הנתונים מוכיחים: בוגרי אוניברסיטה מרוויחים יותר מבוגרי מכללה

המחקר, שהוצג היום בכנס של בנק ישראל, בחן את התשואה ללימודים באוניברסיטאות לעומת לימודים במכללות, במונחי שכר ומיומנויות בשוק העבודה ■ מחקר אחר הראה כי מיומנויות העובדים בישראל נמצאות הרחק מאחור בהשוואה לאלה של מקבליהם במדינות המפותחות

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
האוניברסיטה העברית, במארס. טוענים שביטלו את הכנס בגלל קשיים טכניים
האוניברסיטה העבריתצילום: אוליבייה פיטוסי

שכר בוגרי האוניברסיטאות גבוה ב-10% משכר בוגרי המכללות - כך מראה מחקר שהוצג היום (א') בכנס מיומנויות העובדים של חטיבת המחקר של בנק ישראל. המחקר, של לאה אחדות מהמרכז האקדמי רופין ומכון ון-ליר, ונעם זוסמן וענבל מעיין מבנק ישראל, בחן את התשואה ללימודים באוניברסיטאות לעומת מכללות במונחי שכר ומיומנויות בשוק העבודה. עם זאת, הוא מצא גם כי מיומנויות הן גורם חשוב בהסבר השונות בשכר של בוגרי המוסדות להשכלה גבוהה, וכי בהשמטת הציון הפסיכומטרי אין הבדלים בתשואת הבוגרים, במונחי מיומנויות, בין בוגרי אוניברסיטאות למכללות.

מחקר נוסף שהוצג בכנס, של משה חזן מאוניברסיטת תל אביב ושי צור מבנק ישראל, מצא כי בהשוואת ההון האנושי בין ישראל למדינות המפותחות על בסיס מיומנויות העובדים, הפער לרעת ישראל גדול בהרבה מאשר במדידה על סמך שנות ההשכלה. פער זה באיכות ההון האנושי מסביר יותר ממחצית הפער בפיריון העבודה בין ישראל למדינות המפותחות. בנוסף, הוא מעיד כי הבעיה של הישראלים לא נעוצה בכך שהם אינם לומדים מספיק – אלא בכך שהם לא רוכשים מספיק מוימנויות בשנים שבהן הם לומדים.

מחקר נוסף שהוצג בכנס, של אלעד דה-מלאך ונעם זוסמן מבנק ישראל ואנליה שלוסר מאוניברסיטת תל-אביב, לא הביא עמו בשורה טובה ללימודים המקצועיים בישראל. המחקר בדק את השפעת החינוך המקצועי במגזר הערבי לעומת זה העיוני על שיעורי הנשירה מהתיכון, הזכאות לתעודת בגרות, הקבלה ללימודים אקדמיים, התעסוקה והשכר. הוא מצא כי פתיחת האפשרות ללימודים מקצועיים לא שיפרה אף אחד ממשתנים אלו בקרב הבנים. בקרב הבנות, הכשרות ללימודים מקצועיים תרמו לצמצום הנשירה מהתיכון, אך לא להגדלת שיעורי הזכאות לבגרות ולא לשיפור בשיעור התעסוקה או בשכר העתידי שלהן.

פרופ' ברטולד פרידלנדר, נשיא המכללה האקדמית הדסה ירושלים הגיב למחקר ואמר כי: "הכותרת האמיתית והחשובה במחקר שהוצג בבנק ישראל היא העובדה שאין הבדל בתשואה שמרוויחים בוגרי מכללות לעומת אוניברסיטאות בכל הקשור למיומנויות. זוהי הבשורה המעניינת שצריכה לעמוד בראש הכתבה ולא הדבר המובן מאליו שבוגרי אוניברסיטאות שמתחילים מנקודת פתיחה הרבה יותר גבוהה בשל ציון הפסיכומטרי שלהם, מרוויחים יותר. כמו במקרים רבים, ההשוואה בין אוניברסיטאות למכללות מוטה ומטעה. יש לבדוק את מבחן התוצאה (השתלבות בשוק העבודה, שכר וכיוצא בזה) ביחס לנקודות הפתיחה של הסטודנטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker