לקראת הדיון על מינוי שפיגלר: ועדת גילאור ביקשה ממבקר המדינה מידע מדו"ח פארק אריאל שרון

היום ייערך הדיון על מינויו של שפיגלר, לשעבר מנכ"ל קק"ל, למנכ"ל המוסד לביטוח לאומי ■ היועמ"ש: "יש ממצאים המלמדים על התנהלות שנכון שתישקל על ידי הגורמים המקצועיים שבוחנים את כשירותו של שפיגלר לכהונה ציבורית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, העביר בשבוע שעבר לוועדת גילאור (הוועדה לבדיקת מינויים בשירות הציבורי) פרטים על דו"ח המבקר בעניין פארק אריאל שרון במסגרת דו"ח על קק"ל — וזאת לקראת הדיון שייערך היום למינויו של מאיר שפיגלר לתפקיד מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי. שפיגלר כיהן כמנכ"ל קק"ל עד סוף 2016.

קק"ל התחייבה להעביר סכומים גדולים לפיתוח פארק אריאל שרון, בתמורה לאפשרות שימוש במשרדים בשטחו של הפארק. בתחילת ינואר, לפני שהמבקר פירסם דו"ח חמור וחריף על קק"ל, הוא העביר מידע ליועץ המשפטי לממשלה בנושא מעורבותו לכאורה של שפיגלר, המנכ"ל היוצא של קק"ל, בקידום העברת תקציבים לחברת פארק אריאל שרון. מבקר המדינה נוהג לפנות אל היועץ כשהוא מניח שנדרשת חקירה עמוקה יותר בנושא מסוים, שאינה בסמכותו.

משרד מבקר המדינה שיגר בשבוע שעבר מכתב ליו"ר הוועדה, השופטת (בדימוס) בלהה גילאור. במכתב צוין כי "כי בימים אלה מסיים משרד מבקר המדינה גיבוש טיוטת הדו"ח בעניין הקצבות קק"ל לפארק אריאל שרון. במהלך אוקטובר צפוי משרד מבקר המדינה להעביר לתגובתו של שפיגלר קטעים מטיוטת דו"ח הביקורת, שבהם יש התייחסות לפעילותו של שפיגלר כמנכ"ל קק"ל בתקופה הנבדקת. לאחר קבלת תגובות כלל המבוקרים לממצאי טיוטת הדו"ח ובחינתן, יגבש המבקר את דו"ח הביקורת הסופי שיפורסם לציבור".

שפיגלר הוצע לתפקיד מנכ"ל הביטוח הלאומי על ידי שר הרווחה, חיים כץ, והומלץ למשרה על ידי ועדת האיתור לתפקיד.

מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: אוליבייה פיטוסי

"אין הצדקה לחקירה"

שפיגלר היה אמור להתמנות לתפקיד בינואר, אך מינויו עוכב בשל הנחייתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בפברואר. מנדלבליט נקט בצעד זה בשל ממצאי דו"ח מבקר המדינה על קק"ל בתקופת כהונתו של שפיגלר כמנכ"ל הקרן.

לפני כחודש הודיע היועץ המשפטי כי "בעקבות מידע שהתקבל אודות התנהלותו, כביכול, של שפיגלר, בדקה משטרת ישראל את הטענות. בתוך כך הודיע היועץ המשפטי לממשלה ליו"ר הוועדה לבדיקת מינויים לפי חוק החברות הממשלתיות, השופטת גילאור, כי עד לסיום הבדיקה ובחינת ממצאיה על ידי פרקליטות המדינה — אין מקום לדון בכשירותו של שפיגלר לתפקיד מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי.

"עם סיום בדיקת הטענות נבחנו הממצאים על ידי פרקליטות המדינה, ונמצא כי אין תשתית ראייתית המצדיקה פתיחה בחקירה פלילית נגד שפיגלר. בתוך כך, התברר כי יש ממצאים המלמדים על התנהלות שנכון כי תישקל על ידי הגורמים המקצועיים הבוחנים את כשירותו של שפיגלר לכהונה ציבורית.

"לאור זאת, הודיע המשנה ליועמ"ש (כלכלי), מאיר לוין, ליו"ר הוועדה, כי אין מניעה שהוועדה תבחן את כשירותו של שפיגלר לתפקיד המוצע ואת מידת התאמתו, וזאת לאור המידע הקיים, ובשים לב לדו"ח מבקר המדינה".

מתחילת 2017 אין למוסד לביטוח לאומי מנכ"ל קבוע. כממלא מקום מכהן רמי גראור, מקורבו של השר כץ, שהגיע לביטוח הלאומי מחברת התעשייה האווירית, בתחילה כדי לשמש סמנכ"ל משאבי אנוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker