דו"ח עומק על עמותת מלר"ז: חשש לחלוקת רווחים אסורה, פעילות מסחרית וניגודי עניינים

רואה חשבון חיצוני הגיש לרשם העמותות דו"ח נוקב על עמותת מלר"ז וקבע כי פעילותה כוללת ליקויים חמורים ■ העמותה פועלת כיום מביתו של המנכ"ל, ללא אישור ניהול תקין ■ התנהלותה הבעייתית של מלר"ז נחשפה בסדרת תחקירים ב-TheMarker

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמותת מלר"ז
הכניסה לבניין שבו נמצא משרד מלר"ז עד 2016צילום: דניאל בר און

עמותת מלר"ז - המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אויר בישראל - הוקמה בשנות החמישים של המאה הקודמת. התנהלותה הבעייתית, שנחשפה בסדרת תחקירים ב-TheMarker, הובילה לדו"ח עומק חריף שהוגש בחודש שעבר לרשם העמותות.

הבודק - משרד רואי חשבון סוסובר כנעני - קובע בדו"ח כי פעילות העמותה כוללת ליקויים חמורים וכי עליה להגיש תוכנית תיקונים שתיבדק על ידי גורם חיצוני על חשבונה. אם לא תגיש תוכנית כזאת, יישלל ממנה אישור הניהול התקין. כרגע פועלת העמותה ללא אישור, לאחר שלא הגישה את דו"חותיה הכספיים לבדיקת הרשם.

סדרת התחקירים שפורסמה בשנים האחרונות העלתה כי מלר"ז פעלה עד 2016 מתוך דירה ששייכת למדינה במרכז תל אביב ושהיא סירבה להתפנות ממנה או לשלם תמורתה שכר דירה. על פי הדו"ח, ב-2016 עברה פעילות העמותה לביתו של המנכ"ל חיליק רוזנבלום והדירה פונתה.

מהתחקיר עלה עוד כי העמותה מרוויחה מאות אלפי שקלים מאיומי תביעה נגד עסקים שונים - לרוב מוסכים. העמותה נהגה לאיים כי תתבע סכומי כסף של עשרות ומאות מיליוני שקלים. כשהמאוימים הסכימו להתפשר, שלשלה מלר"ז את סכום הפשרה לכיסה - מתוכו 85% לעורך הדין שפעל עם העמותה.

לעמותה אמנם עמדה הזכות להודיע על תביעות אזרחיות מכיוון שנכללה ברשימת ארגונים שומרי סביבה שפעלו לצד המשרד להגנת הסביבה. עם זאת, מדו"ח העומק עולה כי מלר"ז נהגה לאיים בתביעה, אך מעולם לא טרחה לתקן את הליקויים הסביבתיים שעליהם הצביעה - מה שמעורר חשד כי מדובר באיומי שווא שבאמצעותם התמלאה קופת העמותה. על פי דו"ח שפורסם ב-2013, התביעות המשפטיות היוו כ-43% מהכנסות העמותה - לאחר העברת 85% מהסכו לעורך הדין. הדו"ח אף קבע כי מדובר בשכר טרחה בלתי סביר.

המשיבים לדו"ח טענו כי אינם נוהגים כך יותר וכי בשנים 2016-2012 הגישו רק שלוש תביעות. עם זאת, מהדו"ח עולה כי העמותה אינה מדווחת על פשרות שנעשו לאחר איום לתביעה, ולכן לא ברור כמה אירועים כאלה התקיימו באמת בשנים הללו. בדצמבר 2015 מחק המשרד להגנת הסביבה את מלר"ז מרשימת הארגונים שרשאים לפעול בשמו ולכן העמותה אינה רשאית עוד לאיים בתביעות מסוג זה.

מחצית מהפעילות של העמותה כיום, כך עולה מבדיקת ביקורת, היא עסקית. מלר"ז מציעה בדיקות קרינה ובדיקות למפגעי רעש וריח. כיום היא גובה תשלום על הפעילות הזאת, שבעבר ניתנה בחינם. הנחיות רשם העמותות אוסרות על כך שפעילות עסקית תהיה עיקר פעילות של עמותה.

כפי שנחשף בתחקירי TheMarker, מנכ"ל מלר"ז עושה שימוש תמוה בכרטיס האשראי של החברה. הביקורת קובעת כי השימוש בכרטיס האשראי בחברה "מעלה חשש לחלוקת רווחים אסורה". בין היתר התבקשה העמותה להסביר תשלום של 103 אלף שקל עבור נסיעה של שלושה מעובדיה לכנס בברלין. ההוצאות שולמו מכרטיס האשראי שנמצא ברשותו של מנכ"ל העמותה. "לא ברור מדוע סייעה הנסיעה לברלין לקידום מטרות העמותה", נכתב בדו"ח. "עולה חשש לשימוש לא כדין בכספי העמותה".

עוד נקבע בדו"ח הביקורת כי המנכ"ל נבחר שלא כדין. ב-2013 היה חיליק רוזנבלום היו"ר ונבחר לכהן כמנכ"ל בתשלום למשך שנה אחת - תפקיד שעד אותה עת לא קיבל תשלום. גם לאחר שהשנה חלפה, רוזנבלום נותר המנכ"ל, מבלי שאיש בודק את המינוי שוב - בין אם מאשר ובין אם פוסל. רוב חברי הוועד המנהל של העמותה הם עובדיה, מה שמעלה חשש לניגוד עניינים. עוד נקבע דו"חות העמותה אינם עומדים בכללים החשבונאיים הנדרשים ממנה.

ממצאי הדו"ח שסיפק משרד רואי החשבון כללו "צעת הסכמי פשרה משפטיים ללא בחינה האם המחדל הוסר, תשלומי שכר טרחה לעורכי דין בהיקפים בלתי סבירים, שימוש בכרטיס אשראי ללא פיקוח, נסיעות לחו"ל שלא ברור כיצד מתיישבות עם מטרות העמותה, חשש לחלוקת רווחים אסורה וניהול העמותה על ידי מנכ"ל ללא פיקוח אפקטיבי, תוך חשש לבחירתו בניגוד עניינים".

"לנוכח הממצאים שעלו בביקורת, הרינו להמליץ לרשם העמותות לחתום עם העמותה על תוכנית לתיקון הליקויים  תחת מעקב של רואה חשבון חיצוני מטעם הרשם ועל חשבון העמותה", סיכם דו"ח העומק.

מנכ"ל מלר"ז חיליק רוזנבלום מסר בתגובה:  "מכל הדו"ח נמצאו 14 נקודות שוליות לתיקון. כמעט בכולן הרשם טוען כי 'יש חשש' בלבד. העברנו את התוכנית כמבוקש בתוך 48 שעות, כי ה'ליקויים' הם עניינים פרוצדורליים שניתן להסדירם מיידית. הבטיחו לתת לנו את האישור לניהול תקין מיידית עם החתימה, כמו שיש לנו תמיד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker