מחקירות נתניהו ועד המזון המזיק: האירועים וההכרעות של אחרי החגים

האם פרשות ראש הממשלה יבשילו לכתבי אישום? מי ישלם מס על דירה שלישית ויותר? וכמה ניאלץ להוציא על משחת שיניים מיובאת?

כתבי TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה ורעייתו
כתבי TheMarker

משפט | אפרת נוימן

משפחת נתניהו תלויה במנדלבליט

נגד משפחת נתניהו מתנהלים בימים אלה כמה תיקים הנמצאים בשלבים שונים. התיק בשלב המתקדם ביותר מתנהל נגד שרה נתניהו, ובו כבר הוחלט לקיים לה שימוע לפני הגשת כתב אישום בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים. לפי החשד, שרה נתניהו פעלה ליצירת מצג שווא שלפיו במעון הרשמי של ראש הממשלה בירושלים לא מועסקת מבשלת, אף שבפועל הועסקו בו מבשלות. בדרך זו התקבלו במרמה מהמדינה מאות ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ–360 אלף שקל.

ראש הממשלה עצמו חשוד בשתי פרשות המכונות "1000" ו–"2000" בעבירות שוחד ומרמה והפרת אמונים. במסגרת פרשת 1000 נתניהו חשוד כי קיבל טובות הנאה מאילי הון, בעיקר מארנון מילצ'ן. על פי החשד, אילי ההון העניקו לו חפיסות סיגרים, בקבוקי שמפניה ותכשיטים בשווי מאות אלפי שקלים. בתיק 2000 יש הקלטות שבהן נשמע נתניהו מנהל לכאורה מגעים לשוחד עם מו"ל העיתון "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס. בהקלטות נשמעים השניים רוקמים עסקה להטיית הסיקור ב"ידיעות אחרונות" לטובת נתניהו, ובתמורה נתניהו יפעל להחזיר ל"ידיעות" את השליטה בשוק העיתונות. זאת, באמצעות חקיקה שיוביל נתניהו נגד החינמון "ישראל היום", או לחלופין ישכנע את "ישראל היום" להגביל את ההפצה.

אמש (שבת) תקף נתניהו את המשטרה לאחר דיווח בחדשות 2 על התחדשות חקירותיו. נתניהו כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "כשהמפכ"ל אלשיך נכנס לתפקידו, הוא קיבל שתי החלטות חשובות: שלא יהיו יותר הדלפות מהחקירות ולא יהיו יותר המלצות של המשטרה. מאז שהיועץ הפוליטי ליאור חורב מונה ליועץ חיצוני של המשטרה בעלות של מיליונים על חשבון משלם המיסים וללא מכרז, ההדלפות הלא חוקיות הפכו לצונאמי וההחלטה להימנע מהמלצות נעלמה כלא היתה". 

בחודשים הקרובים צפויה המשטרה להעביר את התיק לפרקליטות, כשאת ההחלטה הסופית בדבר הגשת כתב אישום בשני תיקים אלה יקבל היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

חקיקה | צבי זרחיה

החוק למיסוי הדירה השלישית

עם פתיחתו בשבוע הבא של מושב החורף בכנסת, יימשכו הלחצים על גפני לקדם מחדש את החוק למיסוי ריבוי נכסים. בסוף אוגוסט פסל בג"ץ את חקיקת החוק, שאושרה בוועדת הכספים בסוף 2016.

שר השיכון יואב גלנטצילום: אמיל סלמן

בקואליציה מציעים שהחוק החדש לא יחול על מי שיש לו שלוש דירות ומעלה, אלא רק על מי שירכוש דירה שלישית ומעלה מכניסתו לתוקף של החוק החדש. בקואליציה טוענים כי 900 מיליון השקלים שהיו מתקבלים בזכות החלת החוק אינם דרושים כעת, בשל העודף האדיר של הכנסות המדינה ממסים ב–2017, שמסתכם במיליארדי שקלים. עוד טוענים בקואליציה, כי רק כ–1,000 בעלי דירות מכרו את דירותיהם מתחילת 2017 במטרה לקבל את המענק שהוצע בגין מכירת הדירה השלישית ומעלה. לפיכך, לדבריהם, החוק המוצע לא ישיג את מטרתו — שחרור דירות רבות לשוק החופשי.

ועדת פישמן

בקרוב תחל את פעילותה "ועדת פישמן", ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן אשראי לטייקונים. הבנקים והרגולטורים, ובהם בנק ישראל, צפויים להסביר כי מאז מתן האשראי הנדיב לאליעזר פישמן שונו הנהלים.

יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), לא יסתפק בכך ומתכוון לזמן את ראשי הבנקים והרגולטורים בעבר ובהווה במטרה לעשות להם "שימוע ציבורי". כבל יבקש להתעמק בהחלטות שהתקבלו בבנקים שמכוחן הוענק האשראי הנדיב לטייקונים, וידרוש מהם תשובות ברורות.

עבודת הממשלה | חגי עמית

סדר בבלגן של האוצר

הוועדה לבחינת סמכויות הנהלת משרד האוצר, ועדת קוצ'יק, היתה אמורה לפרסם את המלצותיה ב–15 לספטמבר. מדובר בוועדה שאמורה להגדיר מחדש את ההיררכיה במשרד האוצר, את תפקיד מנכ"ל המשרד ובעיקר את סמכויות ראש אגף התקציבים.

בשל הקמת הוועדה, שר האוצר, משה כחלון (כולנו), מתקשה למצוא אדם חדש לתפקיד ראש אגף תקציבים, שכן פירוט סמכויותיו עדיין לא ידוע. כך, מה שנראה היה במקור כוועדה ביורוקרטית בעלת שם משעמם עשוי בדיעבד להפוך לאירוע מהותי בתקופה הנוכחית. בימים אלה משמש הכלכלן הראשי במשרד האוצר, יואל נווה, ממלא מקום הממונה על אגף התקציבים.

תקופת ההמתנה למסקנות ועדת קוצ'יק, יחד עם היעדר ראש קבוע לאגף תקציבים מאז סוף יולי — הם סוג של ענן המרחף מעל פקידי האוצר בעבודתם הגורם לחולשתם. הדבר קורה דווקא בתקופה שבה זקוק האוצר לפקידים שיתפקדו במלוא כוחם. רפורמות כמו העלאת קצבאות הנכים או התוכנית לעידוד התעשייה הן רפורמות בעלות השפעה תקציבית ארוכת טווח — שישרטטו את היקפי העוני בחברה הישראלית, את שוק העבודה הישראלי בשנים הקרובות ואף את מתווה הגירעון בתקציב.

חידוש המגעים לקידום רפורמת התמרוקים | אורה קורן

משרדי הכלכלה והבריאות צפויים לחדש את המגעים לקידום רפורמת התמרוקים ולשגר משלחת משותפת לאירופה, במטרה לבחון טענות של יבואנים ויצרנים בינלאומיים, המתנגדים לרפורמה. הממצאים שיתקבלו יובילו את המשרדים לעדכן את הרפורמה בהתאם.

בחודשים האחרונים הוביל משרד הכלכלה את רפורמת התמרוקים, במטרה להקל על יבוא מקביל של מותגים בינלאומיים ולהוזילם. במשך השנים הוגבל היבוא ליבואנים רשמיים בלבד, ורק באחרונה החלו בודדים לייבא לישראל מותגים אלה ביבוא מקביל. בממשלה שואפים להרחיב את מעגל היבואנים.

ואולם בשל לחץ מצד יבואנים רשמיים ויצרנים בינלאומיים, ובהם חברת קולגייט, החליט משרד הבריאות לעכב את הרפורמה. כעת, בעקבות לחצים של משרדי הכלכלה והאוצר, הוחלט כאמור לשגר משלחת לחו"ל במטרה לבדוק את טענותיהם.

מדיה | נתי טוקר

המפץ הגדול של שוק הטלוויזיה

המפץ הגדול של שוק הטלוויזיה כבר כאן: ערוץ 2, שהפך להיות ערוץ הבית של צופי הטלוויזיה במשך 24 שנה, ייסגר. שתי הזכייניות שאיכלסו אותו, קשת ורשת, ישדרו כל אחת באפיק חדש, 12 ו–13 בהתאמה. התחרות בשוק הטלוויזיה המסחרית תהיה מעתה בעלת שלושה ראשים: קשת, רשת וערוץ 10 (שיעבור לאפיק 14).

מתוך התוכנית "ארץ נהדרת"צילום: מיכל אפרתי

לאור ההכנסות הדלות של שוק הפרסום ולפי כל ההערכות, שוק הטלוויזיה צפוי לעבור תקופה מורכבת בשנים הקרובות, ובסופו של דבר אחד מהגופים עשוי להיסגר או ייאלץ להתמזג עם גוף אחר. אבל בכך לא יסתיימו הצעדים להגברת התחרות בשוק הטלוויזיה: במשרדי הממשלה עמלים כבר כמה חודשים לניסוח תיקוני החקיקה ברוח הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת הנבצר, שלמה פילבר — שנחשד כי פעל במסגרת תפקידו בדרכי מרמה לקידום האינטרסים של בזק במשרד התקשורת — שתגרום להתחזקות התחרות.

מתווה החקיקה כולל הורדה מוחלטת של כל המחויבויות של גופים חדשים שיבקשו רישיון לשידורים — עד שיגיעו לנתח שוק משמעותי. המשמעות היא שערוץ 20, למשל, יוכל לשדר כל דבר העולה על רוחו, ללא מגבלה. במסגרת זו הועלתה יוזמה גם להפחית משמעותית את הרגולציה בטלוויזיה, ולאפשר — כמו בכל העולם — תוכן שיווקי תוך גילוי נאות.

לצד השינויים המשמעותיים האלה צפויים בחודשים הקרובים עוד קרבות רבים: בג"ץ ישוב לדון בעתירה שבמסגרתה נעצרו ניסיונות הממשלה לפגוע בתאגיד השידור הציבורי כאן ולפצל ממנו את שידורי החדשות; בג"ץ יידרש לדון בעניין ערוץ הכנסת ובקרב בין חדשות 2 ו–20 לבין ערוץ 20, סביב זהות הגורם שיפעיל את ערוץ הכנסת בעשור הקרוב; עניינו של ערוץ 20 עצמו עשוי להגיע לכלל הכרעה, על רקע המלצה לחלט את ערבויותיו בגין ההפרות החוזרות ונשנות של תנאי רישיונו.

כמו כן, שר התקשורת, איוב קרא (הליכוד), צפוי להציג בשבועות הקרובים את חברי המועצה החדשים לרשות השנייה. בינתיים, לפי רשימת המומלצים, קרא מנסה לשלב בין חברי המועצה אישים פוליטיים, כמו הח"כ לשעבר יוליה שמאלוב־ברקוביץ', שמועמדת לתפקיד יו"ר המועצה.

שיווק | עדי דברת-מזריץ

למען בריאות האזרחים

בעוד שישה שבועות הצרכנים היו אמורים למצוא בביקורם בסופרמרקט סימון אדום המזהיר אותם מפני רכישת מוצרים מזיקים, וירוק המעודד אותם לרכוש מוצרים בריאים. ואולם אף שהמסקנות התקבלו כבר בסוף 2016, משרד הבריאות עדיין לא הניח את התקנות המסדירות את סימון המוצרים על שולחן ועדת הבריאות של הכנסת.

מדפי ממתקים וחטיפים בסופרמרקטצילום: עופר וקנין

באחרונה הודיע משרד הבריאות כי אינו מתכוון להיכנע ללחצי היבואנים והלוביסטים שלהם, והתקנות יונחו בהקדם וייכנסו לתוקף כבר במארס. זאת, לאחר ששר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה), הגיע להסכמות בעניין עם כחלון ושר הכלכלה, אלי כהן. כעת נותר לראות לכמה זמן יצליחו היצרנים והיבואנים לעכב את יישום התקנות וכניסתן לתוקף.

נדל"ן | אריק מירובסקי

מחיר למשתכן: הפרויקטים ייפתחו לשוק החופשי

בחודש הבא צפויה להתקיים הגרלה שלישית גדולה של מחיר למשתכן, שרובה יכלול את מחזור ב' לנרשמים, שמונה כ–54 אלף זכאים. בינתיים, הפרויקטים של מחיר למשתכן עוברים שינויים — בעיקר פתיחתם למשפרי דיור — לאחר שמארגני המבצע נוכחו כי יש לא מעט מקומות, בעיקר בפריפריה, שבהם הביקושים של הזוגות הצעירים כמעט מוצו.

פתיחת הפרויקטים לשוק החופשי תאפשר ליזמים להגדיל את הסבסוד שהם מקבלים מהמדינה. לאור זאת, היזמים יוכלו להעניק הנחות משמעותיות יותר לזוגות הצעירים שמשתתפים בפרויקטים שלהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker