הפליק-פלאק של בנק הפועלים מול פישמן, ולמה אין סיבה לחגוג - כללי - דה מרקר TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
פרשנות

הפליק-פלאק של בנק הפועלים מול פישמן, ולמה אין סיבה לחגוג

דווקא בנק הפועלים, שלא פעל עד עתה כדי ללחוץ על פישמן לשלם את חובותיו, נהפך למיליטנטי מבין נושיו. אחרי שיסיים לקטוף את פירות המוניטין והמחאה הציבורית תגווע נדע אם הוא באמת נסוג מעמדתו המסורתית

51תגובות
אליעזר פישמן
ניר קידר

בנק הפועלים הציג אתמול (ד') בערב תרגיל התעמלות אקרובטי מרשים, משהו בין "בורג אופקי" ל"צוקהרה מסובבת", אבל בשלב זה אנחנו לא יודעים לאיזה כיוון פניו של הבנק יפנו עם סיום הנחיתה.

הנה הסיפור: בשנים האחרונות בנק הפועלים, הנושה הגדול ביותר של אליעזר פישמן, היה עד כה גם הבנק שעשה הכי מעט כדי לגבות את חובותיו ממנו או להביכו. הפועלים תמיד התנגד לפתיחת הליכים משפטיים נגד פישמן. עו"ד פיני רובין, נציג הבנק, נלחם בחירוף נפש כדי להשאיר את פישמן וילדיו בכל תפקידיהם כמנהלים ודירקטורים, גם לאחר שהפסדי העתק וחדלות הפירעון נחשפו ברבים.

בנק הפועלים לא פעל כדי ללחוץ על פישמן לשלם את חובותיו. הוא הסכים להסדר החוב המביש שפישמן שם על השולחן לפני מספר חודשים שבו הציע, בתיווך השופטת בדימוס ורדה אלשיך, לשלם עשרות מיליוני שקלים בלבד תמורת מחיקת כל החובות ופתיחת דף חדש. הפועלים, למרות הכחשותיו, ודאי תמך בעקרונות הסדר החוב האחרון, שכן בלתי סביר להניח שעו"ד יוסי בנקל, המנהל המיוחד מטעם בית המשפט, ניהל מו"מ עם אליעזר פישמן מבלי לתאם עקרונות עם הצד השני. אלה אנשים שלא יושבים עד 02:00 לפנות בוקר סתם כך, בלי לתאם עמדות. לבסוף, רק לפני זמן קצר, היה זה בנק הפועלים שהתנגד לבקשת עו"ד בנקל להכריז על פישמן פושט רגל - והתנגדות זו היא שהובילה להחלטתו של השופט איתן אורנשטיין לדחות את הבקשה.

והנה, למרות ההיסטוריה הזו, נהפך דווקא בנק הפועלים למיליטנטי מבין נושיו של אליעזר פישמן, ואתמול הוא הוציא הודעת סמס לכלי התקשרות שלפיה "אין מקום להסדר חוב עם מר אליעזר פישמן, ועמדת הבנק היא כי יש לקדם הליכי פשיטת רגל ומימוש נכסים".

ציון קינן
מוטי מילרוד

זהו פליק-פלאק מרשים, אבל האם הוא אמיתי? האם הפועלים באמת שינה את עמדתו המסורתית? במבט ראשון, בנק הפועלים לא מסתפק בהצהרות: כבר מחר תעלה הצעת הסדר החוב של פישמן לדיון בדירקטוריון הבנק, ועל פי כל הסימנים, הדירקטוריון אכן יאשר את עמדת ההנהלה ואף יפרסם הודעה דומה לזו שנמסרה אתמול.

זו לא תהיה הצהרה חסרת משמעות. מרגע שמכתב הדירקטוריון יונח על שולחנו של המנהל המיוחד בנקל, לא תהיה לאחרון ברירה משפטית אלא לחזור לבית המשפט ולשופט אורנשטיין, ולבקש, פעם נוספת, להכריז על פישמן פושט רגל.

אורנשטיין יוכל אז לעשות אחד משניים: להמליץ לצדדים לנסות שוב להגיע להסכמות ולהסדר חוב, או לקבל את הכרעת בנק הפועלים ולקבוע שחובותיו של פישמן יטופלו מעתה בהליך של פשיטת רגל – תוצאה הפוכה בדיוק מכל מה שבנק הפועלים, כמו כל שאר הבנקים, ביקש עד כה.

מה קרה? התשובה היא שבנק הפועלים, יחד עם כל המערכת הבנקאית ועם בנק ישראל והפיקוח על הבנקים, נבהל מהמחאה הציבורית האדירה נגד הסדר החוב. לאחר שראו את המחאה של התנועות האזרחיות, את הכותרות בתקשורת, את ההפגנה מול המשרד שבו התקיימה אתמול אסיפת הנושים, את אלפי המיילים שנשלחו לראשי הבנקים ואת התגובות ברשתות החברתיות, לרבות איומים לסגור חשבונות בנק אם ההסדר יאושר - רק אז החליטו בהפועלים שהנזק התדמיתי, בעת הזו, גדול מהיתרונות של הסדר החוב. זה לא הכל: גם המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, חדוה בר, ראתה לנגד עיניה את אותה תמונה, גם היא קיבלה אלפי מיילים ופניות לתגובות מהתקשורת, ולכן פנתה אישית לכל הבנקים בבקשה להתנגד להסדר – בקשה שאף אחד מהבנקים לא העז להתנגד לה. 

משרדי פישמן רשתות

נכון לעת כתיבת שורות אלה, נראה שהמחאה ניצחה, הבנקים ובנק ישראל הובסו ופישמן יוכרז בתוך זמן לא רב כפושט רגל. אלא שעבור הפועלים זה עשוי להיות הפסד טקטי בקרב – שיביא לניצחון אסטרטגי במערכה כולה.

מדוע? כי בשונה ממה שרבים בציבור חושבים, אין בהכרזת בית המשפט על אליעזר פישמן פושט רגל שום סוף פסוק. אין בה גישה אוטומטית לנכסי בני משפחתו, או חקירה של מערכת יחסיו התמוהה עם הבנקים. החוק מאפשר, למשל, לנושי פישמן לסכם אתו ועם משפחתו על הסדר חוב חדש בעתיד הקרוב - גם לאחר שהוכרז כפושט רגל.

וזו אולי תוכניתו החדשה של בנק הפועלים: הוא ייסוג היום, הוא ימצב את עצמו כאביר הציבור, יוביל את הקו התקיף, יקטוף את פירות המוניטין על הכרזת פישמן כפושט רגל ואז, לאחר כמה חודשים של שקט וכשכולם יהיו עסוקים בדבר מה אחר - הוא יחתום עם פישמן הסכם חדש כזה או אחר. הכסף - או כמה בני משפחת פישמן יביאו לשולחן - לא באמת מעניין את מנהלי בנק הפועלים. זה לא כסף שיורד או משולם למשכורות שלהם. זהו כסף של "אנשים אחרים", ובסכומים שלא משפיעים על השורה התחתונה של דו"חות

הנאמן שבית המשפט ימנה למכירת נכסי פישמן לא יעסוק ביחסיו עם בנק הפועלים או כל בנק אחר: בחוק הנוכחי זה אינו תפקידו ואין לו סמכות לכך. עבור הפועלים, התסריט הזה עשוי להיות "מארס תורכי" מול המחאה הציבורית, תרגיל שמנהליו עוד יספרו לנכדיהם.  תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם