החשד לשחיתות ביבוא ויטמינים תוקע מאות מכולות של מזון טרי מיובא בנמל

מכולות מזון טרי כמו בשר, גבינות, פירות וירקות ממתינות לשחרור, בעקבות עיכובים בעבודה השוטפת באגף המזון של משרד הבריאות כתוצאה מחקירת משטרה ומעצרים באגף ■ אוריאל לין: "על משרד הבריאות להיערך מיידית כדי לשחרר מזון מהנמלים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אילן אסייג

כ-1,800 מכולות של מזון טרי מיובא כמו בשר, גבינות, פירות וירקות ממתינות לשחרור בנמל אשדוד. לפי יבואנים, העיכוב בשחרור משלוחי מזון מתחנת ההסגר של משרד הבריאות, הממוקמת בנמל, נמשך עד כ-15 יום - זאת לעומת שחרור בתוך יומיים בימים רגילים.

העיכובים נגרמים בעקבות פגיעה בעבודה השוטפת באגף המזון של משרד הבריאות, כתוצאה מחקירות המשטרה בחשד לשוחד לכאורה ביבוא ויטמינים לספורטאים, שכללו מעצרים של מהנדסים ושל רות שימברג, בכירה באגף.

בשלב זה לא נשקפת סכנה בריאותית לציבור בצריכת המוצרים שעוכבו, אך עלולים להיווצר לחוסרים בשווקים ובמרכולים.

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אמר היום (א') כי על משרד הבריאות, גם בתנאים אלה, לספק שירותים יעילים ושוטפים ליבואני המזון. באיגוד לשכות המסחר ציינו כי החקירות שדווחו בעיתונות בנוגע לחשדות לכאורה נגד מהנדסים ממשרד הבריאות גרמו לפגיעה חמורה במערך היבוא. העיכובים כרוכים בין השאר בעלויות אחסנה ושהייה, למחסור באספקה ולאי עמידת יבואנים בחוזי אספקה.

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחרצילום: מיכל פתאל

בנוסף, יבואנים מדווחים כי בקשות למתן אישור ליבוא מזון רגיש (בקשות לאישור יבוא מזון חדש שלא יובא קודם לכן או בקשות לחידוש אישור ארבע שנים לאחר שניתן במקור) שהוגשו לשירות המזון הארצי ברחוב הארבעה בתל אביב לפני כ-40 יום טרם הוקלדו במערכת משרד הבריאות וטרם החל הטיפול בהם.

לדבריהם, על פי חוק הגנת בריאות הציבור מזון, ככלל, מזון רגיל (שאינו מזון רגיש) אמור לקבל אישור שחרור על ידי המערכת הממוחשבת, למעט כ-5% הנבדקים באופן אקראי; בתוספת מקרים נוספים שמפורטים בחוק שלא אמורים להעלות דרמטית את שיעור הדיגום. ואולם על פי דיווחים שהגיעו ללשכת המסחר מיבואנים ועמילי מכס, בשבוע האחרון חלה עלייה דרמטית במספר משלוחי המזון הרגיל שנדרשים לבדיקה בתחנת ההסגר, כך שלפי הדיווחים 30%­-40% ממשלוחי המזון הרגיל המוגשים באמצעות המערכת הממוחשבת מופנים לבדיקה בתחנת ההסגר באשדוד.

לדברי לין, "משרד הקובע שפעולה עסקית חייבת להתבצע רק לאחר קבלת אישורו חייב לספק אישורים אלה ביעילות הראויה, גם כאשר מתעוררת בעיה בתפקודם של מספר ממנהליו ועובדיו. היערכות בסיסית נדרשת תמיד כדי לדעת להתמודד גם במצבים שאינם בתנאי שגרת עבודה. זוהי חובה בסיסית המוטלת על כל משרד ממשלתי כולל משרד הבריאות. חייבת להיות תוכנית מגירה להיערכות נאותה לביצוע הענקת השירותים ביעילות בכל מצב שהוא, להוציא מצב מלחמה".

לין הוסיף שהיעילות במתן השירותים יכולה להתבצע תוך ניוד של כוח האדם, וכי ניתן להעניק הארכות אישורים ליבואנים ממוסדים. "אין מדובר בתגבור של עשרות או מאות עובדים אלא בתגבור מקומות עבודה של מספר מנהלים בודדים", אמר.

לין הציע במכתב שהפנה לשר הבריאות, יעקב ליצמן, להאריך את תוקף אישורי היבוא הקיימים. הסתייעות בגורמים מקצועיים חיצוניים לתגבור המענה ליבואנים ומתן אישור שחרור לפני בדיקה כנגד ערבות ליבואנים אמינים. בעבר, ציין לין, יבואנים שניזוקו כספית קיבלו בגין פיגורים בדומה להיום פיצוי כספי.

גם מנכ''ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל, שיגר מכתב למנכ''ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, וביקש ממנו להתערב. "אנו מודעים כי ימים לא קלים עוברים על שירות המזון, אך לצערנו כל יום עיכוב ואי שחרור הסחורה גורם לעלויות אחסנה גבוהות, חשש לפגיעה בחומר גלם היושב בשמש ועד שיתוק מפעל בגין אי קבלתו", כתב. "הדבר מסב נזק רב למפעלים ומשית עלויות כבדות שלא בצדק. נודה על התערבותך הדחופה ומציאת פתרון, גם אם זמני, לנושא".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה, כי "הנושא נמצא בחקירת משטרה ובטיפול המשרד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker