משרד הביטחון חיפש את "אבי כל הפתרונות"

מותר גם לשאול אם אחר הטראומה של מבצע צוק איתן, לא דילגו במשרד הביטחון על אפשרויות זולות יותר

חגי עמית
חגי עמית
בניית המכשול התת קרקע מול רצועת עזה
בניית המכשול התת קרקע מול רצועת עזהצילום: אליהו הרשקוביץ
חגי עמית
חגי עמית

הקשיים של הלוחמה באיום המנהרות מתחלקים לשניים: איתור מנהרות קיימות וזיהוי חפירת מנהרות חדשות. כיום כבר ניתן לזהות חפירות חדשות באמצעות חיישנים המזהים את הרעשים והתנודות הנגרמים מחפירה. המכשול הנבנה כיום בגבול עזה אמור לפתור את שני הקשיים הללו — לפגוע במנהרות הקיימות ולזהות חפירה של מנהרות חדשות.

בעבר נוסו פתרונות אחרים וזולים יותר. לפני כ–14 שנה פירסם משרד הביטחון מעין מכרז לפתרון טכנולוגי לאיום המנהרות מהרצועה. חברת הדס, שזכתה במכרז, עבדה על פיתוח פתרון שהתבסס על חיישנים שינתחו פעילות תת־קרקעית באמצעות אלגוריתם מיוחד; לפני יותר מעשור הציעו שני גיאולוגים — הפרופסורים חיים גבירצמן ויוסף חצור — כריית תעלת מים ייחודית בתוואי הגבול עם עזה, שתוביל להתמוטטות המנהרות שנחצבו וייחצבו תחתיה.

בעולם שבו כבר קיימים חיישנים שיודעים לזהות תנודות תת־קרקעיות ממרחק של קילומטרים, הקמת מכשול בטון פיזי בעומק הקרקע — השיטה שבה בחר לבסוף משרד הביטחון — היא כנראה הפתרון הקיצוני והיקר ביותר. נותר רק לקוות שפתרון זה יביא לחסימה הרמטית של הגבול, אך מותר גם לשאול אם בחיפוש אחרי "אבי כל הפתרונות" לאחר הטראומה של מבצע צוק איתן, לא דילגו במשרד הביטחון על אפשרויות זולות יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ