בית הדין לעבודה הורה להקפיא את הפיטורים בחיפה כימיקלים

זאת, עד לדיון בנושא שייערך ביום שלישי ■ עובדי חיפה כימיקלים צפון טענו כי תהליך הפיטורים מנוגד להסכם העבודה הקיבוצי, וקבעו: "יש פתרון, לא צריך לסגור מפעל מצליח" ■ חיפה כימיקלים: הפתרון בידי עיריית חיפה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי חיפה כימיקלים מפגינים מול המפעל בחיפה, היום בצהריים
אורה קורן

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קבע היום (א') כי יש להקפיא את תהליך פיטורי עובדי חיפה כימיקלים צפון עד לדיון בנושא שייערך בעוד יומיים. השופט אלכס קוגן קבע כי "עד למועד הדיון תימנע חיפה כימיקלים מלנקוט פעולה כלשהי המקדמת הליכי פיטורים למי מעובדיה".

בכך נענה בית הדין לפניית ארגון כוח לעובדים המייצג את עובדי המפעל הצפוני, שטען כי הפיטורים אינם חוקיים כיוון שלא תואמו איתו כנדרש בהסכם בין העובדים להנהלה. עד עריכת הדיון נדרשים העובדים להעביר להנהלת החברה ולממשלה את טענותיהם, כאשר החברה והממשלה נדרשים להעביר את עמדתם עד מחר (ב').

כמאה עובדי חיפה כימיקלים צפון הגיעו הבוקר לשערי המפעל במטרה למנוע כניסת עובדים לצורך ביצוע שימועים שלפני פיטורים. זאת לאחר שבסוף השבוע הוציאה הנהלת החברה זימונים לעובדי המפעל. העובדים גם מונעים את כניסתם של עובדי קבלן שהביאה ההנהלה לביצוע פעילות ריקון המכל, שעל פי החלטת בית המשפט העליון יש להשלים עד אמצע ספטמבר. כרגע נותרו במפעל כמויות זעירות בלבד של אמוניה.

"יש חלופה להפעלת המפעל, אין צורך לסגור אותו", אמרו העובדים, והוסיפו: "ההנהלה ששסירבה למצוא פתרונות למשבר האמוניה במשך ארבע שנים, נחושה בדעתה לפגוע בעובדי הצפון". היום בצהריים מתוכננת גם הפגנה של כלל העובדים.

הוועד דיווח כי שליחים על אופנועים הדביקו מכתבים על דלתות העובדים והזמינו עובדים אחרים בהודעה בקבוצת ווטסאפ שפתחה החברה - כדי לקבל את המכתב בהנהלת החברה. מחיפה כימיקלים נמסר שהעובדים סרבו לקבל את הזימונים בכל דרך חוקית אחרת שנוסתה, וכי זו היתה החלופה החוקית האחרונה שנותרה לה.

כרגע צריכה הממשלה להגיב לסדרה ארוכה של נושאים שהעלתה עיריית חיפה במטרה לברר איזו חלופת יבוא אמוניה בטוחה יותר. הממשלה מעוניינת בחלופה שהיא גם הזולה ביותר לחיפה כימיקלים - אונייה קטנה שתזרים אמוניה למכליות בחוף או ישירות למפעל. לטענת נציגי ממשלה זו היא החלופה הבטוחה ביותר. אלא שעיריית חיפה מעוניינת בחלופת יבוא במכלים קטנים (איזוטנקים) בטענה שזו בטוחה יותר.

שר הכלכלה, אלי כהן, ביקש מהצדדים להגיע להסכמה על החלופה הבטוחה ביותר ולקדמה. בד בבד פועלים בחברה ובממשלה לקידום הבאת איזוטנקים למפעל הדרומי של החברה, לצורך חידוש פעילותו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker