יסמין גואטה
יסמין גואטה

בשבוע שעבר חלה התפתחות דרמטית בחקירת פרשת בזק שמנהלת רשות ניירות ערך. ביום רביעי נעצר מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, מקורבו של נתניהו שמצטרף למקורב אחר של ראש הממשלה - אלוביץ', החשוד המרכזי בפרשה.

ראש הממשלה נתניהו השתדל להרחיק את עצמו מאלוביץ' בפוסט שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו: "עוד פייק ניוז, עוד ניסיון סרק לייצר פרשייה יש מאין נגד ראש הממשלה. רה"מ לא הסתיר שום דבר. יחסיו עם מילצ׳ן היו ידועים לכל. ביחס לאלוביץ' היו לו יחסי ידידות ולא מעבר לזה, אך כשהדבר הועלה על ידי היועמ"ש, רה"מ פעל על פי ההנחיות וההוראות שניתנו לו. כל ההחלטות שהתקבלו על ידו ביחס לשוק התקשורת, גם לפני כן, היו אך ורק בהתאם להמלצות של גורמים מקצועיים, כשטובת הציבור בלבד עומדת לנגד עיניו", כתב.

את יחסיו עם אלוביץ הגדיר נתניהו כ"יחסי ידידות ולא מעבר לזה". ואולם בתשובה שהגיש לבית המשפט בנובמבר הוא טען אחרת. נתניהו הגיש את התשובה לעתירה שהגיש עו"ד שחר בן מאיר, שביקש לקבל ממשרד ראש הממשלה פירוט בנוגע לפגישות שערך נתניהו עם אלוביץ'. בן מאיר טען כי חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה קובעת פוזיטיבית כי פגישה בין נתניהו לאלוביץ' מהווה ניגוד עניינים אסור, ונתניהו בתפקידו כשר התקשורת נדרש להימנע ממנה.

בתגובה, שפורסמה לראשונה באתר העין השביעית, התייחס נתניהו למערכת היחסים שלו עם אלוביץ', ושם היא הוגדרה כ"חברות ארוכת שנים". בתשובה נכתב כי "אין מקום בחוות הדעת בו נדרש נתניהו להימנע מפגישותיו התקופתיות עם אלוביץ', המתקיימות לאור חברות ארוכת שנים השוררת בין השניים ובנות זוגם. אדרבה! ההימנעות היא אך ורק מהפעלת הסמכויות השלטוניות במקרים בהם עולה חשש לניגוד".

נתניהו טען גם כי על אף שאין פסול בדבר, הוא הביע את נכונותו להימנע מפעולות העלולות להעלות ולו חשש בלבד לניגוד עניינים. "חוות הדעת אינה באה אלא לתרגם עלי דף באופן נהיר ומרוכז את הפירוש המעשי של נכונות זו, ולהתוות את התחומים והנושאים שמהם על נתניהו להימנע כדי לחסוך ולו חשש לקבלת החלטה שלא משיקולים מקצועיים ואובייקטיביים", נכתב בתגובה. אגב, עורך הדין שהגיש בשם נתניהו את התשובה הוא דוד שמרון, שגם הוא נעצר בשבוע שעבר בנוגע למעורבותו בפרשת הצוללות (פרשה 3000).

ביוני 2016 נתן היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, את חוות דעתו בדבר מניעת ניגוד עניינים בכל הנוגע לאלוביץ'. על פי חוות הדעת, שגובשה בעקבות תחקיר עיתונאי "הארץ" גידי וייץ, בשל קשרי החברות בין השניים על ראש הממשלה, המכהן גם כשר התקשורת, להימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות בבעלותו של אלוביץ'. משמעות ההחלטה היא שנתניהו לא יוכל לטפל בשורת חברות משמעותיות מאוד בשוק התקשורת הישראלי, בהן בזק, yes, פלאפון, וואלה וחברת ציוד התקשורת יורוקום. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker