הקשר בין נתניהו, אלוביץ' והקרקע ליד ראשון לציון

ראש הממשלה התערב במאמץ להעביר את מכון וולקני לצפון - בעת שבין בעלי הקרקע שליד המכון היתה יורוקום נדל"ן, שבשליטת חברו שאול אלוביץ ■ נתניהו: "איננו יודעים דבר על נכסיו של אלוביץ'"

שוקי שדה
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השטח שהחזיק שאול אלוביץ' בקרבת מכון וולקני
השטח שהחזיק שאול אלוביץ' בקרבת מכון וולקניצילום: מוטי מילרוד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעג בישיבת הממשלה האחרונה שלשום לתוכנית של שרת המשפטים, איילת שקד, לשינויים בניהול כוח האדם בשירות המדינה, והשווה אותה להתעסקות בתפוזים בזמן שהעולם עבר להיי־טק. באופן תמוה, נתניהו דווקא מעורב בענייני חקלאות, כשמדובר במכון וולקני.

נתניהו פועל במרץ זה זמן רב להעביר את מכון וולקני (מינהל המחקר החקלאי) ממקומו באזור בית דגן, ליד ראשון לציון, לצפון הארץ. מעורבותו האישית של ראש הממשלה בהעברת המכון מעוררת תמיהה. המכון שייך לתחום אחריותו של משרד החקלאות. למרות זאת, ראש הממשלה, משרדו ואנשיו הם כוח מניע ביוזמה להעתקת מכון וולקני לצפון הארץ.

לפי התכנון, במקרה שבו יועתק המכון לצפון, יוקמו על שטחו אלפי דירות למגורים. ואולם נקודה מעניינת לא פחות טמונה בשטח חקלאי הצמוד למכון. אם המכון אכן יפונה ובמקומו תוקם שכונת מגורים, שווי שטח זה עשוי לעלות.

כעת מתברר כי בתקופה שבה פעל נתניהו לקידום העברת מכון וולקני לצפון היה שטח הקרקע הסמוך לו בבעלות קבוצת חברות, שאחת מהן היתה יורוקום נדל"ן — שבשליטת חברו של נתניהו, שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק. יורוקום נדל"ן של אלוביץ' נכנסה לשותפות בקרקע ב–2006. פעילותו של נתניהו להעברת מכון וולקני לצפון התחילה ככל הידוע לאחר תחילת התקופה שבה היה לאלוביץ' אינטרס כלכלי בהשבחת ערך הקרקע.

איש העסקים שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

חטיבת הקרקע שהיתה בבעלות יורוקום נדל"ן היא שטח ריק של 66 דונם מתוך מתחם של כ–320 דונם, ששותפים לו גם קנדה ישראל, קבוצת אביב וקרדן נדל"ן. ב–2006 שילמו השותפות 20 מיליון שקל על הקרקע החקלאית בעסקה ספקולטיבית, שבה קיוו להשיג שינוי ייעוד של הקרקע למסחר, ולבנות עליה יחידות מסחריות בהשקעה של 300 מיליון דולר. אם המכון היה מועבר לצפון ייתכן שניתן היה להשיג את שינוי ייעוד הקרקע (שנמצאת בשטחה של עיריית ראשון לציון). כרגע העירייה מתנגדת נחרצות לשינוי הייעוד, וככל שהמכון יישאר במקומו, נראה שההתנגדות תישאר בעינה. יכול להיות שהעברת המכון היתה משנה את פני הדברים.

הערכת השווי האחרונה של חטיבת הקרקע של יורוקום היתה של כ–25 מיליון שקל. כתוצאה ממצוקת הנזילות שאליה נקלע אלוביץ', על רקע חובותיו לבנקים, הוא מכר את הקרקע באחרונה בכ–30 מיליון שקל.

לפי חוות דעת, מעבר עלול למוטט את המכון

מכון וולקני בבית דגןצילום: תומר אפלבאום

מכון וולקני, הפועל תחת משרד החקלאות, נחשב לאחד ממרכזי המחקר החקלאי החשובים בישראל. רוב פעילות המכון מרוכזת בבית דגן, ויש לו שלוחה קטנה בצפון.

מעורבות משרד ראש הממשלה לקידום העברת מכון וולקני לצפון התחילה כבר ב–2011. באותה תקופה מונה פרופ' יוג'ין קנדל, אז ראש המועצה הלאומית לכלכלה, לבחון היבטים בקידום המגזר החקלאי כולו. קנדל דווקא השתכנע אז כי העברת המכון לצפון אינה רעיון טוב.

ב–2015 חזרה התוכנית להעתקת המכון לצפון לשולחן הממשלה. הפעם נראה היה לכאורה כי הדוחף לכך הוא שר החקלאות, אורי אריאל, שהביע רצון לחזק את הצפון. חוקרי המכון הביעו התנגדות עזה למהלך, והזהירו מפני פגיעה במחקר החקלאי האיכותי.

אף שהמכון כפוף למשרד החקלאות, שוב היה זה משרד ראש הממשלה שהוביל את קידום העתקתו. מי שהתבקש, ככל הידוע על ידי נתניהו, לרכז את הנושא במשרד ראש הממשלה הוא פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, שמונה לתפקידו בתחילת 2016. בישיבת ממשלה מיוחדת שהתקיימה ברמת הגולן באפריל 2016, בישר נתניהו על כך שהמכון יועבר לצפון — חרף התנגדות המומחים ואנשי המחקר המדעי למעבר בתנאים הקיימים.

לפי החוק, העברת המכון לצפון מחייבת התייעצות עם המועצה הלאומית למחקר ולפיתוח (מולמו"פ). ביוני 2016 קיבל שמחון לידיו דו"ח של המולמו"פ, שבו נקבע כי העתקת מכון וולקני לצפון תוכל להיעשות רק בתהליך ארוך, של עשור לפחות — שיכלול את הסכמת חוקרי מכון וולקני לתהליך, ישאיר חלק מהפעילות באזור המרכז ויכלול גם את חיזוק המערכת האקדמית והמחקרית התומכת בצפון הארץ. לפי הדו"ח, "מעבר מהיר לצפון טומן בתוכו סכנה להמשך קיום מחקר חקלאי מתקדם במדינת ישראל בשנים הקרובות, ולכן יש להימנע ממנו".

ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: BERNADETT SZABO/רויטרס

חוות הדעת של המולמו"פ לא שללה כליל את האפשרות להעביר את מכון וולקני לצפון, אך הסתייגה מכך. חברי המולמו"פ הזהירו כי ללא בניית תשתית הולמת מבחינה מחקרית והבטחה כי החוקרים במכון יעברו לצפון, ועוד תנאים מרחיקי לכת — קיימת סכנה משמעותית כי העתקת המכון לצפון תמוטט אותו.

לשכת ראש הממשלה לא נואשה, והמשיכה לקדם את העתקת המכון. בינואר הקים נתניהו צוות שתכליתו לקדם את ההעתקה. בראש הצוות עמדה עד לאחרונה שירי ברנד, ממלאת מקום ראש מינהל התכנון, והיא הוחלפה לפני חודש על ידי דלית זילבר, שנבחרה לתפקיד ראש מינהל התכנון. בצוות חברים גם שמחון, מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו, מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון, וסגן ראש אגף התקציבים במשרד האוצר אודי אדירי.

בצוות לא היו חברים אנשי מדע מתחום החקלאות, אף שהמלצות המולמו"פ קובעות כי נדרשת הקמה של תשתית מדעית ואקדמית כדי לקדם את העתקת המכון לצפון.

עבודת הצוות התעכבה לאחר שחוקרי מכון וולקני עתרו לבג"ץ וטענו כי הצוות מיועד לעקוף את דיוני המולמו"פ ואינו כולל אנשי מדע, אף שדו"ח המולמו"פ שם דגש על הצורך בהתייחסות להיבט זה. בדיון בבג"ץ הביעו השופטים תמיהה על הרכב הצוות, ובעקבות זאת הסכימו נציגי המדינה והעותרים לצרף אליו את פרופ' שמואל וולף, הדקאן היוצא של הפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית.

מקור במשרד ראש הממשלה אישר בשיחה עם TheMarker את מעורבותו של נתניהו בדיון על העתקת המכון. "אמנם משרד החקלאות הוא הממונה על מכון וולקני, אבל זה מהלך גדול עם הרבה השלכות בנוגע לפריפריה וגם בנוגע למחקר החקלאי. לכן, בהתייעצות של ראש הממשלה עם שר החקלאות, הוחלט שנתניהו יהיה זה שיקים את הצוות". המקור הוסיף כי "לפני שבוע נתניהו חתם על הצו שמאשר את החלפת ברנד בזילבר, וככל הנראה אחרי החגים הוועדה תתחיל לפעול במרץ".

ראש המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחוןצילום: תומר אפלבאום

יורוקום: הניסיון לקשור בין הדברים מופרך

פעילותו של נתניהו לקידום העתקת מכון וולקני נראית עתה בעייתית לנוכח קשריו ההדוקים עם אלוביץ'. בדו"ח מיוחד שפירסם מבקר המדינה, השופט יוסף שפירא, ביולי האחרון, נקבע כי נתניהו לא דיווח למבקר על קשרי הידידות ארוכי השנים שלו עם אלוביץ', בעל השליטה בבזק, אף שהיה אמור לעשות זאת עם מינויו לתפקיד שר התקשורת ב–2015 (תפקיד שעליו ויתר נתניהו מאז).

בעקבות תחקיר "הארץ" שפורסם באוקטובר 2015, הורה לנתניהו היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שלא לעסוק בסוגיות הקשורות לבזק, בגלל חברותו עם אלוביץ'. ההוראה ניתנה לאחר שנתניהו מסר ליועץ המשפטי שהוא ואלוביץ' חברים במשך 20 שנה.

יורוקום נדל"ן מוחזקת על ידי יורוקום הציבורית, ולכן עצם העובדה שיש לאלוביץ' אחזקות בתחום הנדל"ן היא עובדה ידועה, וכך גם רכישת הקרקע בבית דגן. השווי המוערך של חטיבת הקרקע בבית דגן ידוע אף הוא משום שהקרקע שועבדה על ידי אלוביץ' לצורך קבלת מימון מהבנקים, ככל הנראה על רקע חקירה בעניין בזק — שהוא אחד החשודים העיקריים בה.

אם ידע נתניהו על אחזקותיו של אלוביץ' והאינטרס הכלכלי שעשוי להיות לחברה שבבעלותו כתוצאה מהעתקת המכון לצפון ולא הצהיר על קשרי החברות בין השניים במסגרת פעילותו לקידום המכון, יש בכך פוטנציאל לניגוד עניינים לכאורה, אשר בנסיבות מסוימות עלול אף להגיע עד כדי עבירה פלילית של הפרת אמונים.

שר החקלאות, אורי אריאלצילום: אייל טואג

מטעם נתניהו נמסר: "הניסיון האבסורדי לקשור בין עבודת צוות מקצועי לבין אלוביץ' מופרך וחסר כל שחר, וכל מטרתו היא להכפיש את ראש הממשלה בעוד האשמת שווא. איננו יודעים דבר על נכסיו של אלוביץ', וגם כיום איננו יודעים אם זה נכון, ואין לכך קשר להחלטות המקצועיות.

"המועצה הלאומית למחקר ופיתוח היא גוף המייעץ לממשלה אך אינה הגוף המייעץ היחיד בנושא העברת מכון וולקני צפונה. כדי לבחון את הנושא לעומק הוקם צוות רחב, שיכלול שיקולים של מדיניות לאומית כלכלית, לרבות פיתוח וקידום הפריפריה, פיזור אוכלוסין וכן שאלות של מדיניות ציבורית וחברתית. עד מתי תמשיכו בניסיון האובססיבי שלכם להדביק שמועות שווא לראש הממשלה נתניהו?"

מיורוקום נדל"ן נמסר בתגובה: "הניסיון לקשור בין הדברים מופרך לחלוטין. מדובר בקרקע חקלאית שבה היתה יורוקום רק אחת מארבע שותפות. יורוקום מכרה את חלקה בקרקע מזה זמן. הניסיונות למכור את הקרקע נמשכו על פני תקופה ארוכה, כאשר אחת המתעניינות המרכזיות היתה דן תחבורה. כל ניסיונות המכירה נעשו בתקופה שבה דובר על העברת מכון וולקני, כך שכל ניסיון לתאר מציאות אחרת הוא מלאכותי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker