נלחמים בשביל כולנו |

גימיק או בשורה? החקלאים והצרכנים מאחדים כוחות נגד הרשתות

רונן שלכט, אחד החקלאים שעברו לשיווק ישיר: "ממכירה ישירה אפשר להתפרנס טוב יותר, היא חוסכת פערי תיווך עצומים לחקלאי — והצרכן מקבל סחורה איכותית יותר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אם ארגוני החקלאים היו מארגנים את שוקי האיכרים — התופעה היתה מתרחבת
אם ארגוני החקלאים היו מארגנים את שוקי האיכרים — התופעה היתה מתרחבתצילום: ירון קמינסקי

רונן שלכט, המגדל בערבה פלפלים, עגבניות ותותים תלויים, נמנה עם עשרות החקלאים שעברו בשנים האחרונות לשיווק ישיר לצרכן הביתי. כך הוא נהנה מתמורה גבוהה מבעבר, והצרכן מקבל תוצרת טרייה שלא עברה מסכת מטלטלת של אחסון, שינוע ופריקה בכמה נקודות מכירה.

בין היתר, שלכט מוכר את תוצרתו בשוק מקומי שהקימה עיריית אילת לחקלאי הערבה, שבו הם מוכרים את תוצרתם ישירות לצרכן. שוקי איכרים קיימים אמנם גם בערים נוספות, אלא שאלה מאוכלסים בתמהיל של חקלאים וסוחרים, כשהסוחרים פוגעים ברעיון המקורי — ולמעשה משווקים מוצרים לא ישירות מהשדה או המטע. "מכירה ישירה מאפשרת להתפרנס טוב יותר, היא חוסכת פערי תיווך עצומים לחקלאי — והצרכן מקבל סחורה איכותית, במיוחד במוצרים יקרים יחסית, בעלי חיי מדף קצרים", אומר שלכט.

הבעיה של חקלאי הערבה היא המרחק מהצרכנים. חקלאים במרכז המדינה אינם סופגים עלויות שינוע גדולות, ויש אף כאלה שהצרכנים מגיעים אליהם כדי לרכוש את הסחורה. כעת מתכננים חקלאי הערבה להקים באזור שוק איכרים לטובת הנוסעים לאילת וממנה. לדברי שלכט, אם אחד מארגוני החקלאים היה לוקח על עצמו לארגן את השווקים האלה — התופעה היתה מתרחבת יותר.

ואולם כיום התופעה קטנה ואינה משפיעה על שיווק פירות וירקות ברשתות השיווק ובירקניות. ברשתות השיווק מגדירים את תופעת השיווק הישיר מהחקלאי לצרכן כ"גימיק שיווקי שתפס בתקשורת, אבל כמעט שלא קיים במציאות". ברשתות אומרים כי מכיוון שמדובר בתופעה קטנה והמחירים שמציעים החקלאים גבוהים לעתים ממחירי הרשתות, אין לכך השפעה על תנאי הסחר של רשתות השיווק או על המחיר שהן מציעות לצרכנים.

לדברי בכיר ברשת שיווק גדולה, "החקלאים המעטים שמוכרים ישירות לצרכן אולי מרוויחים בדרך הזאת קצת יותר — אבל הצרכנים לא מרוויחים מזה סחורה במחיר נמוך יותר, להפך. ברשתות המחירים נמוכים יותר. מעבר לכך, אחרי המחאה החברתית היה באזז סביב הנושא ואז שוב לפני כמה שנים עם מחאת הפלפלים, אבל חוץ מכותרות בעיתונים זה לא משפיע עלינו. מה שמוכרים בשיווק ישיר זה פסיק של הפסיק מכלל הסחורה שמשווקת בישראל, אז לא יכולה להיות לזה השפעה. אני גם לא מאמין שזו תופעה שתגבר עם הזמן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker