צבי זרחיה

הממשלה אישרה היום (א') תקציב של 10 מיליון שקל בשנים 2019-2017 לעריכת מיזם המורשת במוזיאון ניל"י בבית אהרונסון בזכרון יעקב ובחוות הנסיונות בעתלית, וזאת לציון 100 שנה לנפילת מחתרת ניל"י. כך עולה מהצעת החלטה לממשלה בעניין של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והשר לירושלים ומורשת, זאב אלקין. העברת הכסף תיעשה בהתאם ל"נוהל חריגים".

לפי ההצעה, בשלוש השנים הללו יועברו 3 מיליון שקל על ידי כל אחד ממשרדי ירושלים ומורשת והשיכון. סכום של 2 מיליון שקל יועבר על ידי משרד רה"מ ומשרד התיירות.

בדברי ההסבר להחלטה נכתב כי "ב-19 באוקטובר 2017 יתקיים טקס בבית אהרונסון שבזיכרון יעקב במלאות 100 שנה לנפילת מחתרת ניל"י ולמותה של שרה אהרונסון. מפעלם האדיר של אהרון אהרונסון וחברי מחתרת ניל"י הונצח עד כה בידי קרן אהרונסון בלבד שהקימה בשנת 1951 את מוזיאון ניל"י שבזיכרון יעקב, לצד בתי המשפחה המקוריים ובחוות הניסיונות בעתלית ששימשה כמחנה לנוער כמה עשורים. המשרד לענייני ירושלים ומורשת יחד עם קרן אהרונסון והמועצה לשימור אתרי מורשת מקדמים מיזם לשימור המבנים ההיסטוריים בשני האתרים, טיפול במוצגים וכן חידוש ושדרוג התצוגה במתחמים.

"ב-3 השנים האחרונות הושקעו 6.5 מיליון שקל מכספי קרן אהרונסון ותורמים בביצוע חלקי של עבודות שימור, רסטורציה והנגשה במיזם. במקביל קודם תכנון מפורט לביצוע של התצוגות החדשות המציגות את הסיפור ההיסטורי כל אחד באתרו באופן משלים. במתחם בתי המשפחה והמוזיאון בזיכרון יעקב יודגש סיפורה של מחתרת ניל"י, הרקע להקמתה, החברים בה והתרומה המשמעותית לתבוסת האימפריה העותמנית. בחוות הנסיונות בעתלית יוצגו הנושאים המשלימים לפעילותו יוצאת הדופן של אהרון אהרונסון, החקלאי והמדען הציוני פורץ הדרך, שהניח את הבסיס לקשרי ישראל ארה"ב והיה למדינאי שהתווה בפועל את גבולות המדינה בתום מלחמת העולם הראשונה".

עו"ד שירן שושנה סגנית היועצת המשפטית במשרד רה"מ ציינה בחוות דעת שנשלחה לשרים שאין מניעה משפטית לאשר את ההצעה. עם זאת ציינה כי "מימוש החלטת הממשלה יעשה בכפוף לקיומן של בטוחות שעניינן הבטחת הפעלת הנכסים ואחזקתם לרווחת הציבור לטווח ארוך ובקיומם של מנגנוני פיקו ובקרה שיבטיחו מימוש התקציבים בהתאם ליעודם לפי החלטת הממשלה. יש לוודא שהפעולות יעשו בשים לב לעיקרון השיוויון ולצורך בהימנעות מכפל תקציבים או תמיכות וכן תוך הקפדה על התנהלות בהתאם לנוהלי העבודה של אגך המורשת".

עוד ציינה כי ההצעה אושרה על ידי היועצים המשפטיים של משרדי התיירות, והבינוי והשיכון וכן על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה  כי "השבוע אנחנו נציין מאה שנים למותה הטרגי של שרה אהרונסון, חברת מחתרת ניל"י, ולנפילתה של מחתרת ניל"י - נצח ישראל לא ישקר. למחתרת ניל"י ולמייסדה, אהרון אהרונסון, מקום של כבוד בתקומת ישראל בעת החדשה. אהרונסון היה איש רב פעלים, הוא היה מדען שנודע בעולם ומצא את אם החיטה שהזינה מאז מאות מיליוני בני אדם. הוא בעצם היה זה שחידש את ענף החקלאות המדעית במדינת ישראל, וגם בקליפורניה, כי הזמינו אותו לשם".

השר זאב אלקין אמר כי "אני באמת מאוד שמח שאנחנו מצליחים כאן להפוך תמיכה יותר צנועה שלנו לתמיכה של הממשלה כולה בפרויקט הזה. אני חושב שכל מי שביקר בבית משפחת אהרונסון שם בזכרון יעקב, וכל מי שביקר בחווה מבין שדרושה פה השקעה ממשלתית. פעם היה ויכוח ציבורי בארץ האם כל הסיפור של ניל"י צריך להנציח אותו או לא - היום אני חושב שאחרינו ברור לכולם שזה פרק חשוב מאוד בתולדות המאבק הציוני על ארץ ישראל שלא יסולא בפז, ולכן אני חושב שהגיע הזמן שהממשלה תשקיע סכום כסף רציני כדי להנגיש לדורות הבאים את שני המקומות האלה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker