו באיטיות לאורך כביש 4 והאטו את הנסיעה בכביש; ופעולות הסבר נערכו בקרב אלפי המבקרים שהגיעו במהלך השבת לאגמי עמק חפר.

"מתכון ודאי לאסונות"; "משרת את העשירון העליון"

רני אידן, ראש המועצה האזורית עמק חפר: "על פי התוכנית, מסלול ההמראה יעבור ממש מעל בית הספר קדם, דבר שיגרום למטרדי רעש קשים ביותר, יפגע בלימודים ועלול להסתיים באסון כבד במקרה של התרסקות. לצערי, במוסדות התכנון יושבים אנשים אשר לא רואים לנגד עיניהם את חייהם של התושבים בעמק חפר - אלא את האינטרסים והנוחות של העשירון העליון ולזה לא נוכל להסכים". 

"מצאנו את עצמנו במצב לא נעים", אומר ערן ברק, תושב מושב עולש הפעיל במאבק. "מדובר באזור עם שילוב גדול של טבע. רק לאחרונה הוקם אגמון עמק חפר, שהוא פארק מקלט לציפורים, שנמצאים בקו אווירי של עד 1,000 מטר ממסלול ההמראה. זה נראה לא טוב ואנחנו מאוד מודאגים. התושבים נרתמו למאבק ואנחנו נמצאים כרגע בהערכות לקראת המשך השבוע. זה יכול להגיע להפגנות בסדר גודל של מחאת הנכים, כולל חסימות כבישים".

פרופ' יוסי לשם, מהמרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון, פנה בימים האחרונים לרשות התעופה האזרחית והזהיר כי "הסמיכות למאגרי המים משני צדי משפכי ההמראה והנחיתה המתוכננים מהווה מתכון ודאי לאסונות התנגשות בין כלי הטייס השונים לציפורים הרבות הנוכחות באזור במשך כל השנה. מדובר בהצעה שמבחינת בטיחות תעופתית מסוכנת ברמות הגבוהות ביותר".

מחאת תושבי המועצה בכביש 4
מחאת תושבי המועצה בכביש 4צילום: מטה המאבק עמק חפר

"הגדרת המושג תשתית לאומית נמתחה עד הקצה"

בתחילת ספטמבר השנה עתרו לבג"ץ שש רשויות מקומיות בשרון, בהן עיריות חדרה, כפר יונה וטירה, ומועצות אזוריות עמק חפר, לב השרון ומנשה, נגד הוות"ל, המועצה הארצית לתכנון ובנייה, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז מרכז, משרד התחבורה ורשות שדות התעופה - בטענה כי אין לוות"ל סמכות לדון בהקמת שדה תעופה כללי מאחר שאין מדובר בתשתית לאומית.

לטענת הרשויות, לכל היותר מדובר בתשתית שמהווה צורך ספציפי של קבוצות מסוימות, שכן שדה התעופה בהרצליה משמש בעיקר מטוסים פרטיים, בתי ספר לטיסה, מטוסי צילום ומטוסי ריסוס וחקלאות. בעתירה, שטרם נדונה בבית המשפט, נכתב כי "עולה תחושה כי מתוכנן שדה תעופה לאוכלוסייה ספציפית בעלת אמצעים על חשבון שטחים פתוחים, חקלאים או בעלי ערך סביבתי במרכז הארץ".

הרשויות טענו בבג"ץ שהגישו כי ראוי שמוסד התכנון שידון בתוכנית יהיה המועצה הארצית לתכנון ובנייה בכפוף לתמ"א 15 (תוכנית מתאר ארצית לתפרושת שדות תעופה). "במקרה זה נמתחה עד הקצה הגדרת המושג תשתית לאומית לשימושים שונים ומשונים, הרחוקה מהגדרת המושג צורך לאומי כפי שהוא נתפס בעיני האדם הסביר וכפי שהוגדר מלכתחילה בחוק התכנון והבנייה", נכתב בעתירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker