מובילאיי ותמר פטרוליום כיווצו את הגירעון

הגירעון שינה מגמה בחודש אוגוסט וירד ל-2.3% - בזכות הכנסות חד פעמיות מעסקת מובילאיי והנפקת תמר פטרוליום, כמו גם ההצלחה של מבצעים להגברת גביית המיסים ■ הוצאות מערכת הביטחון זינקו ב-5.9% לפחות, ואלו של המשרדים האזרחיים ב-8.4%

חגי עמית
חגי עמית
מסיבת עיתונאים של נתניהו וראשי מובילאיי
מסיבת עיתונאים של נתניהו וראשי מובילאיי לאחר חתימת העסקהצילום: אוליבייה פיטוסי
חגי עמית
חגי עמית

נתוני ביצוע התקציב והכנסות המדינה ממסים לאוגוסט 2017 מעידים על ירידה בגירעון המצטבר ל-2.3% מהתמ"ג. זאת, לאחר שהחודש הקודם הסתכם הגירעון ב-2.6% מהתמ"ג. מדובר על ירידה ראשונה בתוואי הגירעון מאז תחילת השנה, לאחר ש-2016 הסתיימה עם גירעון של 2.1%. כך עולה מנתונים שפורסמו היום על ידי אגף החשב הכללי.

הסיבות לירידה זו בגירעון הן כניסת הכספים שהניב המיסוי מעסקת מובילאיי בהיקף של כ-2.7 מיליארד שקל, והמיסוי מהנפקת תמר פטרוליום שהניב עוד 700 מליון שקל. עם זאת, חשוב לשים לב שבניכוי ההכנסות החד פעמיות הללו ניתן לומר שהגירעון האפקטיבי נכון להיום הוא 2.6%.

גורם נוסף לירידה בגירעון הוא גידול של 7.2% בגביית המסים בחודשים ינואר-אוגוסט. סדרה של מהלכים שביצעה רשות המסים לגבייה מחברות המחזיקות את רווחיהן במקום לחלקם כדיווידנדים ומחברות ארנק - הניבו עודפי גבייה של כ-2 מיליארד שקל מתחילת השנה. בסך הכל עודפי הגבייה מסתכמים ב-3.7 מיליארד שקל מעבר לתחזיות רשות המסים בתחילת השנה. בדומה למובילאיי ותמר פטרוליום, חלק מעודפי הגבייה הללו אינם  הכנסות שניתן לבנות על כך שיישנו בשנה הבאה.

עם זאת, ניתן לבנות על גידול בהוצאות הממשלה. מתחילת השנה עלו ההוצאות של משרדי הממשלה ב-9.6% לעומת התקופה המקבילה, והוצאות המשרדים האזרחיים זינקו ב-8.4%. הוצאות מערכת הביטחון (בניכוי שינויים שחלו בהתפלגות הביצוע ב-2017) עלו בכ-5.9%. כך, גם אם האוצר יצליח לגמול את מערכת הביטחון מהרגלה להוציא סכומים גדולים במפתיע בסוף השנה - הסכם כחלון-יעלון מתבטא בעלייה של כמעט 6% בתקציב הביטחון השנה.

באוצר כבר נמצא השבוע מי שהעריך שהשנה תסתיים בגירעון של 2.2%. עם זאת, העובדה שהעלייה בהכנסות היא ברובה תוצאה של גורמים חד פעמיים והעלייה בהוצאות היא תוצאה של מהלכים קבועים לטווח הארוך, עשויה להפוך את השנים הבאות למאתגרות יותר מבחינה תקציבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ