הממשלה בת שנתיים - אך לשרים עדיין אין קוד אתי מעודכן

ח"כ מיקי רוזנטל ועורכי הדין אלעד מן ויובל יועז: נפנה לבית המשפט כדי שיחייב את שרת המשפטים לפרסם את הקוד החדש ■ לשכת שקד: "השרה ערכה התייעצויות לצורך גיבוש הכללים, העבודה לא הסתיימה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ממשלת ישראל ה 34צילום: אבי אוחיון / לע"מ
צבי זרחיה

אף שחלפו יותר מ–25 חודשים מיום כינון הממשלה, לא הונהג בה קוד אתי חדש ומעודכן לשרים. עו"ד אלעד מן מעמותת הצלחה, עו"ד יובל יועז וח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) שיגרו באחרונה מכתב לשרת המשפטים איילת שקד, שהודיעה שתפעל לגיבוש קוד אתי חדש.

במכתב איימו השלושה לעתור לבית המשפט כדי "שינחה את הממשלה להביא לסיום את תהליך אישור הקוד האתי החדש והמעודכן לשרי הממשלה, תוך קציבת הזמנים הראויים לכך, ואף התייחסות לתוכנם של הכללים".

השלושה פנו כבר לפני כשנה לשקד בדרישה לגבש קוד חדש, והיא הודיעה להם אז כי היא מקווה לעשות כן עד סוף 2016. במכתבם האחרון כתבו מן, יועז ורוזנטל לשקד כי "2016 חלפה ואנו באמצע 2017. ככל שלא תונח הצעה מטעמך על שולחן הממשלה לאישור כללי אתיקה מחייבים לשרי הממשלה בתוך 30 ימים, לא יהיה מנוס מפנייה לערכאות משפטיות".

עו"ד מורן שניידר רוזנבלום, יועצת שרת המשפטים, השיבה לעו"ד מן כי "שקד ערכה בשנה האחרונה התייעצויות לצורך השלמת גיבוש נוסח הכללים ואולם העבודה טרם הסתיימה. אנו תקווה שנוכל להביא את הכללים לאישור הממשלה בתקופה הקרובה".

איילת שקדצילום: אליהו הרשקוביץ

מלשכת שקד נמסר כי השרה נפגשה בשבוע שעבר בעניין עם פרופ' אסא כשר כנציג ועדת שמגר, שמינה ב–2006 ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, ועסקה בקביעת כללי אתיקה לחברי הממשלה. בלשכת שקד הוסיפו כי השרה בוחנת הטמעת חלק מהערותיו של כשר בקוד החדש. ועדת שמגר קבעה, בין היתר, כי משהוגש כתב אישום נגד חבר ממשלה, עליו להתפטר מתפקידו. ממשלתו של אולמרט החליטה לדחות את ההמלצות והוא התפטר מתפקידו (בלי קשר להמלצות הוועדה).

בארבע הממשלות שכיהנו ב–11 השנים האחרונות נערכו דיונים על עדכון הקוד האתי לשרים ואף הוקמו שלוש ועדות לעניין — אך אף אחת מההמלצות או המסקנות לא אומצו.

ב-2009 הוקמה ועדת שרים לאתיקה בראשות שר המשפטים דאז, יעקב נאמן, שריככה חלק מההמלצות לקוד שהוגשו ב–2008 על ידי ועדת שמגר. כך למשל, ועדת השרים בראשות נאמן הציעה להפקיע ממבקר המדינה את האחריות על ועדת האתיקה לשרי הממשלה, ולהעבירה לוועדה מטעם הממשלה. לפי הצעת נאמן, "הממשלה תמנה ועדת אתיקה בת שלושה חברים, שבראשה יעמוד שופט בדימוס או מי שכשיר לכהן כשופט בבית המשפט העליון. הוועדה תוכל בין היתר לתת היתר אישי לאי־קיום הכללים, אם נראה הדבר מוצדק בנסיבות המקרה ותקין מהבחינה הציבורית".

מבקר המדינה דאז, מיכה לינדנשטראוס, התנגד לכך בחריפות וקבע: "הוועדה למתן היתרים הפועלת כיום בחצרו של מבקר המדינה צריכה להמשיך בפעילותה מאחר שהיא בלתיתלויה לחלוטין, רכשה ניסיון רב, וחבריה ממונים על ידי שופט בדימוס ואנשי ציבור בעלי מוניטין הממונים על ידי מבקר המדינה".

ועדת נאמן קבעה גם כי אין מניעה לשר לקיים פעילות מפלגתית, בעוד ועדת שמגר קבעה כי פעילות מפלגתית מותרת רק אם אינה מפריעה לשר למלא את תפקידו.

כמו כן, בעוד ועדת שמגר הטילה איסור על השרים לבצע שימוש במשאבים ממשלתיים לצורכי בחירות, קבעה ועדת נאמן שאין מניעה לשימוש במשאבים כאלה.

ובעוד ועדת שמגר תבעה כי דובר השר יעסוק רק בפעילות ממשלתית, לפי ועדת נאמן הדובר יוכל לעסוק גם בפעילות אחרת. כך או כך, בסופו של דבר גם המלצותיה של ועדת נאמן לא הועלו להצבעה בממשלה אז. 

ב–2013, עם כינונה של ממשלה חדשה, הנושא הועבר לידיה של שרת המשפטים אז, ציפי לבני, והיא ישבה על המדוכה כשנה ושמונה חודשים. לבני שלחה לממשלה את המלצותיה לקוד אתי חדש לשרים בדצמבר 2014, רק אחרי שפוטרה מתפקידה על ידי ראש הממשלה נתניהו. גם ההמלצות האלה נקברו במגירות ולא הועלו לדיון.

בדצמבר 2015 דחתה מליאת הכנסת בקריאה טרומית הצעת חוק שהגישה לבני לקביעת קוד אתי חדש לשרי הממשלה על בסיס ההצעה שגיבשה שנה קודם לכן. מטרת ההצעה היתה לקדם התנהגות ראויה של חברי הממשלה כנאמני הציבור וכשליחי הציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker