כשאבי גבאי רץ מרתון בחוף הים - וקרא לי "קומוניסט" - חדשות - דה מרקר TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כשאבי גבאי רץ מרתון בחוף הים - וקרא לי "קומוניסט"

גבאי ובכירי בזק גינו כ"קומוניזם" את הקריאות נגד המונופול שממנו נהנו, אבל תחרות, הורדת מחירים ועוד מאפיינים של הקפיטליזם — כל זה לא התאים להם ■ מה התאים להם? שכר של מיליוני שקלים על ניהול מונופול שרווחיו כמעט מובטחים

195תגובות
אבי גבאי וסטלה הנדלר
ינאי יחיאל תומר אפלבאום

הנה פיסת מידע שלא כולם יודעים על אבי גבאי: הוא רץ מרתון. זאת אינה מטאפורה על נחישות או דבקות במטרה, אלא עובדת טריוויה מעולם הספורט. גבאי, יו"ר מפלגת העבודה החדש, מתאמן בריצה למרחקים ארוכים. הוא אף השלים עד כה, לדבריו, שמונה מרוצי מרתון.

אני לא רץ מרתון. אני הולך, לעתים, על שפת הים. שם נתקלתי כמה פעמים בגבאי בעת אימוניו, והוא זיהה אותי מעבודתי כעיתונאי. והנה, לפחות פעם אחת, כשגבאי חלף על פני, הוא שיגר לעברי את הברכה: "קומוניסט!"

למה גבאי התכוון? ומה הקריאה הזאת אומרת על תפישת העולם הכלכלית־חברתית של המנהיג המפתיע החדש של השמאל־מרכז הישראלי? כשגבאי בחר לקשר אותי לקרל מרקס, ולדימיר לנין וליאון טרוצקי (אני מעריך שהוא לא חשב על צ'ה גווארה; אין שום דמיון), הוא כיהן כמנכ"ל בזק.

לימים למדתי שהוא גם לא היחיד מבכירי קבוצת אלוביץ'־בזק שהצמיד לי ול-TheMarker את הכינוי "קומוניסטים" — גם מנהלים אחרים בקבוצה אימצו את הטרמינולוגיה הזאת. הקוריוז הזה מעניין דווקא עכשיו משתי סיבות: עלייתו של גבאי לצמרת הפוליטית מצד אחד, והחקירות של בכירי בזק מצד שני.

מי כאן הקומוניסטים?

ראשית, מי כאן "הקומוניסטים"? מודל הקומוניזם מבוסס על כלכלה ריכוזית שמנוהלת על ידי המדינה ובבעלותה — ההפך מכלכלת שוק, שבה החברות אינן נשלטות על ידי המדינה, ומתקיימת ביניהן תחרות חופשית עזה. בקיצור, קפיטליזם. ומהי בזק? בעבר הרחוק היא היתה זרוע מונופוליסטית של משרד התקשורת, לאחר מכן חברה ממשלתית, וכיום — לאחר שהופרטה, החברה נותרה מונופול בחסות תקנות ממשלתיות, למשל בתחום התקשורת הקווית (קו הטלפון שיש לכולנו בבית). זה סוג של קומוניזם, שליטה מרכזית בשוק בחסות ממשלתית.

בשנים האחרונות המדינה אמנם שאפה להעביר את בזק מהזירה הקומוניסטית־מונופוליסטית לזירה הקפיטליסטית, וליצור תחרות בכל ענפי התקשורת, שתביא להוזלת השירותים החיוניים שהיא מספקת. אלא שלפי החשדות שנחשפו בשבוע שעבר בקשר לבעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', מנכ"לית בזק סטלה הנדלר ומנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, שנמצאים במעצר בית — בבזק ביקשו לעצור או לעכב את התהליך הזה. הרפורמה שנועדה להכניס תחרות לשוק הטלפון הקווי הוקפאה כאשר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מינה עצמו לשר התקשורת, ואת פילבר למנכ"ל המשרד. לפי המסמכים והחשדות בפרשה, פילבר המשיך לסייע לבזק להיות מונופול גם בדרכים אחרות.

במלים אחרות, בעל השליטה בבזק ומנהלי החברה רצו להישאר "אדומים". קומוניסטים. קפיטליזם, תחרות, הורדת מחירים ולחץ על הרווחיות — כל זה לא התאים להם. כל כך לא התאים להם, שהם היו מוכנים, על פי החשד, לפנות לדרכים שכעת נחשדות פליליות כדי להישאר קומוניסטים.

לעומתם, הכתבות והניתוחים ב–TheMarker, "הקומוניסטי" על פי בכירי בזק, כמו גם בעיתונים כלכליים וכלי תקשורת אחרים, מתחו ביקורת נוקבת על המאמצים האלה. בחקירות, המעצרים והדרמה של השבוע האחרון סביב בזק לא באמת נחשפו דברים שהתקשורת לא ידעה או לא דיווחה עליהם. השאלות והתהיות על המחיר ששילמה בזק לאלוביץ' על חלקו בחברת yes, נכתבו לא פעם ולא פעמיים. התהיות סביב החלטתו של משרד התקשורת להקפיא את הרפורמה בתקשורת הקווית כיכבו בכותרות רבות. הדו"חות הכספיים של החברות, סכומי העסקות והשאלות שצפו — כולם פורסמו.

בכירי בזק רצו להישאר מונופול בחסות ממשלתית. TheMarker והתקשורת דחפו את המערכת ואת הממשלה להמשיך את המעבר לכלכלת שוק תחרותית, ולפרק מונופולים ופירמידות עסקיות שצוברות כוח גדול מדי בשוק — ועושקות את הצרכנים, את המשקיעים ואת החוסכים לפנסיה. מי כאן הקומוניסטים?

קרל מרקס, מחבר "המניפסט
הקומוניסטי"
אי־פי

"זה לא הנייר — אלא מה שכתוב עליו"

שנית, איך זה קשור לגבאי? המנהיג החדש של מפלגת העבודה אמנם פרש מבזק כשזו עברה לשליטת אלוביץ', אבל בתפקידו כמנכ"ל בזק במשך שש שנים, וקודם לכן כמנכ"ל בזק בינלאומי, הוא עבד אצל בעלי שליטה כמו חיים סבן וזהבית כהן — וגם הקדיש חלק משמעותי מזמנו לשימור מעמדה המונופוליסטי של בזק. גם הוא חיפש כל דרך לגביית מחירים גבוהים מהציבור, מה שמתאפשר בענפים שאין בהם תחרות כלל או תחרות מועטה.

אין ספק, גבאי הוא מומחה בכל הקשור לתחרות, מונופולים, קרטלים, מונופולים ממשלתיים, כוח שוק עודף והפעלת מנופים עסקיים ואישיים. כאיש משרד האוצר, לפני שעבר לבזק, הוא למד להכיר את הצד הממשלתי של שלטון כלכלי מרכזי. כשכיהן כמנכ"ל בזק בינלאומי, זרוע השיחות הבינלאומיות של בזק, גבאי היה בין אלה שהעדיפו לראות את שר התקשורת דאז משהה את פתיחת השוק מעבר לשלוש הזכייניות המורשות — שלאחר תקופה לא ארוכה של תחרות מצאו דרך לשתף פעולה ולשמור על רמת המחירים שנוחה להן. באותה תקופה, גבאי גם למד כיצד אנשי עסקים אחרים משתמשים במנופי כוח שלאו דווקא מבוססים על קשרים ממשלתיים, אבל יעילים לא פחות — למשל הכוח של עיתון כלכלי.

בחודש שעבר סיפר גבאי בהרצאה על המקרה הבא: בשוק התקיים מכרז על מתן שירותי השיחות הבינלאומיות לחברת הספנות צים, שהיתה עד אז לקוח של חברת השיחות המתחרה 012, שהיתה בשליטת אליעזר פישמן — ובזק זכתה בו. אלא שלאחר זמן קצר קיבלה בזק הודעה שצים חוזרת ל–012, ב"הוראה מלמעלה". בעקבות כך נפוצה שמועה שלפיה מאחר שצים מובילה לישראל את משלוחי הנייר להדפסת העיתונים "ידיעות אחרונות" ו"גלובס", שבהם פישמן היה שותף, לחצו עליה לחזור ל–012.

"לאחר זמן קצר ישבתי עם פישמן, שהיה בעלי הבניין של משרדי בזק בינלאומי", סיפר גבאי בהרצאה. "שאלתי אותו אם הסיפור על משלוחי הנייר נכון. זה מה שהוא ענה לי: 'זה לא הנייר — אלא מה שכתוב עליו'. היה לו את 'גלובס', אז היה לו מנוף כוח על החברות האלה".

שיטות פעולה "קומוניסטיות", מתברר, אינן זרות לגבאי — גם כמשתמש וגם כיעד לשימוש בשיטות אלה כדי להפעיל עליו לחץ. בהמשך, במסע הבחירות לראשות מפלגת העבודה, הוא תמך באופן פומבי בשלי יחימוביץ' בעת שהתמודדה על ראשות ההסתדרות מול אבי ניסנקורן — אותה יחימוביץ' שזכתה לא פעם לכינוי "קומוניסטית". יחימוביץ' גמלה לגבאי כאשר תמכה בו בסיבוב השני והמכריע בבחירות על ראשות המפלגה, מול עמיר פרץ.

האם ייתכן שגבאי הוא בעצם "הקומוניסט" בעלילה הזאת? ואם כך, למה הוא וחבריו בבזק הדביקו את הכינוי "קומוניסטים" לכלי תקשורת שמעודד תחרות, שווקים פתוחים, החלשת מונופולים ופירוק פירמידות? מה קורה כאן — האם הם קראו את ספרי הכלכלה מהסוף להתחלה?

קומוניזם בתפעול, קפיטליזם בחלוקה

אל דאגה, יש לנו פתרון. גבאי לא באמת רואה עצמו "קומוניסט". כמנכ"ל בזק, בדיוק כמו בעלי הון ואנשי עסקים רבים אחרים, החל בטייקונים ומנהליהם ועד אחרון היבואנים הבלעדיים, הוא העדיף לראות את הכלכלה הישראלית בדרך מסוימת ומעוותת — לטובתו ולרעת הציבור.

זאת כלכלה חצי־קומוניסטית, עם תחרות מועטה ושוק מנוון, אבל כזאת שבה המנהלים מקבלים שכר ובונוסים של מיליוני שקלים בשנה — כאילו הם פועלים בשוק חופשי ומפגינים כישורים יוצאי דופן כדי להצליח. גבאי, מנהלי בנקים, מנכ"לים של פירמידות וחברות אחזקה ועוד רבים אחרים תוגמלו בעשרות רבות של מיליוני שקלים כדי לנהל מונופולים או דואופולים בשוק שבוי שבו רווחי החברות מובטחים.

ככה זה בכלכלה חצי־קומוניסטית, שבה המחירים גבוהים והרווחים עצומים. ואם במקרה טייקון נקלע לצרות בגלל כישלון ניהולי, הימורים מופרכים או משבר חיצוני — הוא ירוץ לממשלה כדי לקבל סיוע מכספם של משלמי המסים, תוך הפרחת איומי סרק על "אבטלה" ו"משבר". זוכרים את "רשת הביטחון" שפישמן וטייקונים אחרים דרשו כאשר האג"ח שלהם צנחו בימי המשבר הפיננסי של 2008?

זאת כלכלה שבה בעלי ההון ומעגלי המשרתים שלהם רוצים להיות קומוניסטים שמנהלים ומכתיבים את השווקים מלמעלה, וגם מקבלים סיוע מקופת המדינה במקרה של תאונה, כשמשהו לא הולך — אבל את הכסף, הרווחים והמשכורות הם לוקחים לעצמם כאילו היו קפיטליסטים בכלכלת שוק תחרותית.

זהו מודל מעניין: קומוניזם בתפעול, קפיטליזם בחלוקה. עד לא מזמן, המודל הזה שירת אותם בנאמנות.

אז היכן עומד גבאי כיום, לאחר שנהפך לאיש ציבור — האם הוא קומוניסט, קפיטליסט או שילוב של השניים? להערכתי, כשקרא לי "קומוניסט", גבאי לא חשב על שיטות הפעולה של בזק. כאיש עסקים, גבאי לא ראה עצמו כמי שהשתמש בשיטות שהיו נהוגות בבריה"מ לשעבר, ועדיין נהוגות במה שנותר ממנה.

מה כן? גבאי כנראה התכוון לדיון הציבורי על האי־שוויון והחלוקה של הרווחים המשק, שאותו אנחנו מעודדים, ובעיקר לביקורת שמתחנו על שכר המנהלים המוגזם בחברות ציבוריות ומונופוליסטיות — שממנו הוא נהנה באותן שנים. יהיה מעניין לגלות, אני מקווה שבקרוב, מיהו גבאי הכלכלי האמיתי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם